Miksi nettideittailu koetaan hävettävänä?

Olisi mielenkiintoista tietää miksi sitä pidetään edelleen hävettävänä. Harvat puhuvat julkisesti etsivänsä kumppania virtuaalimaailmasta, Vanhasenkin piti valehdella.

??
131373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eiköhän kaikenlainen aktiivisuus ole hyvästä ja voipi tuoda tulosta? Tärkeintähän on, että löytää itselleen rakkaan ihmisen.

Äänestä
  • Kyll nettideittailua pidetään nörttien ja varattujen seksinhaku juttuina.Kiva jos joku löytää ihka oikean suhteenkin!!!!

    Äänestä

joten ko. toiminta käy joustavasti myös muihin elämänalueisiin...

Äänestä

...nyt vaan kokee kaikenlaisen "hakemisen" hävettävänä. Kapakoihin mennään "pitään hauskaa","yksin on hyvä", "en etsi mitään, mutta jos oikea sattuu kohdalle, en hanttiinkan laita"...

Äänestä

ollenkaan, mut mun teini ikäinen poika sano; Jos sielt jonkun löydät, niin mä ainakin sanon kavereilleni , et jostain kapakasta ;). Vanhemmat lapseni hymähtelevät ja sanovat et kiva kun äippä on löytäny treffi palstan tossa iässä kun netti kuitenkin on ollut jo 8 vuotta meillä käytössä. (profiilini ollut n. kuukauden verran)

Äänestä
  • mukava viesti ja hauskoja lapsia sinulla näyttää olevan. Parasta perheessä avoimuus ja se, että huumori kukkii :)

    ehkä isompana poikasi kertoo ylpeänä, että sinä et löytänyt puolisoa "ainakaan kapakasta" :)

    Äänestä

  • trioitpqit kirjoitti:

    mukava viesti ja hauskoja lapsia sinulla näyttää olevan. Parasta perheessä avoimuus ja se, että huumori kukkii :)

    ehkä isompana poikasi kertoo ylpeänä, että sinä et löytänyt puolisoa "ainakaan kapakasta" :)

    oon kai sillee erikoinen äiti, että meillä on asiat aina puhuttu niitten oikeilla nimillä ja mielipiteensä on saanut sanoa asiasta kuin asiasta. 3 poikaa mulla on ja itse olen ollut sinkkuna jo niin kauan että pojat vaan hymähtelee tälle äipän uudelle ``harrastukselle``. tositarkoituksella olen liikenteessä, pilke silmäkulmassa , mutta elämää on myös netin ulkopuolella. kaikille mukavaa kevättä. (nainen 44v)

    Äänestä

Mä en ainakaan häpeä. Saan lumppuja livenä ja netistä. Ihan sama mistä naisen reikää saa.

Äänestä

Kyllä ihmisen pitää elää suhteet oikeassa elämässä.Virtuaalideittailu on fantasiaa,satua jossa tapaat juuri unelmiesi miehen tai naisen.
Kuka siellä yleensä kertoo itsestään oikeat tiedot?

Äänestä
  • Kysymyksesi:
    "Kuka siellä yleensä kertoo itsestään oikeat tiedot"

    on ihan hyvä ja varteenotettava kysymys. Monesti kuvitellaan, että me nettideittailijat valehtelemme itsestämme asioita. Olen itsekin saanut syytöksiä valehtelusta, vaikka mielestäni en ole valehdellut.

    Profiilini ei kuulemma vastaa sitä mitä oikeasti olen, on minulle sanottu useasti. Faktatiedot on helppo täyttää. Ikä, pituus, paino - ne ovat mitattavissa olevia asioita samoin kuin kotipaikka, koulutus, siviilisääty, lasten määrä... niistä en ole tietenkään joutunut väittelemään ja puolustautumaan...

    ...mutta entäs kaikki muu.
    Olenko luonteeltani MUIDEN mielestä sitä miten ITSE itseni näen?
    Yksi pieni sana tekstin keskellä voi muuttaa mielikuvan täysin toisenlaiseksi.

    Äänestä

  • Siis eivätkö netin kautta syntyneet pariskunnat elä suhdetta oikeassa elämässä?

    Tuskinpa tämän palstan "nettideittailu" tarkoittaa deittailua pelkästään tietokoneen välityksellä vaan tietokoneen kautta sovittuja deittejä ulkomaailmassa.

    Äänestä

  • Kyllä siellä ihan oikeita ihmisiä on. Rehellisiä ja itsestään totuuden kertovia.

    Eikä se deittailu netissä tapahdu. Netissä vain löydetään toisemme ja sitten livenä jatketaan, jos sille tuntuu. Ihan niin kuin vaikkapa kapakasta löydettäessä.

    Paljon on ihan p**skaa. Sellaisia, jotka eivät ole tosissaan tai valehtelevat tai deittailevat useita tms.

    Äänestä

  • Mä oon sit viimeiset kaks vuotta asunut mielikuvitusystävän kanssa varmaan. Hassua, kuinka se tuntuu ihan oikeelta mieheltä, mutta kai se joku cyber-avatar sitten onkin eikä elävä ihminen niinkuin luulin, kun se kerran deittipalstoilta löytyi.

    Varmaan on valehdellu mulle kaikki tietonsakin, nimeä ja ikää myöten, mutta mistäs mä sellastakaan selville saisin kun kun se on vaan mun satufantasiaunelmani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.............................. kirjoitti:

Olisi mielenkiintoista tietää miksi sitä pidetään edelleen hävettävänä. Harvat puhuvat julkisesti etsivänsä kumppania virtuaalimaailmasta, Vanhasenkin piti valehdella.

??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu