Tampereen kaupunki sallii kiusaamisen

sivusta mä katson vaan

Tiesitkö, että Tampereen kaupungin töissä saa kyllä kiusata alaisiaan ja työkavereitaan! Jos sinulla on narsistinen persoonallisuushäiriö, jos olet psykopaatti, sosiaalisilta taidoiltasi kelvoton tai omaat suuret luulot, olet juuri toivomamme henkilö ja pääset vertaistesi joukkoon. Tervetuloa siis meille töihin, Tampereen tekijäksi.

Miksi tämmöinen vuodatus...

Koska meidän kahvihuoneen pöydällä on ollut nähtävänä oikein painettuja vihkosia siitä, miten kiusaamista ei saa sallia, ja miten tulee toimia, jos kiusaamista esiintyy. Minä hölmö uskoin, että näin todella on.

Huihai ja höpöti höö! Kiusaamiselle ei tehdä mitään, jos olet isojen hallinnon pomojen suosiossa, tekemisiisi ei puututa. Sivusta olen kuunnellut, miten naapuriyksikössä menee huonosti.

Yksi alaisista pelkää päällikköään niin että vapisee. Ilmapiirin kylmyyttä, ahdistavuutta ja masentavuutta on suorastaan vaikea kuvata. Kaikki voivat todella huonosti.

Ko. päällikkö on ylimielinen, töykeä, v-mäinen, lisäksi hän on ammatillisestikin aika pätemätön, kertovat muut saman alan ammattilaiset. Suuret luulot hänellä kyllä on.

Kukaan ei voi hänelle mitään. Eivätkä lähiesimiehet tee mitään.

Nyt samaan yksikköön on saatu jo toinenkin pikkupomo, jolla on samat elkeet, josta leivottaneen aikanaan seuraaja. Eli jos tästä vanhemmasta hirviöstä päästään joskus eroon, edessä on tilanne, josta voitaneen sanoa, että lähdettiin sutta pakoon, mutta tulikin karhu vastaan.

Tämä on vain yksi tarina Tampereen kaupungin virastotalolta.

Kaikista kamalinta on, ettei Tampereen kaupungin töissä ole kanavaa, jonka kautta asiaan voisi vaikuttaa.

Jos yrittää, piinaaminen vain yltyy ja edessä on potkut.

22

2231

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nmkfsfgfda

      erityisesti kunnan ja valtion virastoissa ja laitoksissa. Joskus olen miettinyt, että miksi näin, ilemisesti sen tähden, että niissä missään ei kilpailla toisen muun vastaavan yrityksen kanssa, joten paikat vetävät luuserijohtajia puoleensa kuin p-ska kärpäsiä.

    • Kanvas

      Näin joukkoirtisanomisten aikana kuntien ja valtion työpaikat alkavat olla arvossaan. Jos nykyisiä työntekijöitä saadaan tavalla tai toisella ns ulkoistetuksi, voidaan se antaa suosikille. Sukulaisille, mikä ettei omille lapsillekin, pitäisi töitä järjestyä.

      Millaiset mahdollisuudet hallinnon ammattilaisilla on työllistyä Tampereella kuntasektorin ulkopuolella ?

      Positiivista se kuitenkin, että edes prosyyrit työpaikkahäirinnästä on jaettu.
      Ne eivät kylläkään auta, jos johtamisella kannustetaan epäasialliseen kohteluun.

