Yhdessä nukkuminen

Onko kaikista se kumppanin kainalossa nukkuminen tosiaan niin ihanaa ja auvoisaa?

Täällä ainakin ilmoittautuu yksi neitonen, jonka on tosi vaikea saada nukuttua YHTÄÄN poikaystävänsä kanssa. Varsinkin kun mies pitää kättä allani/niskassani, niin en meinaa löytää mitään mukavaa asentoa. Selkä kipeytyy ja haluaisin vaihtaa koko ajan asentoa ja kääntää ja vääntää mutta kun en viitsi, kun mies pitää kättä ympärilläni ja herää/joutuu itsekin vaihtamaan asentoa joka kerta.

Olen herkkäuninen kyllä muutenkin, mun on vaikea saada unta vieraassa paikassa ja jos on ääniä/valoa tms.

Toki ei ole tullut totuteltua vuosikausia tai edes kuukausia, mutta hankalalta tämä yhdessä nukkuminen tuntuu yhtä kaikki. Viime yönä taisin nukkua noin kaks tuntia. Tottuuko yhdessä nukkumiseen ajan kanssa?
126071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sylikkäin voi olla sängyssä ja hetkeksi nukahtaa siihen, mutta että koko yö sylikkäin, niin ei onnistu..

Äänestä

En siihen kainalossa nukkumiseen pysty minäkään. Minulla pitää olla paljon tilaa ympärilläni, kun nukun. Vaihdan asentoa usein ja kyllähän tuota vähän huonosti/levottamasti tulee melkein joka yö nukuttua. Nyt on käytössä 120-senttinen sänky ja täytyy sanoa, että eihän siihen tahdo sopia. Sovin sellaiseen hyvin yksin, mutta en kumppanin kanssa.

Äänestä

Voi miten se onkaan ihanaa kun saa sängyssä olla tovin ihan lähekkäin ja vaikka mitä, mutta kun tulee aika toivottaa hyvää yötä, niin kumpikin siirtyy enempi omalle puoliskolleen sängyssä. Eikä tuo ole iän tuomaa tilantarvetta, vaan aina olen nukkunut paremmin kun kukaan ei ole iholla:)

Äänestä

Jotkut tykkää nukkua toisiinsa kääriytyneinä, jotkut erillään. Minä nukun myös mieluiten ilman ylimääräisiä käsiä ja jalkoja, mutta siedän kyllä, kun mies haluaa pitää minua suht väljästi kainalossaan sen jälkeen kun valot on sammutettu. Joskus nukahdankin siihen, yleensä odotan, että mies nukahtaa ja kierähtää pois. Enkä välttämättä silti saa unta. Mun miehellä on kuitenkin tapana tulla jossain vaiheessa yötä unissaan mun puolelle ja viimeistään aamuyöllä herään käpertyneenä pieneen sykkyrään sängyn laidalle. Pitäis kai hommata erilliset sängyt :-).

Äänestä

ihan konkreettisesti kainalossakin. Illalla yleensä jollain tavalla kaulakkain ruvetaan nukkumaan, mutta ei tule mulle uni, varsinkaan jos mies hönkii naamalle :D olen muutenkin kova pyörimään nukkuessa ja varsinkin just siinä nukahtamisvaiheessa on sitten pakko irtautua ennemmin tai myöhemmin vaikka kuinka ei tekis mieli. Joskus kyllä herään puolittain yöllä ja kietoudun miehen selkää vasten ja nukahdan siihen mutta enpä muista että oltais koskaan herätty aamulla toisen ihossa kiinni.

Kokeilkaa jotain muitakin asentoja (alkaa kuulostaa jo seksipalstalta :) kuin sillä tavalla et miehesi käsi on niskasi alla, kipeytyisi siinä paikat itse kullakin. Joskus on ihan äärimmäisen hellyyttävää nukkua vaikka ihan vaan molemmat omilla puolillaan mutta käsi toisen kädessä...

Äänestä

Meillä kumpikaan ei tykkää nukkua yhdessä ja siksi on omat sängyt. Myös 160 cm sänky omilla patjoilla on hyvä ratkaisu.

