Apua oon tosi pulassa, löysin maksamattomia laskuja satojen eurojen edestä, omalla nimelläni ja mies oli avannut ne ja piilottanut multa! Mieheni on aina hoitanut laskumme ja tili on yhteinen, mutta oon tyhmä vaan luottanu että se maksaa kun on niin sanonu..
Nyt pelkään että menee ulosottoon kaikki multa, ei ole rahaa maksaakaan niitä heti..
Eikös se sitäpaitsi ole rikos avata ja piilottaa toisen postia?
Auttakaa ja neuvokaa mitä teen????
Nyt pelkään että menee ulosottoon kaikki multa, ei ole rahaa maksaakaan niitä heti..
Eikös se sitäpaitsi ole rikos avata ja piilottaa toisen postia?
Auttakaa ja neuvokaa mitä teen????
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin, että selviä ilman luottotietojen menetystä. Tietenkin avaat itsellesi uuden pankkitilin, johon ohjaat omat tulosi. Hoidat tästä lähtien itse omat laskusi, ja jos teillä yhteisiä luottokortteja, joissa sinä olet maksajana, peruutat rinnakkaiskortit.
Ja toisten postin avaaminen on rikos.
Suomen laissa on olemassa POSTISALAISUUS!
Toiselle henkölle osoitettua postia ei saa avata ilman asianomaisen lupaa!!! Jos avaa, syyllistyy rikokseen, mistä seurauksena vähintään sakkorangaistus! Tee rikosilmoitus asiasta. Suosittelen lämpimästi.
Sama postisalaisuus koskee myös matkapuhelinta. Siihen tulleita viestejä EI SAA lukea ilman lupaa. Rangaistus laissa sama.
Entinen avomieheni luki kaikki viestini niin tulevat kuin lähetetytkin. Hän on tietokonealalla töissä ja pääsi lukemaan näin viestini mutta se ei riittänut vaan hän luki myös tyttäreni viestit. Mutta minkäs teet ja millä sen olis tödistanut.
Minun postiani ei pysty lukemaan itseni lisäksi kukaan muu. Kukaan ei pääse sivuilleni ilman salasanaa ja sitä sanaa en kerro edes vaimolleni. Kun avaan koneen,se kysyy salasanaa ensimmäiseksi. Jos selkäni takana olisi joku, jätän postin odottamaan kunnes voin sen salasanan naputella turvallisesti.
Noudata esimerkkiäni.
Jos jotain asiantuntevaa *oikeasti* kiinnostaisi jonkun tavallisen ihmisen postit jollain tavallisella koneella, johon on mahdollisuus päästä fyysisesti käsiksi, käytännössä hän pääsee.
Mutta maksaako vaivaa - ei. Simple as that.
Tervetuloa kokeilemaan minun kotikoneelleni. Saat pullon vuosikertajuomaa, jos viestitiloihini pääset.
Kirjeen avaaminen on ok, jos olette sopineet, että mies avaa ja maksaa laskut. Jos ette ole, niin sitten ei.
Seuraavaksi avaat oman tilin ja ohjaat kaikki tulosi sille. Yhteisen tilin otat tyhjäksi heti kun sille rahaa tulee. Viestissäsi kirjoitat jostain syystä miehestä. Miksei siinä lue jo ex-mies?
Siis miksi sun miehesi on noin mennyt tekemään?
Laskuille saat maksuaikaa, kunhan ensin soitat niihin paikkoihin mistä laskut ovat.
Kannattaisko asia ottaa juttelun alle ja tarkistaa mikä on oikein tilanne. Jos teillä on yhteiset tilit, niin tarkista kuules nekin ihan vaan mielenkiinnon vuoksi!!!!!
kirjesalaisuus on tässä maassa aika iso asia.Pidähän huoli omista oikeuksistasi.
Ota vakavasti se kirjesalaisuus, mistä sinulle joku toinenkin mainitsi. Tiukka linja nyt!!!!