Millaisia taitoja monen päivän vaellusratsastuksiin tarvitaan? Itseäni kiinnostaa mielettömästi maasto/vaellusratsastus, mutta kentän kiertäminen ei iske. Olen ratsastanut lapsena on/off meiningillä about neljä vuotta. Se on kyllä tosiaan ollut hyvin on-offia. Osaan perusjutut, laukata, keventää jne.
Taidoista
Ökkömönkiöiset
1291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Millään valealluksella ei tarvitse olla mikään "maajoukkuetason" ratsastaja. Vaellusten vaatimukset riippuu vaelluksen tasosta. Alkeisvaelukkselle ei tarvitse mitään pohjataitoja, kun taas konkari vaelluksilla minimitasona on yleensä, että pystyy hallitsemaan hevosen kaikissa askellajeissa ja erillaisissa tilanteissa, osaa keventää ja mennä kenttäistunnassa (tasapainoisesti) ja pystyy hyppäämään pienen esteen (esim. puron) yli.
Ratastustaitoja oleellisempaa on ratsastajan rohkeus ja hevosmiestaidot. (on vaelluksen vetäjälle tosi hankalaa, jos yksi narisee koko ajan ei laukata, kun tää voi pukitella, ei ravata kun tää polku on niin kapea...) Toisena tärkeänä asiana pitkillä vaelluksilla on kunto (ratsastuskunto). Pitkän tauon jälkeen ratsatus ottaa yllättävän paljon voimille, kun satulassa istutaan helpoimmillakin 6h päivässä (monilla vaelluksilla vielä enemmän).
Suosittelisin, että käyt ensin jonkun muutaman tunnin vaelluslenkin, jotta voit hahmottaa riittääkö kuntosi/taitosi pidemmälle vaellukselle ja jos riittää niin minkä tasoiselle.