Äänestä

Minä en myöskään pysty nukkua sylikkäin. Olen kova pyörimään ja mies myös tarkka nukkumisasennoistaan, joten kumpikin haluaa ympärilleen paljon tilaa. Meillä onkin molemmilla omat sängyt (tosin ihan vierekkäin) ja tilaa on yli 2 metriä :) Sopii tosi hyvin, kun voi pyöriä miten tahtoo herättämättä toista joka käännöksellä :)

Äänestä

Joo, en myöskään pysty nukahtamaan kääriytyneenä toiseen. Ensin on ihanaa halailla, mutta kun haluaa tosissaan nukkua, se toimii näin, että sitten sanotaan hyvää yötä ja mennään molemmat kauemmas niin, että kummallekin tulee tilaa rötköttää miten tahtoo.
Kumppanini on 2-metrinen mies, jolla on erikoispitkä ja -leveä parisänky, mikä takaa onneksi tarpeeksi tilaa myös minulle pienoiselle.
Varmasti voi olla hankalaa ja kestää aikansa tottua nukkumaan kaksin, jos olet herkkä äänille ja häiriöille.
Oma ratkaisuni ääniin on korvatulpat, joiden kanssa olen nukkunut autuaasti jo muutaman vuoden joka yö. Ihanaa, kun ei herää naapurien kolahduksiin tai kadun ääniin. Kuulen kyllä herätyskellon ja kännykän.
Joten siinä vaiheessa kun halutaan nukkua, annetaan tilaa toiselle ja minä laitan tulpat korviin. Ja nukun hyvin miehen kyljessä tai vieressä.

Äänestä

Meillä onnistuu siten että mies makaa selällään, käsi levällään, jolloin siihen olkavarren/kainalon päälle nainen asettelee ensin tyynynsä ja sitten päänsä tyynylle. Tämän jälkeen mies voi kietoa käden naisen ympärille ja naisen asento säilyy hyvänä vaikka onkin miehen kainalossa ja "iholla". En tiedä toimiiko muilla, mutta meillä onnistui kun kokeiltiin eri tapoja ja tälleen nukumme nykyään. Ei toki koko yötä, vaan ainahan molemmat yöllä unissaan kierivät.

Äänestä
  • Meillä nukahdetaan aina sylikkäin/halikkain. Jossain vaiheessa kummatkin kääntyy omalle puolelleen sitten yöllä.

    Yleensä ensin nukkumaan mennessä makoilen kainalossa ja sitten nukahdetaan lusikka-asentoon. Tämä homma on jo niin rutinoitunut juttu, että ilman on vaikeampi nukahtaa.

    Olen itsekin kova pyörimään unissani, mutta tarpeeksi leveä sänky varmistaa hyvän tilan molemmille=)

    Äänestä

  • Noin juuri minäkin haluan nukkua ja sitä kaipaan eniten. Miksi joudun nukkumaan yksin????

    Äänestä

katon alla, mutta poikaystäväni on usein luonani yötä. Nykyään homma menee niinpäin, etten osaa rauhoittua yksin nukkumaan.. :)
Meillä mies pitää toista kättä tyynynsä alla koukussa ollessaan kyljellään ja minä olen kyljelläni selin häneen, miehen pitäessä vapaana olevaa kättä päälläni. Näin olemme nukkuneet alusta asti. Kainalossa tai kasvotusten en pysty nukkumaan.
Herkkäuninen olen minäkin ja heräilen ilman ärsykkeitäkin noin tunnin välein joka helvatan yö, enemmän yksin nukkuessa. 120cm sänky on meille riittävä. Se on niiiiiin yksilöllistä ja kukin nukkuu tyylillään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En osaa! kirjoitti:

Onko kaikista se kumppanin kainalossa nukkuminen tosiaan niin ihanaa ja auvoisaa?

Täällä ainakin ilmoittautuu yksi neitonen, jonka on tosi vaikea saada nukuttua YHTÄÄN poikaystävänsä kanssa. Varsinkin kun mies pitää kättä allani/niskassani, niin en meinaa löytää mitään mukavaa asentoa. Selkä kipeytyy ja haluaisin vaihtaa koko ajan asentoa ja kääntää ja vääntää mutta kun en viitsi, kun mies pitää kättä ympärilläni ja herää/joutuu itsekin vaihtamaan asentoa joka kerta.

Olen herkkäuninen kyllä muutenkin, mun on vaikea saada unta vieraassa paikassa ja jos on ääniä/valoa tms.

Toki ei ole tullut totuteltua vuosikausia tai edes kuukausia, mutta hankalalta tämä yhdessä nukkuminen tuntuu yhtä kaikki. Viime yönä taisin nukkua noin kaks tuntia. Tottuuko yhdessä nukkumiseen ajan kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu