Osaako kukaan sanoa, mitä juristi suunnilleen veloittaa kun tarkoitus on jakaa omaisuus avioeron johdosta. On omaisuutta, velkaa ei lapsia. Talo pitäisi myydä yms.
Miten asia kannattaa hoitaa?
Exän kanssa huonoissa väleissä.
Miten asia kannattaa hoitaa?
Exän kanssa huonoissa väleissä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos olette huonoissa väleissä, niin pari tonnia, jos olette perkeleen huonoissa väleissä, niin kymppitonnin.
Jos haluatte selvitä halvalla, niin panette talon välittäjän kautta myyntiin, maksatte velat pois ja jaatte rahat.
Jos ette pysyty neuvottelemaan, niin palkkaatte kumpikin oman juristin neuvottelemaan puolestanne.
Voitte myös hakea oikeudelta pesänjakajaa, joka hoitaa myynnin ja velkojen maksun ja jakaa loppurahat teille, jos sattuu jotain jäämään.
Onhan näitä vaihtoehtoja.
teki pankkimme lakimies. Kannattaa olla sen verran hyvissä väleissä ex:n kanssa, että voi käyttää samaa lakimiestä. Meillä oli kaksi tapaamista. Ensimmäisessä kerrottiin mitä oltiin suunniteltu ja toisessa allekirjoitettiin paperit. Hinta n 260 €.
tehtiin melkein kolme vuotta miehen temppuilun takia. Pesänjakaja otti 19 000, asianajajani vajaat 9 000 ja vastapuolen lakimies lienee saanut 15-18 000.
Sanoisin että yrittäisit mahdollisimman sopuisasti mikäli se on mahdollista. Mutta, ota
hyvä lakimies 200 € / h lienee keskitason taksa.
Halvalla juristilla voivat taksat olla tuota luokkaa.
Hyvällä tuo kymppi on alaraja.
Ylärajaa ei taida kukaan tietää?
Vartin puhelusta juristi laskuttaa helposti tunnin. Täytyy kirjata jne.
Pikkukaupugissakin taksat huitelevat n. 270 € korvilla.
Sopiminen tulee usein halvemmaksi kummallekin.
Jos haluatte vääntää kättä huoltajuudesta, varautukaa maksamaan suolainen summa.