Tietääkä kukaan mikä on keskimääräinen kk-liksa postinjakelussa?
kesätyö postinjakelussa
av16
42809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noh, ihan näin alkuun varoittava sananen: mikäli olet etsimässä helppoa ja mukavaa kesätyötä, ehdottaisin unohtamaan postihommat.. Mutta mikäli kuitenkin työ kiinnostaa, niin mikäs siinä (Muista, että sinua on varoitettu)
En kyllä täysin muista, miten se palkkaus meni, mutta viime kesänä tuntipalkka taisi olla hieman alle kahdeksan euroa. Epäilen kuitenkin, että palkkojen noustua myös tuntipalkkalaisten liksa olisi noussut.. Kuitenkin sitä perussarjaa.. Ai niin, halusit tietää kuukausipalkan, no nuorilla kesätyöläisillä se liikkunee siinä tonnin molemmin puolin..(riippuu ylityömäärästä, ja ainakin aluksi niitä ylitöitä pukkaa päälle, kun homma ei oikein vielä ole hallussa..)
Työpaikan palveluesimies kertoi työhaastattelussa, että kesäapulaisilla on koeajan säännöt ja palkka. Toistaiseksi voimassa olevan (vakituisen) työsopimuksen koeaika voi kestää enintään neljä kuukautta, jolloin maksetaan koeajan palkkaa. Kesäapulaisten työsopimus koostuu yksin koeajasta.
Työsopimuksesta poimittu:
Työsuhde on kokoaikainen, työaika keskimäärin 38,25 h/vko
Palkka määräytyy alla mainitun työehtosopimuksen palkkaliitteen P1 palkkaryhmän 101 mukaisesti
Työsopimuksen tullessa voimaan palkka on 1426.00 euroa kuukaudessa
Kyseinen 1426 euroa on palkka pyöräreitillä työskentelevällä. Kärryillä jakava saa muistaakseni parikymppiä vähemmän.
Posteljoonin eli postityöntekijän työajasta noin kaksi kolmasosaa on postin lajittelua sisätiloissa. Monesti työpäivä tuntuu olevan pulkassa jo jakamaan lähtiessä. Ajattelin mainita tämän, koska yllättävän moni ei tiedä, että jakajat joutuvat myös lajittelemaan postit.