Teitäiskö joku pesisfriikki pesiksen maailmancupista, joka pelattiin taannoin Ruotsissa? Pesisnetti (vai mikä sen sivuston nimi on?) kyllä kertoi tulokset ja tuloksia oli myös esimerkiksi teksitelkkarissa.
Haluaisin kuitenkin tietää että ketkä pelasivat Suomen joukkueiden väreissä ja millä perusteella joukkueet on valittu? Ei siellä tainnut kovan tason pelureita (sori, superin pelaajia) olla, kun sarjat on kesken? Kiinnostaa tosi kovasti, kertokaa tietoja! Hyvä Suomi! Ja kohta naisten arvomatsia katsomaan telkusta. Voittaakohan Itä eli Länsi?
Maailmancup
15
382
Vastaukset
- Sapporo
Taphtuma onnistui todella hyvin.
Plajon oli väkeä ja varsinkin uutta väkeä tutustumassa lajin saloihin.
Ensi kerran paikka on vielä avoin, mutta silloin jo varmasti on muutama maa lisää.
Ensi kerralla koetetaan saada lisää näkyvyyttä, ja mediassa aikaa lajin tutuksi tekemiseen. - Juha
Käsittääksenio siellä oli Suomesta ykköspesis pelaajia eli 3. tason pelaajia. Ja saivat voiton Suomeen. Kyllähän menneenä viikonloppuna Sotkamossa näky leijonapaitaisia pesispelaajia.
Ei tosissaankaan ollut Superpesispelaajia eikä olisi ollut mielekästäkään heitä lähettää, kun voitto tuli noillakin.- TV & näköradio
Muiden joukkueiden olis saatava Suomesta valmennus apua.
Täytyy ottaa jääkiekko tässäkin esimerkiksi, sillä Slovenia on juuri palkannut Savolaisen sinne tulevaksi kaudeksi.
- Järvi Suomi
Eikö voittajalle voitaisi antaa joku raha & matka palkinto, kuten esim tenniksessä ?
Saisivat sitten kiertää Suomea, ja haastaa paikallisia joukkueita.
Mikä sen kivempaa, kuin kesällä matkustaa ympäri Suomea.- Matkatoimisto CUP
Jos kyse olisi nais juokkueista, niin lippuja olisi uskoakseni todella vaikea saada.
Eikö seura joukkueilla ole kiinnostusta, vai mistä asia kiikastaa ? - takalaiton
Matkatoimisto CUP kirjoitti:
Jos kyse olisi nais juokkueista, niin lippuja olisi uskoakseni todella vaikea saada.
Eikö seura joukkueilla ole kiinnostusta, vai mistä asia kiikastaa ?Naiset olivat jo mukana Södertäljessä.
Kisat käsittävt molemmat joukkueet, ja siten koetetaan saada perheitäkin mukaan.
Ulkolaisille peli on hieman outo, mutta kokoajan on kiinnostus lisääntynyt tulla eri leireille Suomeen.
- Irwin Goodman
Suomessa on paljon vähemmän huumeita ja alkoholi riippuvuutta, kuin muissa maissa.
Kiitos pesäpallon.
Nuorilla on tekemistä pallopelien kanssa, ja se vähentää heidän altistumistaan kaikenlaisille huumeille.- Boys of Yyteri
Olisiko kukaa koskaan kuullut, että pesäpalloilija oli koettanut parantaa suorituskykyään ns " kielletyillä aineilla "
Ny kun Syväsalmi jäi Wadan toiminnasta pois, niin häneltä voitaisiin ihan hyvin kysyä asiaa.
- Sibelius
Eikö Suomi vaisi haastaa, koko maailman tässä pelissä.
Nyt kun on jo 6 aktiivi teollisuusmaata, niin luulisi palkintojen olevan sitä luokkaa että monet " ei niin kehittyneet " maat olisivat kiinnostuneita.
Kun luvataan kaikille kotimainen puhelin osallistumisesta, niin eiköhän silloin alkaisi olla jo monessa maassa pelaajille kysyntää. - kauppakamarilta
Minusta on menty hieman metsään tämän markkinoinnin kanssa. Pitäisi olla kunnon sponsori ja siten saada näkyvyyttä itse kisoille. Huom nyt ei ole näkyvyydestä Suomessa, vaan aina niissä maissa missä kisat ovat. Kun on kunnon sponsori niin siten saadaan näkyvyyttä, ja voidaan antaa kunnon palkinto voittaja joukkueelle.
- open main sponsor
Lajin markkinoinnissa ollaan menty eteenpäin, joka osa alueella. MM kisat ovat joka kerta hieman kehittyneet, alkaen Kaisaniemen ensimmäisistä kisoista.
Koko ajan tulee lisää resursseja ja siten kiinnostus lisääntyy. Raha ei ole varsinainen ongelma, sillä kaikki työntekijät toimivat ns vapaa ehtoisuus pohjalta. Ainoastaa alan ammattilaisille kuten PR & catering & kuljetuksista vastaaville, ollaan korvattu riihikuivalla rahalla.
Seuraaviin kisoihin kotimaisen sponsorin löytäminen on jo neuvotteluvaiheessa, ja myös siten panos kasvaa.
- Thunder Bay
Pelaajat eivät ole ammattilaisia.
He edustavat eri Suomi seuroja ympäri maailman.
Helpompi on muiden maiden joukkueisiin, kun edustamaan Suomea ?
Suomi seurat ovat siirtolaisten perustamia, ja siten niitä on melkein joka Euroopan maassa sekä ympäri Kanadaa että USAsta.
Pelillä on siis jo juuret, muissakin maissa.
Tapahtuma kehittyy joka kerta, ja nyt on seuraava ISÄNTÄ hakusessa.- Team Salmiakki
Ovatko Suomi seurat tekemisissä keskenään, myös muulloin kuin World Cup tapahtumassa.
Jos, niin miten voisi päästä heidän toimintaansa mukaan ? - Great Lakes United
Kannattaa ottaa yhteyttä Suomi Seuraan, Helsingissa Mariankadulla.
Siellä he koordinoivat Suomi Seurojen toimintaa,
ympäri maailman.
MM kisa tapahtumaan on vapaaehtoiset, seka uudet ideat tervetulleita.
- Kikkelis Kokkelis
Olsi hyvä jos jokaisen joukkueeseen saataisiin edes, yksi TÄHTI pelaamaan.
Siten lajia olisi helpompi markkinoida, kuin kaikki voisivat samaistua omaan SUOMI pelaajaan.
Heitä voitaisiin valmentaa vaikka Suomessa, ja siten koettaa saada lajille sitä kansainvälistä tunettavuutta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062541Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938