Viisauden hampaan poisto, tulehdus?

...

Minulta poistettiin kaksi viikkoa sitten ylhäältä yksi viisaudehammas. En vieläkään pysty kunnolla puremaan sen puolen hampailla, ien on turvonnut poistokohdasta ja hampaat pestessä tulee verta sylkiessä. Kohta ei kuitenkaan erityisemmin särje. Osaisiko kukaan täällä sanoa, että onko ihan normaalia vai pitäisikö mennä lääkärille näyttämään? Voiko kyseessä olla tulehdus? En saanut poiston yhteydessä antibioottikuuria.

2

1336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko ien ollut poistosta asti turvoksissa? jos on turvonnut nyt vasta kannattaa käydä pyytämässä antibiootti kuuri tai voit vielä yrittää purskutella corsodyl-nimisellä suu vedellä, viikon ajan.

      • ...

        Ien on ollut poistosta asti turvonnut. Kiitos sinulle neuvosta! =) Menenkin ostamaan tuota purskutteluvettä apteekista ja katson miten tilanne sitten etenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      2545
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      203
      1190
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1101
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      299
      923
    6. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      101
      912
    7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      878
    8. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      62
      855
    9. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    10. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      849
    Aihe