    • viisauden kivi

      Toi on kyl totta! Taysissa on iha oma mafia. Ne tekee mitä haluaa.
      Ulkomaalaistaustaisille työntekijöille ollaan tosi tyylyjä, vain häne taustansa takia. Eikä esimies tee sille asialle mitään, vaikka ulkomaalainen tekijä kertoi asiasta, että häntä kiusataan kotimaansa takia, mistä hän on kotoisin. Epäreilua kyllä! Mutta sellaista meininkia Taysissa on.
      Mutta kerron totuuden niistä kiusaajista, NE KIUSAA VAIN SEN TAKIA, KOSKA HEIDÄN ELÄMÄ ON TÄYNNÄ PASKAA suoraan sanottuna. Heillä on niin paha olo, että heidän on ihan pakko kiusata muita, että heidä olonsa helpottuu. Meidän tehtävänämme on, uskokaa tai älkää, AUTTAA KIUSAAJIA, eli meidän ensin pitää ymmärtää, että he ovat onnettomia ihmisiä, joilla on paljon ongelmia elämässään.
      Kuten tiedetäänkin, Suomi on Euroopassa kärkimaa, jossa kiusataan eniten työntekijöitä työpaikoilla.
      Vinkki: jos et halua joutua kiusaatuksi, älä välitä kiusaajasta, silloin hänelle tulee entistä pahempi olo. Ja silloin hän voi lyödä, ja jos niin käy, sulla kävi tuuri, sillä lyöntiä on helpompi todistaa kuin sanoja. Vain sinä itse voit vaikutaa, annatko itseäsi kiusata vai et henkisesti! Ei ole väliä mitä kiusaaja sanoi, väliä on vain sillä, uskotko itse siihen?!
      Eirtyisesti Taysin lääkäreitä ovat sellaisia raukkoja, jotka eivät mahdu itselleen mitään. Ei ne oikeastaan välitä potilaistaan eikä alaisistaan. Kylmä totuus on se, jos on suhteita - on työpaikka Taysissa. Kuka vaan ei sinne pääse. Siitä on monia todisteita, mutta kukaan ei tuo niitä julki.

      • tosi on

        Ulkomaalaiselle kiusatulle on sentään suomessa olemassa vähemmistövaltuutettu jolle voi laittaa tietoa kiusaamisesta.

        Mutta oman maan kansalaisia saa kiusata ihan vanhaan malliin.

        Kyllä esimerkkejä Tampereen kaupungilta riittää.

        Juoppo tai osaamaton pomo joutuu antamaan vallan avustajalleen josta tulee varsinainen päällikkö joka sitten voi tehdä mitä haluaa eikä itse pomo uskalla sanoa mitään koska apulainen tekee hänen työnsä eikä niitä oikein itse osaa.

        Pitäisi valita pomot pätevyyden eikä politiikan, hyvä veli ja rapparikerhojen kavereille, niin ainakin osa kiusaamisesta loppuisi.

        Kun alkaa viedä kiusausasiaa eteenpäin syntyy ympärille tyhjiö koska pikku paskiaiset ei uskalla sanoa yhtään mitään, luulevat hyötyvänsä tästä.


    • kissa pöydälle vaan

      Kannattaisko puhua työsuojeluvaltuutetulle tai työpaikkalääkärille? Itse jouduin monta vuotta kärsimään pomon kiusaamisesta ja vasta kun kunnolla nostin kissan pöydälle niin asia helpottui. Ensin tilanne kärjistyi niin että jouduin uupumuksesta saikulle ja siitä sitten hitaasti noustiin työpaikkalääkärin ja työsuojeluvaltuutetun avulla ylös. Muutaman kerran on vielä tilannetta korjattu, mutta yllättävän hyvin pomokin osaa olla fiksusti kun vaihtoehtona on että kaikki tulee julki mitä sanoo ja mitä tölvii.

      • Anonyymi00020

        Asiat julki!


    • Kiusaajien Tampere

      Tuttua kertomaa. Tällaista juuri on olla Tampereen kaupungin duunissa. On kiusattu niin, että oli henki lähteä. Nyt olen työtön, mutta parempi niin kuin siellä akkalauman nokittavana. Mustamaalaus ja p*skanpuhuminen selän takana, nälviminen, ja asiattomat kommentit ovat kunniassaan.

