tervehdys kaikille!
eli tämmöinen ongelma: en saa mistään motivaatiota laihdutukseen. :/ aloitan joka kuukausi jonkinnäköisen laihduttamisen innoissani mutta sit hukkuu into jonnekkin karkkien ja sipsien maailmaan.
eli miten ihmeessä teillä riittää itsekuria ja hillintää? mistä saatte sitä kuuluisaa motivaatiota?
eli tämmöinen ongelma: en saa mistään motivaatiota laihdutukseen. :/ aloitan joka kuukausi jonkinnäköisen laihduttamisen innoissani mutta sit hukkuu into jonnekkin karkkien ja sipsien maailmaan.
eli miten ihmeessä teillä riittää itsekuria ja hillintää? mistä saatte sitä kuuluisaa motivaatiota?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minusta avainasia on, ettei saa olla nälän tunne. Aiemmin kun olin ns. vähäkalorisella dieetillä, niin sain taistella nälän tunteen kannssa. Nyt hokasin, että pitämällä hiilihydraatit minimissä (20-50 g/vrk), nälän tunnetta ei ole lainkaan!
Toisekseen taistelin "säästöliekin" kanssa; kun ei syö kulutusta vaastaavaa määrää, kroppa vetelee pienemmälle liekille ja vähentää haluja liikuntaan. Tällöinhän paino putoaa vain vähän jos lainkaan. Huomasin, että tätä säästöliekkiä voi torjua itsepäisesti vain liikkumalla: varastetaan kropalata väkisin sen kiinnipitämät läskit!
Kolmannekseen dieetti on aina niin helppo lopettaa: nyt päätin, että kaksi kuukautta kirjaan mahdollisimman paljon asioita ylös - myös muiden nähtäville. Kantti ei anna lopettaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=601&posting=22000000032172854
Itse sain ainakin motivaatiota semmoisesta Loiston pokkarista kuin Ranskattaret eivät liho. Aikaisemmin motivaatio tuli siitä kun poikaystävä jankutti. Sillä seurauksella paino jojotti aina joka kevät ja syksy lomien jälkeen. Nyt ei yksinkertaisesti tee enään mieli syödä. Kirja ei kyllä ole kenenkään professionalin kirjoittama, mutta siitä saa loistavaa laihdutusfiilistä.
Mullakin oli pitkään motivaatio hukassa, mutta se löytyi sitten vedonlyönnistä avoni kanssa. Saan 50 e siltä jos painan 1.6. max 60 kg ja jos en, joudun antamaan sen sille.
Tuo auttoi heti siihen lykkäämiseen. Aiemmin oli vaan helppo aina siirtää seuraavaan viikkoon aloitus, ja sitä tuli sitten siirrettyä loputtomiin, kun koskaan ei ollut "oikea hetki".
Nyt oli pakko aloittaa heti vuoden alusta, ja ruodussa on pysyttävä, aikaa kun ei ole tuhlattavaksi. Nyt on 19 kilosta vielä 13 jäljellä.
Nyt kun on jo päässyt päällimmäisistä kiloista, motivaatio on helppo pitää, kun on draivi päällä ja tuloksista hyvä mieli.
Lisäksi olen saanut oikeanlaisen asenteen päälle, eli en edes kuvittele syöväni jotain herkkuja, koska olen asennoitunut niin, etten syö. En kysy itseltäni tekiskö mieli, koska enhän minä sellaisia syö. Jumppaankaan lähtemistä en ala miettimään, että jaksaisko vai eikö, vaan lähden vaan, koska maanantaisin, keskiviikkoisin ja lauantaisin käyn jumpassa, piste.
On se tietysti välttämätöntä onnistumiselle, ettei ole nälkä eikä heikota tms. Olen kuitenkin saavuttanut hyvän olon vain 1000 kalorilla päivässä syömällä paljon kasviksia ja muutenkin kevyitä tuotteita, joita voi syödä suuria määriä pienillä kaloreilla.
Käyn myös paljon näillä sivuilla ja ilmoittelen tuloksiani. On hyvä että on joitakin ihmisiä, jotka osaa henkilökohtaisen kokemuksen kautta arvostaa sun tuloksia, koska tietävät millaista tämä homma on. Ei-laihduttajilta on aika vaikea saada aitoja kehuja ennen kuin on tosi näkyviä tuloksia.
Sinänsä tämä on oikeastaan aika mukavaa. Nautin elämästäni ainakin puolet enemmän kuin ennen laihduksen aloittamista. Olo on paljon parempi ja reippaampi, tuntuu että on enemmän elämänsisältöä kun käy jumpissa yms. ja tuntee itsensä paremmaksi.
Käyn myös joskus katsomassa painonvartijoiden sivuilta menestystarinoita ja biggest loserin transformaatioita. Youtubessa on myös kiva video otsikolla my weight loss journey. Siinä yks nainen on todella muuttunut muodottomasta kasasta kaunottareksi. Niistä saa vähän lisämotivaatiota.
Katselen myös välillä kuvia itsestäni hoikkana, mikä motivoi tosi paljon. Sinne mennään nyt takaisin... :)
Kesän ja kesävaatteiden ajatteleminen on myös kivaa. Kerrankin vois pitää kaikkia ihania lyhyitä hameita ja shortseja, ja tietysti bikineitä. Ja vois kerätä katseita taas :)
Näiden motivaatiovinkkien kirjoittaminen muille muuten auttaa myös. Tulee käytyä läpi kaikki omat motivaattorit.
Se mikä mulla ei toimi, on negatiivinen painostus itseään kohtaan, kuten sovituskoppiin meneminen ja läskiensä kauhistelu tai vaikka läskikuva jääkaapin ovessa. Sellainen alkaa vaan masentamaan, ja siitä vois seurata mässäilyä. Positiivisia kuvia luomalla pidän mielen myös positiivisena ja motivaation korkealla.
jokaisen laihdutetun kilon jälkeen saan ostaa itselleni jonkun yhden uuden kivan asian! Oon tehnyt listan näistä palkinnoista ja mulla motivoi kun aina edellisen kilon jälkeen alan miettiä sitä seuraavaa hankittavaa ihanaa tavaraa! Hoikkana on paljon kivampi pitää uusia kenkiäkin, kun näyttää sääret paremmilta! ;)
moikka:) mä kirjoitin lapulle että miksi on tärkeää että laihdun eli erillaisia syitä miksi en saa syödä herkkua, kuten tuleva kesä ja bikinikausi. Ja aina mennessä kauppaan herkkuhyllylle luen lapun ensin ja mietin onko tuo hetken nautinto kaiken sen arvoista ja yleensä olen vain jaffa lightin mukaan napannut.