kysymys pukeutumisesta

eli kun täällä välillä on näkynyt juttua lihavien naisten pukeutumisesta, esim, ettei farkut ja napapaita sovi :)
eli millainen pukeutuminen teidän miesten ja miksei naistenkin mielestä sopii naisille, joilla on muutaman 3-6kg:n verran ylipainoa?
3772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että pääasia että ne vaatteet on oikeen kokoset, eikä liian pienet. Kireet vaatteet kun tuo ne "makkarat" esiin..Joku tiukka trikoovaate kun saa hoikankin naisen näyttämään sille että on kuin makkara liian pienessä kuoressa..Yöks.Ja paljas napa ei ole ainakaan arkipukeutumisessa suotavaa kenellekkään.Farkutkin näyttää hyvälle, jos koko on oikea, olit minkä painoinen tahansa..Liian pienet farkut ikävä kyllä nostaa ihrarenkaan housunkauluksen päälle, ja se ei varmasti kaunista ketään. Liian isot vaatteet naisella ei myöskään ole hyvä asia, ne kätkee ne hyvätkin muodot, ja suurentavat kokoa entisestään.Kaikki mikä on muodissa, ei välttämättä ole kannattavia hankintoja, esim pillifarkut näyttävät hyvälle TODELLA harvan ihmisen päällä..

Äänestä

jollekin sopii farkut mutta napapaita erittäin harvoille, oikeastaan vain hoikille mallityyppisille naisille,

Naisen, jolla on muutama kilo ylipainoa, kannattaa satsata oikeankokoisiin vaatteisiin, ei siis isoihin ja roikkuviin tai vartalonmyötäisiin ja ohuiin. Hame pooloyhdistelmä on aina varma nakki sekä tyylikäs mekko.

Farkut sopii joskus ja jollekin, ainakin alle 4-kymppisille, miksei muillekin , mutta hyvin helposti farkkujen kanssa liian nuorekas puseto tms. keski-ikäisen naisen päällä, antaa jotenkin huvittavan vaikutuksen.

Naisellisuus on aina valttia; huivit, kampaus, korut mutta liika on aina liikaa ei esim. mustalaistyyppistä kerroskoruja (=mautonta).

Olen nähnyt monia tyylikkäitä naisia ja monella näkyy hiusten laittaminen olevan vaikeaa; hyväkin tyyli menee pilalle laittamattomien hiusten takia tai esim. meikkaamattomuuden jos on huono iho tms.

Äänestä
  • Hauskaa, että annetaan yleisneuvona poolo hame. Varsinkin isopovisille naisille EN suosittele poolopaitaa, sillä monesti näyttävät tosi hassuilta sellaisessa. Niin ja miksi kerrostyyppiset korut ovat mauttomia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräs nainen kirjoitti:

eli kun täällä välillä on näkynyt juttua lihavien naisten pukeutumisesta, esim, ettei farkut ja napapaita sovi :)
eli millainen pukeutuminen teidän miesten ja miksei naistenkin mielestä sopii naisille, joilla on muutaman 3-6kg:n verran ylipainoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu