Kitaran rakentaminen?

Mä oon rakentamassa Goldtop les paulia. Ja mä ajattelin tehä kannen erikseen. Sen verran tartten apua että mitä puuta kannattaa ostaa ja miten pitkä,leveä ja paksu pala? Niin ja mä ajattelin tehä kannen erikseen. onko yhtään mitään tietoo mistä saa ja paljolla?

kiitos
4338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Les Pauleissa varsinainen koppa on mahonkia ja kansi vaahteraa. Goldtopeissa päällä on lisäksi viilutus bookmatchina. Varaa ainakin puolitoista senttiä paksu pala, sillä Les Paulin kansi on kupera.

Kun valitset puun, valitse mahdollisimman suorasyinen ja mielellään sellainen, jota on kuivatettu ainakin vuoden verran.

Äänestä

Miks kultatoppii. Sehän on paskin LB. Kaks tapaa: osta kunnolliset siis täysin tarkat piirustukset tai osta kaupasta paras LB, laita palasiksi ja kopsaa jokainen osaa tuhanneosamillin tarkkuudella. Muista myös punita osien painot. Esim. kaulan paino ja tsasapaino vaikuttavat vitusti soundiin. Ja valitse puiksi vain parasta, ainakin kymmenen vuotta kuivatettuja ja syyrakenteeltaan täydellisiä puita. Semmoset soivat hyvin ja eivät halkeile tai vääntyile helposti. Paskat puut halkeilevat tai vääntyvät puolessa vuodessa pilalle. Uunissa kuivatetut puut ovat täyttä roskaa. Ne eivät soi eivätkä kestä pitkässä juoksussa. Eli jos teet, niin tee heti täydelistä. Mitkään muu filosofia ei vie ihmistä onneen. Paskatunareita on jo liikaa. Et kai halua liittyä heidän joukkoonsa?

Äänestä
  • 1) Mikä vittu on LB? Se on LP (tulee sanoista Les Paul, en tiedä jos oot ikinä kuullu)
    2) Miks goldtoppi o paskin? Koska SINÄ et tykkää siitä?
    3) Mitäs jos nyt lukisit vaikka vähän kitaroista ja sit tulisit takasin?

    Äänestä

500 milliä pitkä
180 miliäleveä
52 mm paksu

puun pala riittää loistavasti. halkaiset sen lankun sitten keskeltä.

viilukeskuksesta ostin vänän isomman palan kuin kyseinen vaahtera noin 50 eurolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarviin apua kirjoitti:

Mä oon rakentamassa Goldtop les paulia. Ja mä ajattelin tehä kannen erikseen. Sen verran tartten apua että mitä puuta kannattaa ostaa ja miten pitkä,leveä ja paksu pala? Niin ja mä ajattelin tehä kannen erikseen. onko yhtään mitään tietoo mistä saa ja paljolla?

kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu