voiko mitään

onko kukaan pystynyt antamaan anteeksi ja huomannut että kaikki on mennyt hyvin? tuntuu että jos edes harkitsee anteeksiantoa ja uuden mahdollisuuden antamista on tyhmä ja ajattelematon. mutta jos luovutan, pelkään että koko loppuelämäni ajan mietin että mitä jos. mitä jos kaikki olisikin ollut ihanasti. että se oikeasti jäi siihen. että se oppi että niin ei tehdä. tää kuulostaa itseni manipuloinnilta mutta pää hajoaa kun ei tiedä että voiko se loppua ja loppuuko se. onko vaikeampi sitten lähteä jos se ei lopukkaan vai tajuaako sillon että tää tulee jatkumaan aina näin ja haluaa päästä kokonaan eroon tästä miehestä.
8784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voi että,sinulla tuollainen tilanne.Jos on kerran lyönyt ja vaikka pyytää anteeksi lyö kuitenkin seuraavankerran..Näin se vaan on,usko pois.Minulla oli näin ja lähdin,nyt mies joka ei lyö ja olemme onnellisia.Toivon että asiasi selkenee,voimia sinulle tehdä oikea ratkaisu.

Äänestä

Jos lyöjä suostuu sen ensimmäisen väkivaltakerran terapiaan saattaa se kerta jäädä viimeiseksi. Ja onko kohtuuton vaatimus? Jos minä löisin puolisoani menisin itse mielisairaalaan...

Äänestä

Tarvitaan myös täydellinen käytöksen muutos ja terapia sille väkivaltaiselle osapuolelle. Se on helppoa luvata, tyhjiä lupauksia kun mahtuu niin paljon niin pieneen tilaan.

Aivan eri asia on se, miten se toteutetaan käytännön tasolla. Teosta on täytynyt seurata kongreettinen sangtio, sellainen jotta se harmittaa teon tekijää.
JULKISUUS ON YKSI HYVÄ, harva haluaa olla julkisesti naisen hakkaaja. Riittää kun kerrot sellaiselle ihmiselle, jota tämä henkilö itse arvostaa. (Minä kerroin koko suvulle)

Äänestä

sovitte selvät pelisäännöt paperille vaikka, onpahan sitten todisteet. itse lähtisin kokeilemaan. vaikka ei tuosta viestistä selvinnyt mitä on käynyt, mutta jotain kuitenkin.

Äänestä

antaa anteeksi. Jos pystyy sen ihan oikeasti tekemään.

Toisesta kerrasta pitää jo uskoa, että asiat menee vain pahempaan suuntaan.

Kannattaa muistaa sekin, että mitä kauemmin miettii ja mitä useamman lyönnin tai sanan säilällä sivalluksen ottaa vastaan, sen vaikeammaksi lähteminen muuttuu. Ihminen murtuu hyvin nopeasti ja itsekään sitä tajuamatta, jos antaa kohdella itseään huonosti.

Äänestä

voiko parantua...

Äänestä

Olen antanut anteeksi, ja kaikki on mennyt hyvin.

Muutokset lähtivät konkreettisista asioista; väkivaltaisuutta ilmeni miehen juodessa viinaa, nyt on korkit kiinni. Se ei kuitenkaan riitä, sillä viina ei ongelmia aiheuta vaan jokin siellä syvällä sielun sopukoissa...
Siispä keskusteltu on, kaikesta mahdollisesta, asioista jotka väkivaltaan ovat johtaneet, tilanteista joissa sitä on ilmennyt.
Otin tietoisen riskin jatkaa, täysin normaalia elämää emme voi elää (esim. kaveripiirin on vaikea tajuta, miksei mies voi olla kännissä), mutta olemme tehneet kovasti töitä tilanteen eteen.

Äänestä
  • .. Perun sanani. Täällä tuli yksi mustelma lisää... Melkein vuoden tauon jälkeen. Sinne meni toiveet ja haaveet romukoppaan. ;(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


antaa anteeksi? kirjoitti:

onko kukaan pystynyt antamaan anteeksi ja huomannut että kaikki on mennyt hyvin? tuntuu että jos edes harkitsee anteeksiantoa ja uuden mahdollisuuden antamista on tyhmä ja ajattelematon. mutta jos luovutan, pelkään että koko loppuelämäni ajan mietin että mitä jos. mitä jos kaikki olisikin ollut ihanasti. että se oikeasti jäi siihen. että se oppi että niin ei tehdä. tää kuulostaa itseni manipuloinnilta mutta pää hajoaa kun ei tiedä että voiko se loppua ja loppuuko se. onko vaikeampi sitten lähteä jos se ei lopukkaan vai tajuaako sillon että tää tulee jatkumaan aina näin ja haluaa päästä kokonaan eroon tästä miehestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu