300. työhakemus lähti bittiavaruuteen pari minuuttia sitten. 15. kuukausi työttömyyttä alkaa, olipa mukavaa valmistua koulun penkiltä kortistoon. Ei ole kokemusta ei, taikka sitten olen ylikoulutettu. Tai sitten on muuten vain päteviä saatavilla.
Eletään sitten muiden rahoilla, perkele.
Eletään sitten muiden rahoilla, perkele.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...ENKÄ MEE!
tuo sun teksti, sillä erotuksella, että mulla on "vasta" 13. työttömyyskuukausi menossa. Valmistuin koulun penkiltä kortistoon, hakemuksia olen lähettänyt nippukaupalla - olisi helpompi luetella ne tämän seudun firmat, joihin EN ole tyrkyttänyt itseäni, kuin ne, joihin olen. Useimmiten työpaikan saanti kaatuu työkokemuksen puutteeseen, mutta muutaman kerran olen saanut kuulla olevani myös ylikoulutettu. No, jatketaan yrittämistä, mitäpä muutakaan tässä voi. Tsemppiä sullekin.
Ja nyt odotan jännityksellä, milloin tänne saapuu eräs tämän palstan vakioriesa (jota ei ole muuten vähään aikaan näkynyt ...) viisastelemaan että "kannattaisko tehdä sen työllistymisen eteen muutakin kuin lähettää hakemuksia?" On tehty jo.
itse lähetin vain yhden hakemuksen ja sillä irtos vakkariduuni energia-alalta. Tosin joutuhan sitä muutamassa haastattelussa käymään kyseisen paikan takia.
Sähän olit Superman!
hyvä tuuri, ei tarkoita sitä, että kaikille kävisi yhtä hyvin. Työttömien joukossa on runsaasti fiksuja, koulutettuja, osaavia ihmisiä. Mutta onnea sulle, kun sulla on töitä. Toivottavasti kohta on mullakin.
Pidän itseäni tosiaan hyvin onnekkaana, kun sain hyvän paikan heti kättelyssä. En missään nimessä ajattele niin, että se aina ja kaikille kävisi yhtä helposti.