    • hik hik

      Kiusaaminen on erityissuojeluksessa Tampereen kaupungilla. Kukaan ei puutu vuosikausia eri ihmisiä kiusanneen toimintaan. Osansa on sillä, että hoitaa alkoholismiin taipuvaisen johtajan hommat niin ettei tarvii kun nimi kirjottaa alle. Ilman häntä vois juominen paljastua. Lehdistöä myöden. Vain ajan kysymys.

    • Anonyymi

      Kiusaaminen ja kiusaajien suojeleminen on ongelma Tampereen kaupungilla tänäkin päivänä. Tampereen kaupungin nuorisopalveluissa kiusaaminen on jokapäiväinen ongelma ja esimiehet hoitavat asiat niin että kiusatut lähtevät ja kiusaajat saavat tahtonsa lävitse.

      • Anonyymi

        Nyt nähdään miten uuden alueen syntyminen vaikuttaa kiusaamiseen. En usko että vähenee, tulee maalta uusia kiusattavia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt nähdään miten uuden alueen syntyminen vaikuttaa kiusaamiseen. En usko että vähenee, tulee maalta uusia kiusattavia.

        Nyt nostetaan suosikit ylös ja annetaan lisää palkkaa. Inhokit kiusataan alempiiin hommiin tai ulos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt nähdään miten uuden alueen syntyminen vaikuttaa kiusaamiseen. En usko että vähenee, tulee maalta uusia kiusattavia.

        Ja lopulta osa irtisanotaan taloudellisista ja tuotannollisista syistä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt nostetaan suosikit ylös ja annetaan lisää palkkaa. Inhokit kiusataan alempiiin hommiin tai ulos.

        Juuri näin tämä menee.
        Sekä Taysin että kaupungin kiusaajat yhtyvät nyt Pirkanmaan hyvinvointialueella ja toiminta jatkuu edelleen eikä huonoista johtajista ole edelleenkään puutetta.


    • Anonyymi

      Helsingin kaupungilla on samanlaista. Ilmeisesti kuuluu kunnalliseen toimintaan.

      • Anonyymi

        Ei kun ilmeisesti kuuluu suomalaiseen kulttuuriin.


    • Anonyymi

      Niinpä

    • Anonyymi

      Aja kiusaajien yli tankkerilla

      • Anonyymi

        Jees pitäisi ajaa. Mutta eiköhän sen tee Pirhan asiakkaat puolestani kohta kun hyvinvointialueen todellisuus alkaa paljastua.

        Muutenhan sama meininki jatkuu. Liikaa pikkupomoja koko talossa.


    • Anonyymi

      työpaikalla kontu satama elätit saavat tehdä mitä lystäävät ja ravintolat eräs sairas pariskunta joka kuvaa tytärtänsä joka istuu pyörätuolissa pikineissä ja päällikkö hyväksyy ja muut ravintolat tämän pariskunnan touhun entien mies opaha rikollinen ja nykymies aivan lälly

    • Anonyymi

      Saa näin toimia Lohjallakin, taas se nähtiin kun tasopalkkoihin siirryttiin että rikkovat itse omia tekemiä ohjeistuksiaan vailla seuraamuksia.

    • Anonyymi00021

      Kunnat ja hyvinvointialueet, julkinen sektori ylipäätään, ovat tyypillisesti naisvaltaista alaa. Selkeästi naiset kokevat olevansa enemmän epäasiallisen kohtelun kohteena.

      Lisäksi ryhmänä korostuvat työuran ääripäissä olevat, siis nuoret ja toisaalta reilusti yli viisikymppiset henkilöt.

      – Samallahan tässä voi olla kysymys syrjinnästä, joka sekin on hyvin vakava ilmiö.

    • Anonyymi00022

      Turpaan vaan kaikki kiusaajia. Jos kiusaaminen ei auta niin pesäpallomailalla humautat. Kun kaikki on kolkattu niin sitten telot myös itsesi. Ota mallia maailmalta, kuinka homma hoidetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe