kehittyäkseen? Missä vaiheessa kannattaa luovuttaa? Onko vuosi yritystä liikaa?
Kauanko rakkaus
vaatii aikaa
4679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuntematta tapaustasi yksityiskohtaisesti, oma mielipiteeni näin todella yleistäen on: ei kai rakkaus ole YRITTÄMISTÄ...? Sitä rakkautta joko on, tai ei ole. Jos toinen osapuoli ei rakasta toista, ei hän toiseen rakastu yrittämälläkään, päinvastoin...Vittaan tällä siis yleiseen rakastumiseen, en siihen että ollaan jo parisuhteessa.
Jos taas puhut siitä, että pitkässä ihmissuhteessa tuntuu rakkaus kaikonneen jonnekin, ja jo vuoden päivät olet yrittänyt sitä uudelleen lämmitellä... niin tällaisessa tapauksessa (olettaen ettei keskinäisestä keskustelusta ole ollut apua), kannattaisi varmaan käydä pariterapiassa ? Jos molemmat osapuolet ovat halukkaita vielä yrittämään, niin silloin rakkauta lienee vielä jäljellä ja siten myös toivoa. Onnea joka tapauksessa !
Rakkauden kehittymiseen voi mennä aikaa. Joku rakastuu ensi silmäyksellä ja joku toinen vasta kun on siihen valmis.
Itse rakastuin nykyiseen mieheeni ensi silmäyksellä eikä hän olisi voinut vähempää minusta kiinnostua. Itsepäinen kun olen, päätin että haluan tämän miehen.
Tapailimme yli vuoden ja käytin kaikki keinoni pitääkseni hänet. Lopulta kuitenkin luovutin ja annoin hänen mennä.
Viikko meni, kun hän tuli oveni taakse valtavan ruusupuskan kanssa ja sanoi olleensa hullu, kun melkein päästi elämänsä naisen menemään. Koko tähän prosessiin meni reippaasti yli vuosi, nyt olemme olleet yhdessä 9 vuotta, on yhteinen koti ja vauva.
Olemme hyvin rakastuneita yhä ja kipinä ja flirtti on säilynyt arjesta huolimatta. Usein hän sanookin, että on se hyvä, että olen niin hemmetin itsepäinen, vaikka se joskus häntä rasittaakin :)
Paras suhteeni, tämä nykyinen, varma ja luotettava, syntyi hissukseen. Ne mitkä roihahti nopeaan, myös sammui nopeaan.
Rakkautta ei pidä kiirehtiä. Usein vasta erotessa tajuaa, miten toista sittenkin rakasti.
Alkuajan rakastumis huuma on se, mikä jokatapauksessa haihtuu, joten sen perään ei liikaa tarvi kaihota.
ole kysymys, ellei se sitten ole vuosia. Vuosikin kuulostaa pitkältä ajalta mutta on varmaan tapauksia jotka ovat vieneet enemmänkin. Toisaalta se rakkaus voi syttyä nopeaankin eikä se sitä tarkoita ettei se kestäisi pittkään.