Olen 20 vuotias opiskelija. Eilen herättyäni huomasin, että kasvoni ja etenkin silmäluomet ovat ihan kuivat, punaiset ja kutiavat. Ensi hoidoksi laitoin perusvoidettani kasvoille, jotta sain kasvoni sen näköiseksi että kehtasin lähteä kauppaan ihmisten ilmoille ostamaan parempia voiteita. Kaupassa köyhänä opiskelijan kauhistuin kuinka kalliita kaikki voiteet ovat ja päädyin ostamaan yhden kalliista purkeista (NIVEA visage sensivtive balance Day Care), koska se oli herkälle ja kuivalle iholle tarkoitettua. Ei ollut varaa ostaa edes vastaavaa tuotetta yövoiteeksi.
Kotiin päästyäni levitin voidetta kasvoilleni ja heti alkoi näyttää paremmalta, etenkin kuivien poskien osalta.
Tänään aamulla heräsin aivan järkyttävän näköisenä. Silmäluomet olivat turvonneet ihan punaisiksi palleroiksi. Hyvä et sain silmät auki sen verran että näin miltä näytin. Ensiaviuksi hain kylmäpussin pakasteesta ja pidin sitä silmilläni ja sain näin pahimman turvotuksen laskemaan. Sen jälkeen laitoin eilen ostamaani voidetta taas kasvoille. Nyt muuten kasvot näyttävät ihan hyviltä paitsi silmäluomet ovat edelleen melko turvoksissa ja punaiset ja kuivat. Mitä teen silmilleni? Mulla ei ole siis varaa ostaa mitään älykalliita voiteita.
Minulla on taipumusta atooppiseen ihottumaan ja muutenkin iho näin lämmityskaudella on tosi kovilla ja rasvailenkin ihoani päivittäin, mutta tälläistä turvotus hässäkkää ei oo koskaan ennen ollu. Ihoni kyllä huomaa kun sää on näin vaihtelevaa kuin nyt on ollut. Auttakaa mua pliis jollain halvalla konstilla!
Turvonneet silmäluomet
3
6990
Vastaukset
- Toinen korppu
Silmänympäryksille on omat voiteensa. Jos niille laittaa muuta kosteusvoidetta - siis vaikka kuinka herkälle iholle tarkoitettua - tuloksena on turvonneet silmät. Myös laittamalla silmänympärysvoidetta liikaa saa luomet turvoksiin, herkkäihoisempi umpiturvoksiin.
Nipistä vaikka näkkäristä ja tonnikalasta, jotta saat kärsineille luomillesi niille sopivaa voidetta. Sinuna kysyisin apua apteekista, jossa tiedetään voiteista paljon; perusvoiteesi kannattaisi myös varmaan vaihtaa, ja apteekin aineissa on se hyvä puoli, että niitä saa jättituubeissa.
Meillä korpuilla ei ole varaa markettitavaraan. Kunnon voiteisiin kannattaa säästää ja nipistää. Tsemppiä! - pajunkissa1
Jos silmät kutiaa, kannattaa muistaa,että tänä erikoisena talvena on jo siitepölyjä liikkeellä. Allergia vois olla yks vaihtoehto. Siihen sitten vaan Zyrtekkiä tms. antihistamiinia.
- korppunaama
Ongelmaani löytyi ratkaisu :) Ei ihan halpa, mutta pienellä sponsorirahalla sain tehokkaan hoidon ongelmaani.
Eli kävin apteekissa ja kun sain veljeltäni vähän rahaa niin sain ostettua kalliimmankin tuotteen. Eli ostin Avenen skin recovery creamin. Makso jotain 20 euroo, vähä päälle. Sieltä neuvottiin ostamaan kyseinen tuote, koska luomeni olivat jo niin karseessa kunnossa et kannatti ostaa tehokkain tuote mitä löyty. Lisäksi minulta kiellettiin kasvojen pesu vedellä, koska se kuivattaa ja sanottiin että kasvojen pesu tulisi tehdä Aqualan L voiteella, niin että ensin levitän voiteen ja sen jälkeen pyyhin kasvoistani lian vanulapulla.
Nyt iho on normaalin värinen ja pehmeä, eikä karhea kökkö punainen :D
Siitepöly on myös alkanut näköjään jo vaikuttamaan ja siihen käytän silmätippoja, koska silmät kutiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan733890Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan293103- 1242443
- 131717
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281462Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631356Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131120- 74999
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39943Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13842