joogaanko väärin?

kert

Olen joogannut melkein joka päivä nyt muutaman viikon ajan. Huomattavasti notkistunut ja
parempi olo, mutta nyt on alkanut olemaan jäsenet vähän kipeitä. Hartioita ja selkää särkeä. Joogatessa ei ole mitään ongelmia tai kipuja.

Kuuluuko tämä joogaan vai joogaanko väärin? Kun tuntuu, että kaikki aina ylistävät sitä "hienoa" oloa mikä joogasta tulee.

5

1405

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäsenten kipeytyminen kuuluu joogaan. Ainakin astanga-jooga on sen verran rankkaa, että kehossaan kyllä tuntee harrastaneensa. Vaatii pitkän ajan, ennenkuin keho on tarpeeksi auki ettei enää tarvitse venyttää lihaksia ja jänteitä. Tämä voi kestää vuoden parikin.

      On kuitenkin tervettä ja epätervettä "kipua". Jos kipu on kovaa, eikä se tunnu elimistön normaalilta palautumiselta, niin silloin kannattaa pysähtyä miettimään mistä se johtuu.

      Asanoita on jopa hyvin helppo tehdä "väärin". Vaikka tekisi oikeinkin, niin kehoaan kannattaa kuunnella ettei riko itseään yrittämällä enemmän kuin mihin keho on sillä hetkellä valmis.

      Mahdatko joogata yksin kotona, vai käytkö jossain ohjatuilla tunneilla? On hyvä käydä ainakin välillä ohjatuilla tunneilla, jolloin ohjaaja karsii mahdolliset virheet pois. Ammattimainen ohjaaja on myös paras henkilö analysoimaan mitä asanoita tekee mahdollisesti väärin ja johtuuko jonkin paikan kipeytyminen tietyistä väärin tehdyistä liikkeistä.

      • Joogini

        Hei!
        Olen joogannut viisi vuotta. Kuluneen puolen vuoden aikana 1-6 kertaa viikossa. Yleensä kuitenkin vain 3-4 kertaa viikossa. Mukaan mahtuu Ashtanga-, Sivananda-, Hatha ja Vinyasa-jooga.

        Ashtanga-joogassa tulee painetta alaselän alueelle. Tuntuu, että veri kerääntyy tälle alueelle, jos satun pääsemään Sivananda-jooga tunnille heti Ashtanga tunnin jälkeen veri lähtee kiertamään.


    • Shavasana paras asana

      Et kertonut mitä joogaa harrastat, että saat lihaksesi kipeytymään, ainakaan hathajoogassa se ei kuulu asiaan,joten oletan että astangaa. Siinäkin kuuluisi pitää yksi lepopäivä viikossa.
      Oletko muistanut rentouttaa lihaksesi kunnolla harjoituksen jälkeen? Ylirasittuneisiin lihaksiin kerääntyy myrkkyä,joka poistuu kun puhdasta verta virtaa niihin riittävä määrä.Tämä saavutetaan tietoisen rentoutumisen avulla.Jännitystilan pohjimmainen syy poistuu,kun hermosto ei joudu täydelliseen lamaan.Ponnisteltaessa kehossa syntyy puhtaan veren tarve,joka voidaan korvata rentouttamalla ja hitaasti,tasaisesti ja syvän rytmikkäästi hengittäen.

    • sanottuna

      MINUN MIELESTÄNI on aivan todella vaarallinen laji. En ikinä harrastaisi joogaa!

    • paparatsi

      Näin sinut joogaamassa ja sain kuvan kamerakännykällä. Nyt julkaisen sen täällä!

      Joogamaikka käski kylläkin vain venyttää sormenpäät lattiaan. .. puupää!

      http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://ashtangayoga.info/asana-vinyasa/intermediate-series/17-Yoga-Nidrasana.jpg&imgrefurl=http://ashtangayoga.info/asana-vinyasa/intermediate-series/17-Yoga-Nidrasana.html&h=600&w=600&sz=18&hl=fi&start=4&um=1&tbnid=cPGonmR9b4_SnM:&tbnh=135&tbnw=135&prev=/images?q=yoga&um=1&hl=fi&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:fi:official&sa=N

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe