Mihin ovat kadonneet alumiiniset paineilmapullot? Joskus 80-luvun alussa sukelluskurssilla alumiinipullojen sanottiin olevan teräspulloja pitkäikäisemmät joskin kooltaan suuremmat. Nyt kaikilla valmistajilla kuitenkin on tarjolla vainteräspulloja, eli oliko alumiinipulloissa jokin erityinen huono puoli, koska niitä ei enää juurikaan myydä?
Alu-pullot
6
1644
Vastaukset
- liian
kevyitä kuivapukusukeltajalle. Alupullot on hävinneet kuivapukujen yleistymisen myötä suomessa. Poikkeuksena deco ja stagekannut, joissa keveys on valttia.
- Vanha sukeltaja
Mutta onko alupulloissa loppujen lopuksi mitään vikaa, jos sukeltaa märkäpuvulla?
- tosi vanhalla käytössä
koko ajan. Ainoa "huono"puoli on pullonkierteeseen tuleva oksidi joka täytyy säännöllisin välein poistaa. Itsellä ollut 2x8l.setti jo n.17v ja en vaihda.
- Teräsmies.
Tuo oksidi saattaa lähteä liikkeelle ja päätyä sukeltajan suuhun asti tai jumittaa hengitysventtiilin. tämän takia alupullot jäänevät historiaan
Teräsmies. kirjoitti:
Tuo oksidi saattaa lähteä liikkeelle ja päätyä sukeltajan suuhun asti tai jumittaa hengitysventtiilin. tämän takia alupullot jäänevät historiaan
Tapahtuuko tätä silti, jos laitteet huolletaan ja pullot tarkastetaan säännöllisesti.
Olen ammatiltani kemisti ja vähän epäilyttää, että ei sitä alumiinioksidia niin nopeasti syntyisi.
Teräspullojen yleistymisen itse selittäisin kyllä kuivapukujen yleistymisellä. Teräspullot kun painon vuoksi sopivat siihen luontevammin.
Teräs on materiaalina halvempaa kuin alumiini ja alttiinpaa korroosiolle. Suolaisissa vesissä ei juuri teräspulloja näe.
Minulla ei nyt ole varmaa tietoa, mutta luulempa että täällä pohjoisessa paksumpien märkäpukujen ja kuivapukujen takia teräspullot on käytännöllisempiä myös painotuksen kannalta.
Niin, ja teräs on myös vahvempaa materiaalia kuin alumiini. En ole vielä itse törmännyt 300 barin alumiinipulloon. Liekköhän niitä onkaan.
-Snoukkaboy- on puhdistettava
Teräsmies. kirjoitti:
Tuo oksidi saattaa lähteä liikkeelle ja päätyä sukeltajan suuhun asti tai jumittaa hengitysventtiilin. tämän takia alupullot jäänevät historiaan
vuosittain kuten teräspullotkin. Itse käytän joka talvi auki omani ja puhdistan,pesen ja kuivaan ne hyvin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1227111Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224897L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa644195TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153443Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7192231Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2681654- 671445
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581418Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j571366Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221306