Olen lukion jälkeen ajatellut opiskella tietotekniikan insinööriksi/diplomi-insinööriksi, nyt vain vielä mietityttää, mitä kyseiset työt pitävät käytännössä sisällään, eli minkälaisia työtehtäviä kumpaisellakin on?
Tietotekniikan Diplomi-insinööri
7
4634
Vastaukset
- ajatuksen poikanen
Niin, lisään vain, että jos joku kokeneempi osaisi antaa käytännön esimerkkejäkin, olisi mukavaa :)
- kyseessä ei ammatti
Ensinnäkin on hyvä tehdä itselleen selväksi, että esim DI ei ole mikään ammatti vaan tutkinto. Eli työ voi pitää sisällään ihan mitä tahansa.
Tyypillisesti moni tietotekniikan DI aloittaa uraansa esim. kehitystehtävistä, testauksesta tai ohjelmoinnista. - on yleensä nopeampaa
kyseessä ei ammatti kirjoitti:
Ensinnäkin on hyvä tehdä itselleen selväksi, että esim DI ei ole mikään ammatti vaan tutkinto. Eli työ voi pitää sisällään ihan mitä tahansa.
Tyypillisesti moni tietotekniikan DI aloittaa uraansa esim. kehitystehtävistä, testauksesta tai ohjelmoinnista.Uran edetessä yleensä DI etenee tehtävissä nopeammin erilaisiin asiantuntija/esimiestehtäviin - ainakin suuremmissa firmoissa. Mutta uran alussa insinöörit/DI:t aloittavat aikalailla samoista tehtävistä.
- ainanäin
on yleensä nopeampaa kirjoitti:
Uran edetessä yleensä DI etenee tehtävissä nopeammin erilaisiin asiantuntija/esimiestehtäviin - ainakin suuremmissa firmoissa. Mutta uran alussa insinöörit/DI:t aloittavat aikalailla samoista tehtävistä.
Kommentoisin tätä, että _on todennäköisempää_ , että DI etenee nopeammin kuin insinööri parempiin työtehtäviin. Jos oikeasti ymmärtää alaa, niin ei tutkinto välttämättä erota työtehtävää tai palkkausta. Henkilöstähän se on kiinni: Tiedän useita DI jotka ovat jääneet insinöörien palkoista ja työtehtävistä jälkeen (samalla työkokemuksella). DI papereilla on kyllä paljon helpompi saada töitä ja korkeampi koulutus kannattaa aina...jos pitää opiskelusta.
- sitä yritin sanoa
ainanäin kirjoitti:
Kommentoisin tätä, että _on todennäköisempää_ , että DI etenee nopeammin kuin insinööri parempiin työtehtäviin. Jos oikeasti ymmärtää alaa, niin ei tutkinto välttämättä erota työtehtävää tai palkkausta. Henkilöstähän se on kiinni: Tiedän useita DI jotka ovat jääneet insinöörien palkoista ja työtehtävistä jälkeen (samalla työkokemuksella). DI papereilla on kyllä paljon helpompi saada töitä ja korkeampi koulutus kannattaa aina...jos pitää opiskelusta.
Juuri tuota yritin sanoa, kun kirjoitin viestiini, että yleensä. Eli DI:n paperit ei tietenkään ole mikään tae siitä johtajan pestistä. Ja tiedän myös ihan "tavallisia" insinöörejä, joiden urakehitys on ollut erinomaista. Omat kyvyt ja näytöt sen urakehityksen ratkaisee loppujen lopuksi tutkinnon suorittamisen jälkeen. Mutta jos kiinnostaa edetä johtajaksi, niin ehdottomasti kannattaa hommata ne DI:n paperit.
- insssssi
Suosittelen alan uudelleenharkintaa vakavissaan. Ellei sitten iskäsi/äiskäsi/enosi tmv. satu istumaan jonkun alan firman hallituksessa/johtokunnassa.
- Anonyymi
Jehova ainut oikea sivu?
Rikki sivut vastuu kun kehitötte keksitty jotain Sähköliesi hkytystä automaatio liian kuuma Ruoka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840