Terve,
OStin pari putelia tuota wellan viva color moussea, väri oli tummanruskea. Pistin hiuksiin ne, ja lopputulokseen olin melko tyytyväinen, ehkä väriä olisi saanut olla jopa yksi pakkaus enemmänkin.
Käyn suihkussa yleensä kerran päivässä. Ja paketin mukaan tuo väri kestää kahdeksan pesua.
Voinko laittaa viikon kuluttua kaksi uutta pakettia samaa väriä hiuksiin, vai onko tämä liian usein, jos vanha väri ei ole vielä peseytynyt pois?
En suinkaan pysyvästi aio värjätä tällä aineella ja näin usein, vain tällä kertaa.
Jääkö uusi väri hiuksiin kiinni jos on alla vanhaa väriä?
Lisäksi, rasittaako tuo väri paljonkin hiuksia? Yritän kasvattaa hiuksia pidemmiksi, ja ihmettelinkin, että jos silloin tällöin värjään hiukset viikoksi kahdeksi tuolla, niin miten haittaa prosessia, kuivattaako hiuksia jotenkin? tekeekö hallaa päänahalle?
Wella Viva color mousse
8
3912
Vastaukset
- sisisisisisisiisissssssssss
Siis kyseessähän on suoraväri/sävyte eli ei sisällä sitä hiusta avaavaa hapetetta jolloinka ei ole vaurioittavaa. Suoravärit on yleensä hoitavia ja/tai pH tasapainoitettuja. Joten en usko että on haittaa vaikka värjäisi joka päivä. Itse värjäsin joka viikko suoravärillä jotta saisin punaisen värin pysymään pitkään silloin kun minulla oli punaiset hiukset. Nykyään käytän viikottain suoraväriä vaaleiden hiusten kellertävyyden taittoon. Eikä mitään vakavaa ole tapahtunut. Kun ei tosiaan ole niitä hapettemia.
- nnann
ei tosiaan rasita hiusta lainkaan, ei sisällä ammoniakkia eikä liioin hapetetta joten voi melkeinpä verrata shampooseen =)
- mättää päähän vaan!
Eli voit laittaa!!
- tyttönen*
Hiukseni ovat luonnostaan vaaleanruskeat, joskus pari vuotta sitten vaalensin niitä kotona ihan aavistuksen (ehkä puoli astetta :D).
Viva color moussea ei saa käyttää vaalennettuihin hiuksiin paketin mukaan, mutta tulisikohan suurta haittaa jos testaisin sitä vaaleaa sävyä tähän päähän?
Tiedän ettei se värjää hiuksia, voisin vaan testata antaako kiiltoa :) - enpätiedä
tyttönen* kirjoitti:
Hiukseni ovat luonnostaan vaaleanruskeat, joskus pari vuotta sitten vaalensin niitä kotona ihan aavistuksen (ehkä puoli astetta :D).
Viva color moussea ei saa käyttää vaalennettuihin hiuksiin paketin mukaan, mutta tulisikohan suurta haittaa jos testaisin sitä vaaleaa sävyä tähän päähän?
Tiedän ettei se värjää hiuksia, voisin vaan testata antaako kiiltoa :)Ei ole tietoa eikä kokemusta, mutta veikkaisin ettei saa käyttää vaalennettuihin, koska hius on niin haperoa ja imee hyvin värin. Voi olla ettet pääsekään eroon valitsemastasi sävystä.
- lyhyet hiukset
voiko pulloon jäänyttä vaahtoa käyttää myöhemmin? meneekö nopeasti pilalle?
- 1_2_3
Ite oon käyttänyt vai osan kerrallaan ja jättänyt muun osan sinne purkkiin. Mulla oli oranssit hiukset yhdessä välissä viime vuonna tammikuusta elokuun alkuun ja koko sen ajan värjäsin vain ja ainoastaan tällä värillä. Nyt palaan ruskeaan kesän alettua ja Viva-värillä. Värjäysrumba on 2vk:n välein, joten just hyvä väri mulle.
- saakovoiko
Voiko laittaa vaalennettuihin hiuksiin jos vaalennetut on jo pari kertaa värjätty ja haluaisi vähän sävyä lisää kun värit lähtee pois vaalennetuista niin nopeasti.?.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236788Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka211005- 75871
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47804Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59794Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.91768Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38751Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713