Oma rakas juoko?

Aina puhutaan ja varoitellaan parisuhteesta, jossa kumppani juo. Onko täällä henkilöitä, jotka jaksavat jaksaa suhteessa, jossa toinen käyttää liikaa alkoholia? Miten olette selvinneet ja onko tapahtunut käännöstä parempaan, tarkoitan kumppanin raitistumista? Millä keinolla olette saanneet pään käännettyä?
3429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oma kokemukseni oli kuuden ja puolenvuoden suhteesta että puhe ei auttanut,päätä en saanut käännettyä.Kalja ja kaverit oli tärkeämpiä vaikka kerroin nätisti miltä tuntuu.Tilanne paheni vuosien myötä.Lepponen kaveri muuttui kännissä vainoharhaiseksi,joskus tuli hullunkiilto silmiin mikä oli todella pelottavaa.Ei uskaltanut sanoa mitään mikä voisi ärsyttää.Välillä kun olin nukkumassa ja hän tuli baarista sain huudot ja vihat niskoilleni.Sukulaiset,äitini mm.ovat kokeneet samaa,ajanmyötä tilanne pahenee jopa fyysisen pahoinpitelyn asteelle.Itse päätin lähteä KK.sitten,koska en aikonut jäädä odottelemaan millon saan turpaani.Kolme kertaa hän tönäisi minut maahan niin että kerran sain ison mustelman ja olisin voinut lyödä pääni asfalttiin tai venäyttää selkäni.Siitä se lähtee..Lapsuudessa tämä äidin miesystävä melkein kuristi äidin,täti ehti väliin,en onneksi ollut kotona mutta järkytyin kun sain myöhemmin kuulla asiasta.Harva suostuu hoitoon ja jos suostuu niin omasta tahdosta ja tilanteen tiedostamisesta/myöntämisestä.Pitää olla sisua että löytyy tarvittavaa selkärankaa jos juominen on mennyt alkoholistiasteelle..Joskus jos autat alkoholistia esim.taloudellisesti pahennat hänen tilannettaan mahdollistamalla juomisen.Itse jokainen päättää mitä katsoo ja sietää,minä kestin harvinaisen kaauan mutta kun tein päätöksen lähteä,en ole katunut hetkeäkään enkä ikävöinyt.Jokainen on vastuussa itsestään,eikä kukaan ole veljensä vartija.Suosittelen;lähde..

Äänestä

palstalla liiku muut kuin humalaiset,minä mukaan
luettuna.

Äänestä

ja jos itellä lipsahtaa toivon että siltä löytyy "munaa" jättää mut.

Molemmilla meillä on alkoholisti-isät. Siksi en halua katsoa juomista enkä sitä että mun juomista katsottaisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kullan nuppu kirjoitti:

Aina puhutaan ja varoitellaan parisuhteesta, jossa kumppani juo. Onko täällä henkilöitä, jotka jaksavat jaksaa suhteessa, jossa toinen käyttää liikaa alkoholia? Miten olette selvinneet ja onko tapahtunut käännöstä parempaan, tarkoitan kumppanin raitistumista? Millä keinolla olette saanneet pään käännettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu