AUTOMEKAANIKON PALKAT?

Puoliso84

Moi, ollaan tässä kovasti pohdittu mitä muut autoasentajat saa liksaa pääkaupunkiseudulla ja muuaallakin. Kertokaa kokemuksia. Kiitos vastauksista!

8

6143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksava asiakas

      Merkkiliike meinaan veloittaa pk-seudulla 90-100 h asentajan palveluista. Jos palkka on 14 €/h ja palkan päälle tulevat henkilö- ja sivukustannukset toiset 14 €/h niin kate laskutetusta työtunnista on vaatimattomat 60-70 €/h.

      Eli huolloilla varaosien ja käytettyjen autojen katteilla ne merkkiliikkeet taitavat elää ja uudet autot ovat vain sivuseikka.

      • kojaamolla

        Onneksi korjaamon tilat ovat ilmaisia eikä niitä tarvitse siivota, korjata eikä huoltaa, toisin kuin niitä autoja. Eikä siellä korjaamollakaan ole töissä kuin huoltohenkilöitä, jotka huollon jälkeen luovottavat autot asiakkaille, samalla kun ottavat vastaan niitä uusia töitä, toki kunhan valohoidoltaan kerkiävät.


      • huh huijaa

        Kovat on veloitukset jos on tota rataa..!
        Itse ollut yrittäjänä ja veloitus oli 150markkaa/h vuonna 1999.Eli pahin on ettei saa veloitettua tunteja mitä tekee.
        Nyt olen kuullut 65€/h merkkiliikkeet !
        Menoja palkkojen ja saikkujen ja lomarahojen lisäksi:
        -Siivous
        -Hallin kulut vuokra/pääoma kaikki sen kulut
        -ns. ylimääräiset henkilöt töiden.vastaanottaja,sihteeri ja se ainainen johtaja tai pari jotka ovat 3-4krt kovemmalla palkalla kuin asentaja.
        Ja se on varma ettei kaikkia tunteja saa veloitettua missään! Aina tulee jotain mitä ei voi mitenkään veloittaa... Yleensä vian selvitystä ei ennen veloitettu ,mut voihan se asia olla nyt toinen.Voi olla kiinteä tai sovittu hinta et työhön menee 4h mut aina tulee autoissa ongelmia ja voi mennä vaikka 10h siintä tulee talolle jo 6h pers nettoo.Aina ei riitä asiakkaita ym. ym.
        Ja nämä jo suht. pienessä yrityksessä ,mut jos puhutaan vaikka S-ketjun kaupoista(mihin myös kuuluu autokorjaamoja) niin eikös se yritys aina edellytä n.12-13% tuottoa sijoitetulle pääomalle ja siellä myös riittää sitä isopalkkaista väkeä johtamassa.


    • on palkat

      Voin sanoo et isä ollut autonasentaja ja äiti lähihoitaja ,eikä edes tehnyt yövuoroa niin saa paremman vuosiansion kuin isä vaikka isä useasti ylitöissä lähinnä vkl.
      Vapaat/lomatkin hoitajilla pidemmät.Itsekkin olen koulutuksen saanut ajoneuvoasentaja ja tein n.5-vuotta ,mut vaihdoin alaa.
      Huono palkka ,ehkä se nyt on hieman noussut ,mut ei saa kymenlaaksossa paljoakaan.Ammattilaisen ehkä max.14€/h.
      Paskat hommat kokoajan kiire ja aikas likaisena ja ainainen napina ja kitinä ,mut nää riippuu paikasta.Mitä pienempi sitä surkeemmat hommat ja isompi paska tulee niskaan...
      Sh on hyvä homma palkka tulee ja varmasti isompi kuin autonasentajalla.

    • Verotiedot

      Verotietojen mukaan naapurin autosähköasentaja tienasi viime vuonna 37 218 €! Näin siis pääkaupunkiseudulla erään merkkiliikkeen palveluksessa.

      En tiedä paljonko eroaa automekaanikosta, mutta kyllä tuossa on pakko olla ylitöitä mukana.

      • ei tienaa

        itse tienasin viime vuonna 28 000€. Ilman ylitöitä. Kaikki paskahommat joutuu tekemään kiireellä. Urakkatyötä tuntipalkalla. Kokoajan joku kyselee, että onko pian kunnossa. Ajanvaraus lupaa hommat valmiiksi liian nopeasti. Puolentoista tunnin työlle varataan tunti jos sitäkään. Keskity siinä sitten huolelliseen työskentelyyn. Kädet kokoajan mustana kyynerpäitä myöten. Haavoja käsissä, vanhat ei ehdi parantua ennen kuin tulee jo uusia. Normaalin mekaanikontyön lisäksi on tullut jos jonkinlaista lisäohjelmaa. Saat etsiä itse varaosia, soitella asiakkaalle ym. Mistä kaikkeen tuohon voi revetä. hermo menee ja paikkoja särkee. Siitä vaan nuoret tervetuloa alalle. Etsikää ihmiset ihmeessä joku muu ala, jos suinkin mahdollista.


      • kAAp0
        ei tienaa kirjoitti:

        itse tienasin viime vuonna 28 000€. Ilman ylitöitä. Kaikki paskahommat joutuu tekemään kiireellä. Urakkatyötä tuntipalkalla. Kokoajan joku kyselee, että onko pian kunnossa. Ajanvaraus lupaa hommat valmiiksi liian nopeasti. Puolentoista tunnin työlle varataan tunti jos sitäkään. Keskity siinä sitten huolelliseen työskentelyyn. Kädet kokoajan mustana kyynerpäitä myöten. Haavoja käsissä, vanhat ei ehdi parantua ennen kuin tulee jo uusia. Normaalin mekaanikontyön lisäksi on tullut jos jonkinlaista lisäohjelmaa. Saat etsiä itse varaosia, soitella asiakkaalle ym. Mistä kaikkeen tuohon voi revetä. hermo menee ja paikkoja särkee. Siitä vaan nuoret tervetuloa alalle. Etsikää ihmiset ihmeessä joku muu ala, jos suinkin mahdollista.

        Sanottu !! Entisenä autonasentajan yhdyn täysin . Vielä päälle et ammattitaidon pitää olla hyvä. Itseäsi pitää kouluttaa kokoajan ,kaikki muuttuu kehittyy niin autot kuin niitä ns.mittaavat laitteet.
        Itse valitin helpon tien ..Lähihoitajana ei stressaa teet vaan ne työt mitä tarvii ,ei tarvitse paljon Aivoja rasittaa.
        Palkkakin on paljon parempi kuin mitä autonasentajana sain.


    • asentaja helsinki

      Itse olen mekaanikko joka tekee kaikkea muuta kuin sähköhommia ja vuosituloni oli viimevuonna vaivaset 36000€. Syynä siihen on provisio palkka joka on lähes joka kuukausi yhtä paljon kun kuukausipalkka joskus jopa enemmän. Ja ylitöistä meille ei makseta joten niitä ei juurikaan tehdä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe