voimailijat

10v. poikani puheet ovat alkaneet pyöriä tuon painonnoston ympärillä. Itseäni ajatus hiukan huolettaa... Eihän tuon ikäisen lihakset vielä ole valmiita siihen hommaan???
Mutta pystyykö poikani salilla tekemään mitään mikä auttaisi luulemaan voimien kasvua?
5770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän sole kumma ko kaikki äijät täälä vain pöullisteleva tuota voimailuhommaa, että pikkupojakki luuleva sen olevan autuhaaksitekevää.
Mutta ei ei ei.
Suunnistus olis mukava harrastus minun mielestä.
Eikös suunnitajilla ole aika paljon aktiviteetteja täälä?
Siinä tullee luononystäväksi samala vaivala.

Äänestä

No eihän se nyt missään nimessä vaarallista ole, jos siellä käy reenaamassa, mutta kevyesti ja valvonnan alla.

Yläaste iässä voi alkaa hieman kovempaa treeniä kokeileen, mutta jos siellä kisan porukka järjestää vielä voimailukoulua, niin ehottomasti sen kautta kannattaa voimailu ura alkaa!

On liian paljon huonoja esimerkkejä joka salilla! Käy ihan itelläki välillä kipeää vaikka vain sivusta seuraa jonku urpon vääntämistä, tavotteena on vain saaha pirun paljon rautaa tankoon ja sitten se ylös keinolla millä hyvänsä, AI!

Ei ole huono harrastus, mutta varovasti/kevyesti aloittaa ja nosto tekniikat ensin kohilleen!

Äänestä

Ei ne kyllä hyvän näköseksi pojat tule tuosta hullusta voimailusta, broilereiksi ja näyttää siltä että vaatteet päältä sinkoilee kohta rikki ku pulliselua on lihaksissa, hyi.
Miten ne voi kuvitella olevansa hyvän näkösiä?
Älä anna pojan pilata ulkonäköään.

Äänestä

Sillä hommalla saa varmasti selän sököksi ja polvinivelet paskaksi ja hyvässä lykyssä sekoaa hormoneihin (jos meinaa kilpailuissa pärjätä). Vanhemman polven nostajat on niin jäykkiä, että on vaikea nousta autosta ylös, siinä tavoitetta kymmenvuotiaalle.

Äänestä

Kyllä on parempi, että puhut pojale järkeä. Luonollinen ja monenlainen liikkuminen on kaikkein parasta, raitisilma on eetvarttia.
Eikös sielä kuntosalila ole ikäraja 13v. vaimitä se on?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huomio kaikki kirjoitti:

10v. poikani puheet ovat alkaneet pyöriä tuon painonnoston ympärillä. Itseäni ajatus hiukan huolettaa... Eihän tuon ikäisen lihakset vielä ole valmiita siihen hommaan???
Mutta pystyykö poikani salilla tekemään mitään mikä auttaisi luulemaan voimien kasvua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu