Nurmes Legenda tulokset

Eilen illalla käydyn legenda-osakilpailun tulokset tässä
miehet
1.Mikä Mäkkeli
naiset
1.Anni Heikkinen

Kilpailussa etenkin miesten puolella huipputaso, kärkikolmikossa Ville Pyykönen, ja Jukka Turunen.

Lisää Legendasta www.topviihde.fi
121755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Millainen taso naisissa?ketkä pääsi varasijalle.Miehiähän oli mainittu kaikenkaikkiaan kolme ja naisia vain yksi.

Äänestä
  • Naisten puolelta taso oli niin heikko että ei ole ketään varasijalla? mene tiedä, on joskus vedetty kisoja joissa joutui diskaamaan naisista suuren osan, koska laulullista taitoa ei ollut!
    Onhan kysymys arvokisoista, ja silloin ei päähänsilitykset auta.Kisoissa yleensä vain joko onnistuu tai sitten ei!

    Äänestä

Mites Oulussa, ketä pääsi jatkoon ja oliko minkalaiset kisat?

Äänestä

Moikka!
Mistä sais tietää kaikkien osakilpailujen tuloksia semifinaaliin päässeitten nimiä? tai vaikka päijät-hämeen alueen.
Olis kiva tietää :)
Ja jos jouku on joskus kokenut legendakaraoke kisan semifinaalit ja muut niin kerroppa tunnelmia.
Millanen taso noissa kisoissa yleensäkkin on? Varmasti aika kova.

Äänestä
  • No Topviihteen sivuilla ei ainakaan ole tuloksia näkyvillä. Kannattaa soittaa varmaan kys. firmaan ja kysyä sieltä. Siellähän pitää olla tiedossa jatkoon päässeet ja varasijalle päässeet. Nurmeksen kilpailun kokonais tuloksetkin selvisi myös naisten osalta.(ei kyllä tältä saitilta,kiitokset ravintola henk.kunnalle tiedosta.)

    Äänestä

  • Toki Topviihteen toimistolta voi kysellä, mutta tuskinpa ne noita tietoja jakelee. Viime vuonna vasta finaaliin päässeiden nimet julkaistiin, joukossa tietysti omani =)

    Alkukarsintoja järjestettiin viime vuonna ainakin todella paljon, ja osanottajamäärät ja tasot alkukarsinnoissa vaihtelivat luonnollisesti paikoittain, ainakin oman kokemukseni perusteella. Omassa alkukarsinnassa oli laulajia reilu parikymmentä, joten kaksikierroksinen kisa venyi aika pitkäksi. Semifinaaliin pääsi kaksi miestä ja kaksi naista. Eksyin vahingossa myöhemmin seuraamaan sivusta toista alkukarsintaa, jossa kisaamassa oli kaksi miestä ja kolme naista. Semi-finaaliin pääsi tuolta yllättäen vain yksi mies ja nainen.

    Sen lisäksi että alkukarsinnoissa vaihteli taso, niin iso lukumäärä karsintoja eri puolella Suomea aiheutti sen, että kilpailut käytiin aika erilaisissa ympäristöissä. Kaikissa kisoissa ei käytetty Topviihteen levyvalikoimaa, vaan paikan omia levyjä. Tuomaritkaan eivät aina olleet Topviihteen puolelta, vaan esimerkiksi paikallisen karaokefirman vetäjiä yms.

    Alkukarsintojen tasonvaihtelu näkyi myös Semifinaalissa, kun aika kirjava joukko laulajia oli semifinaaliinkin päässyt. Semifinaalissa oli sitten Topviihteen puolelta vetäjät jotka toimivat myös tuomareina - todella ammattitaitoista porukkaa muuten! Semifinaalissa vain osa laulajista pääsi toiselle kierrokselle. Semifinaalista pääsi kaksi laulajaa finaaliin - toinen tuomareiden valitsemana ja toinen kanssakilpailijoiden äänestyksen kautta.

    Ikaalisten kylpylässä ollut finaali olikin sitten ihan huikean hieno tapahtuma. Porukkaa oli paljon - laulajia vajaa 40 ja katsojiakin runsaasti. Finaalissa paikalla oli kunnon tuomaristo, joka koostui pitkälti musiikkialan ammattilaisista. Finaali oli (yllättäen) tosi kova tasoinen, eikä yllättäen yhtään huonoa laulajaa ollut lipsahtanut mukaan.

    Oma finaalisuoritus meni pitkälti jännityksen ja biisivalinnan takia pikkaisen alisuoritukseksi. Semifinaalista mentiin jatkoon suomipopin ja hevin avulla, mutta finaalissa olisi tarvittu jotain muuta. Omaa hölmöyttähän se oli, ettei tajunnut MTG-productionin sponsoroimassa kisassa keskittyä iskelmän pariin, kun kyseessä on kuitenkin vahvasti iskelmämusiikkiin keskittyvä yritys. "Yllättäen" kaikki finaalin toiselle kierrokselle päässeet vetivät perinteistä suomi-iskelmää. Hieno kilpailu kokonaisuutena, suosittelen =)

    Äänestä

siis www.topviihde.net, eikä www.topviihde.fi

Äänestä
  • Tietenkin, olet oikeassa, suokaa anteeksi virheeni=)

    Äänestä

  • karaokekonttori kirjoitti:

    Tietenkin, olet oikeassa, suokaa anteeksi virheeni=)

    ..vaan oikaista vain muistivirhe, joka on inhimillinen - ja jota ei edes tarvitse pyytää anteeksi;)

    Äänestä

  • nenäkäs lainkaan kirjoitti:

    ..vaan oikaista vain muistivirhe, joka on inhimillinen - ja jota ei edes tarvitse pyytää anteeksi;)

    Ymmärsin kyllä, ettet ole nenäkäs,
    En loukkaantunut, omat virheeni pystyn myöntämään=)
    Ja hyvä ettei tule virheellistä tietoa!
    Kiitos oikaisusta*^*

    Äänestä

ketkä pääsi raahesta jatkoon? Millainen taso?

Äänestä

osoite on kyllä www.topviihde.net

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karaokekonttori kirjoitti:

Eilen illalla käydyn legenda-osakilpailun tulokset tässä
miehet
1.Mikä Mäkkeli
naiset
1.Anni Heikkinen

Kilpailussa etenkin miesten puolella huipputaso, kärkikolmikossa Ville Pyykönen, ja Jukka Turunen.

Lisää Legendasta www.topviihde.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu