Onko totta

Kuulin että Tornionjoen ja simojoen lohen erottaa siitä että simojoen lohi ui suu auki. Pitääkö väite paikkaansa?
ps.Kuulin että Simolaiset ovat polveutuneet kokista ja siasta. Onko tämäkin totta?
3853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

siitä vaan reikä avantoon ja kattelemmaan miten se lohi ui

Äänestä
  • jo valmis reikä.Hyvä ja vanha keino estää sitä jäätymästä umpeen,on lorauttaa pikkusen pirtua pinnalle.Näin se sama avanto on valmiina taas ens talvena.

    Äänestä

Kuulit väärin ne on Kaakamolaiset jotka on syntyneet Kokista ja siasta jotka haaksirikkoutuivat kaakamaniemeen joskus aikojen alussa että näin se on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viantien villi ihminen kirjoitti:

Kuulin että Tornionjoen ja simojoen lohen erottaa siitä että simojoen lohi ui suu auki. Pitääkö väite paikkaansa?
ps.Kuulin että Simolaiset ovat polveutuneet kokista ja siasta. Onko tämäkin totta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu