Pääseekö apteekkiin kesätöihin alle 18v? onko joku ollu?
Apteekkiin töihin
pohtija
41576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuskinpa apteekkiin otetaan muita, kuin alan opiskelijoita. Farmanomeja, farmaseutteja ja proviisoreja.
Kassalle pääsee ei-opiskelijakin ja tietääkseni mahdollisuuksia on myös alle 18-vuotiaalla, tai ainakin kaverini oli apteekin kassalla 17-vuotiaana.
Heips!
Olen itse työskennellyt kolmena kesänä apteekissa, ensimmäisenä kesänä olin 16-vuotias ja pääsin tekemään melko monipuolisesti teknisen apulaisen hommia. Kassalla ei apteekissa saa olla kuin farmanomi tai siitä ylemmän tutkinnon omaava alan ammattilainen, sillä kassalla joutuu usein antamaan myös lääkeneuvontaa, mihin teknisen työntekijän pätevyys ei riitä. Tosi, joissakin apteekeissa tästä säännöstä lipsutaan varsinkin ruuhka-aikoina...Itse pääsin apteekkiin töihin, koska harkitsin hakeutumista kyseiselle alalla, mutta kolme kesää kyseistä työtä muutti (onneksi) mieleni. Mutta hae ihmeessä töitä, kesätyönä enemmän kuin mukiinmenevää hommaa. Ja mainitse, että harkitset alan opintoja, niin mahikset päästä töihin paranee huomattavasti:-)
Ei muuten pidä paikkaansa että kassalla (jos rahastusta tarkoitit) ei saisi olla kuin farmanomi tai ylempi. Saa olla ko.hommassa ihan vaan tekninen apulainenkin eli vaikkapa 16 vuotias opiskelija.