Älä "laihduta" vaan anna painon laskea.

Aloitin "laihdutuksen" reilu vuosi sitten. Paino on pudonnut 20 kg, eli siinä suhteessa voin olla tyytyväinen. Tosin toisetkin 20 saa paino vielä laskea.

Mutta se suuri oivallus: Ylipaino ei olekaan ongelman ydin, vaan se on seurausta virheellisestä ravinnon ja liikunnan suhteesta, joka siis on se ongelma!

Eli ei pidä käydä oireen eli ylipainon kimppuun "dieeteillä", vaan laittaa tuo ravinnon ja liikunnan suhde kohdalleen.
Se on sikälikin mukavaa, että tavoitteeseen pääsee heti. Eli kun huomenna syöt ja/tai liikut oikein, olet päässyt tavoitteeseesi.

Painon tarkkailua voi käyttää indikaattorina tavoitteessa pysymisestä. Erittäin hitaallakin vauhdilla, esim. 50g/vrk, 40 kiloakin sulaa parissa vuodessa. Se ei ole pitkä aika loppuelämän pituisessa projektissa.

Toteustavasta en saarnaa, mutta minulla toimii yksinkertainen energioiden laskenta.
Aamupala 1500 kJ, keittolounas 4000 kJ, "päivällinen" 1500 kJ ja iltapala 1500 kJ.
Satunnainen mässäily ei heilauta kokonaisuutta mihinkään.

Kevät;-)terveisin

2

831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittoa lounaaksi

      Hei!

      Ihan uteliaisuuttani kysyn, millaisesta keittolounaasta saat huimat 4000 kj, kun päivällisestä saat vain 1500 kj. Kuuluuko siis tuohon lounaaseesi keiton lisäksi pari palaa leipää ja jälkiruoka?

      • Tuo päivällinen olikin lainausmerkeissä, eli on oikeasti pelkkä välipala.
        Keittolounaaseeni kuuluu keiton lisäksi paljon ruisleipää, vähän tuorejuustoa leivälle, salaattia, salaattikastiketta, piimää ja mehua ja joskus jälkiruoka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4796
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      57
      2641
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1054
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1025
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1014
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      121
      970
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      944
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      855
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      854
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      810
    Aihe