En saa töitä

Olen käynyt tosi monessa henkilöstövuokraus firman haastatteluissa tammikuussa. Mulle kelpais mikä melkein mikä työ tahansa, kaikki vuorot, keikkatyöt yms. jonka sanoin haastattelussakin. Sanoivat että soittavat myöhemmin. Kyseisissä firmoissa oli avoinna tosi monia työpaikkoja esim. sanoivat et varastohommiin tarvitaan paljon työntekijöitä mut eivät vaan soita mulle.
Melkein lupasivat mulle erään paikan, sanoivat että asiakasyrityksestä soittavat mulle lähiaikoina haastatteluun mut eipä ole soittoa kuulunut. Olin ihan asiallinen haastatteluissa enkä mokannut mielestäni mitään.
Kestääkö yleensä kauan että vuokrafirmoista tarjotaan työpaikkoja?
61467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mä en saa enään ollenkaan, olen ollut jo 10 eri firmassa ja ne tarkistelee taustat ja loputtomasti ne ei anna duunia.

Ennen sain kun vaan lähetin hakemuksen ,niin soittivat että nyt olis tällästä ja tällästä.

Äänestä

Mua on alkanut viime aikoina ihan tosissaan ihmetyttää tuo vuokrafirmojen touhu.

Täälläkin moni valittelee, ettei tarjota töitä. Ja työnantajalle vastataan ettei ole ketään ketä tarjota.
Tässäkin on ilmeisesti suuria eroja paikkakuntien välillä? Luultavasti isoissa kaupungeissa on tekijöitä tarjolla ja meillä täällä pienissä tuppukylissä taas töitä olisi tarjolla enemmän kuin tekijöitä. Ja ne vähät tekijät täällä menevät isoille firmoille ja pienet jäävät nuolemaan näppejään ja tuskailemaan työtaakan kanssa.

Äänestä
  • Eipä ainakaan Tampereen seudulla tunnu töitä IT-taustaiselle viiskymppiselle insinöörille löytyvän. Kolme vuotta olen kiivaasti noita yrityksiä lähestynyt, mutta yhtäkään työtarjousta ei ole tullut. Ihmettelen!!!!

    Äänestä

  • jossakin boikotissa kirjoitti:

    Eipä ainakaan Tampereen seudulla tunnu töitä IT-taustaiselle viiskymppiselle insinöörille löytyvän. Kolme vuotta olen kiivaasti noita yrityksiä lähestynyt, mutta yhtäkään työtarjousta ei ole tullut. Ihmettelen!!!!

    No jos olisit 30-v ja sulla oli 10v työkokemus ja näyttöä, niin sitten varmaan saisit, mutta jos on hämäriä aukkoja, niin 3v tytöömänä, perustas oma firma sitten jos ei kaverit enään ota duuniin.

    Äänestä

taitaa olla vain ihan siellä omassa päässä se syy miksi et pääse duuniin? itse tehnyt j toisa vuta pelkkä vuokratyötä keikkalaisena (sos-ter ala) ja töistä aina riittää.
mutta muista että taustasi tarkistetaan aina ennenkuin saat yhtään keikaa ja jos siellä jotain "hämärää" niin et pääse keikkalistoille. esim huumausainerikokset, varkaudet, näpistelyt, väkivalta- ym rikokset ovat aivan varmasti este työllistymisellesi. mistaakseni 10v näkyvät kaikki rikoksesi ja vaikka et itse kaikkea "muistakaan" niin taustasi kuitenkin mahdollisesti paljastaa paljon. usein työnantajat ovat varuillaan jo hyvinkin pienistä rikkeistä.

toinen syy miksi et pääse töihin, saattaa olla siinä että sinut on jossain aiemmassa työssäsi mahdollisesti mielletty laiskaksi tai muuten "vähätöiseksi". tai että sinulla on syystä tai toisesta liikaa poisaoloja (aiheellisia tai aiheettomia).

toki em. väitteet ovat siis vain väitteitä (enhän tunne sinua ja taustaasi), mutta näin "maalaisjärjellä" ajateltuna en voi keksiä muitakaan syitä työllistymisongelmaasi.

Äänestä
  • No, huh-huh. Usein vuokratyöfirmojen kautta ei ole sen helpompaa työllistyä kuin surorarekryllä. Usein hankalampaa, koska vuokrafirma on usein vähän niin kuin turha lenkki välissä ja asiakasfirma asettaa tiukat vaatimukset hakijoille, koska haluavat tietenkin mahdollisimman paljon vastiketta koville rekrymaksuille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuokrafirmoista kirjoitti:

Olen käynyt tosi monessa henkilöstövuokraus firman haastatteluissa tammikuussa. Mulle kelpais mikä melkein mikä työ tahansa, kaikki vuorot, keikkatyöt yms. jonka sanoin haastattelussakin. Sanoivat että soittavat myöhemmin. Kyseisissä firmoissa oli avoinna tosi monia työpaikkoja esim. sanoivat et varastohommiin tarvitaan paljon työntekijöitä mut eivät vaan soita mulle.
Melkein lupasivat mulle erään paikan, sanoivat että asiakasyrityksestä soittavat mulle lähiaikoina haastatteluun mut eipä ole soittoa kuulunut. Olin ihan asiallinen haastatteluissa enkä mokannut mielestäni mitään.
Kestääkö yleensä kauan että vuokrafirmoista tarjotaan työpaikkoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu