irti sanottava itsensä" kansallismaisema nimikkeestään" ja UNSCON maailmanperintö listalta jos mielii päästä kehitykseen mukaan--nimittäin jos sellaiset" laput" paikkakunnalla, niin paikkakunta fossiloidaan ja kaikkinainen kehitys tehdään mahdottomaksi-- Että ripeästi nyt toimenpiteisiin!!!!
aavasaksan
on heti
8984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tuo museoviraston näkemys.Eihän se mäkikeskus tuhoais "kansallismaisemaa" kun se tulis toiselle puolen vaaraa.Matkailijat vois täysin tutustua auringonlaskuun ja yöttömään yöhön,ilman että maisemaa muuttaa mikään!
Museovirasto vain tosiaan yrittää estää kaiken kehityksen rajalla
tulis valtavasti työpaikkoja ja ylitornio mailman kartalle vai yritetäänkö ylitorniosta laittaa joku luonnonsuojelualue että kaikki nuoret pois ja ko vanukset kuolee jää jäljelle koiran putkea
Mukavahan se olisi se lentomäki, mutta mahdoton mikä mahdoton. Saa nähdä, kuinka monta sataa tuhatta Keski-Nisula, Yrjänheikki, Parviainen ja kumppanit katsovat hyväksi laittaa tähän epärealistiseen hankkeeseen ennen kuin ymmärtävät luovuttaa tuulimyllytaisteluunsa museoeovirastoa, Lapin liittoa ja taloudellisia realiteetteja vastaan.
Pitäisi tajuta sekin asia ,että 40 vuodessa Ylitorniolta on kadonnut lähes 60 % väestöstä eli -68 oli muistaakseni kunnassa väkeä yli 11000 ja nyt painutaan kohta alle 5000.-- Museovirasto on ollut kautta aikojen vetämässä kuntaa tähän tilaan ja saanut nyt lapinliitonkin kannatuksen politiikalleen.
Täytyyhän tällekkin paikkakunnalle saada perinteisen matkailun jatkeeksi jotain atraktioita niinkun muuallakin ,että elinkeinot ja väestö, erityisesti nuoriso voisi jäädä paikkakunnalle, eikä fossilittaa koko Torniojokilaaksoa jonkin kirotun kansallismaiseman tähden, kyllähän näidenkin järjestöjen pitäisi se asia lopultakin tajuta.
olla enää tämän peräytynäisyyttä,älkää pilatko sitä mitä on jäljellä aavasaksa vaarasta jäljellä se on meidän aarre
Ja väestöpako vaan jatkuu... --siis täysin hyödytön aarre ---kelle siitä fossiilista on hyötyä???? --etelän argeologisille museoviranomaisillekko ???
ole saatu aikaan vuosisatojen saatossa, kun nää fossiilivirastot vittuilee.
En laittaisi vaaraa sepeliksi ratapenkkaan niinkuin kunnanjohtaja haluaa, vaikka tulisi 100 työpaikkaa, se on arvokkaampi, Lapin hienoin vaara.