paasto huhtikuussa

Siis olen aloittamassa mehupaastoa huhtikuun alussa. Tarkoitus on paastota seitsemän päivää, mutta jos olo on hyvä ja intoa riittää, niin venytän kymppiin. Löytyisikö täältä paastokaveria?
5436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

aloitan huhtikuun toisella viikolla :)

Äänestä
  • Mahtavaa! Palaillaan asiaan huhtikuun alussa tällä palstalla!

    Äänestä

  • mehulinko kirjoitti:

    Mahtavaa! Palaillaan asiaan huhtikuun alussa tällä palstalla!

    juu palaillaan ;)

    Äänestä

31.3 maanantaina heti töiden jälkeen tyhjennys ja sitten 6-10 päivän paasto, sen mukaan mihin kykenen.
En ole koskaan paastonnut, mutta tiedän pystyväni paastoon.
Ostan mehuja kaupasta ja tyhjennysaine löytyy omasta takaa suolentähystyksen jäljiltä :)
Työpäivien kanssa pitää sumplia, mutta 1.-2. päivä, eli ti ja ke ovat vapaapäiviä, niin silloin on hyvä elää paaston vaikeimmat päivät.
Tavoitteena on päästä myrkyistä, eli karkista, suklaasta ja muusta sokerimössöstä eroon, mahdollisimman pitkäksi aikaa :)

Äänestä
  • Mie suunnittelin aloittavani vasta ensimmäinen päivä.. Kun aina maanantaina sitä suunnittelee aloittavansa tiukemman viikon yms. yms. joten boikotoin maanantaita. Itse tähtään seitsemään päivään, mutta katellaan fiilarieta että meneekö pidemmälle. Viimeksi paastosin yhdeksän päivää. Vilustuin viimeisenä päivänä.. :( Mutta pitää pukeutua täällä kertaa paremmin..varsinkin jos ulkona on pakkasta. La-ma olen kasvis- hedelmälinjalla. Vähän kevennän siis ruokavaliota, joten on helpompi saada elimistö puhtaaksi. Glaubersuolaan en enää koska IKINÄ, niin kamalaa se oli. Mutta uskon että rehulinja ja suolihuuhtelu toimii yhdessäkin..

    Kiva että on populaa kasassa jonkin verran.. Voidaan sit itkeä tänne ku mielessä pyörii vain ja ainoastaa ruoka ja oksettaa ja heikottaa.. Viimeksi itselläni oli ihan kauheeta kolmannen päivän aamuun. Sit helpotti. Ja jostain syystä, teen ruokaa paaston aikana paljon hartaammin kuin normisti. Siis teen ruokaa perheelleni ja töissä. Ainoa mikä on tosi hassua on se, kun lapselle laittaa ruokaa, sitä aina maistaa että ruoka on sopivan lämmintä ja maistuu hyvälle.. Paaston aikana sitä ei tiedä mitä tarjoilee.. Mutta palaillaan taas viikon päästä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mehulinko kirjoitti:

Siis olen aloittamassa mehupaastoa huhtikuun alussa. Tarkoitus on paastota seitsemän päivää, mutta jos olo on hyvä ja intoa riittää, niin venytän kymppiin. Löytyisikö täältä paastokaveria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu