Saarakkala

Gogo2

En yleensä tälle palstalle kirjoittele, enkä muutenkaan palstaa seuraa, mutta nyt on pakko nostaa hattua Saarakkalalle eilisen TV-esiintymisen johdosta. Jatkakaa nuoret samaan malliin. Rehti suomalaisia ja suomalaista yhteiskuntaa puolustava linja on hyvä.

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seppo leskinen

      täyttä asiaa. Saarakkala on fiksu ja hyväkäytöksinen nuori mies. Ei tarvinnut hävetä hänen esiintymistä eilisessä TV-ohjelmassa laisinkaan. Esiintymis varmuutta saa vain esiintymällä. Seuraava mahdollinen esiintyminen tuolla tasolla on jo sitten "vanhan konkarin" rutinoitua esiintymistä.
      -seles-

    • lyhyesti kertoa

      Mitä vaihtoehtoja Saarakkala esitti kerjäläisongelman poistamiseksi?

      • tuohan se vastaus

      • ....
        tuohan se vastaus kirjoitti:

        kysymykseen oliki. copy pastata toisen vastaus, joka ei suinkaan ollut Saarakkalan vastaus. Tätä tämä aina on. Kun persulta jotain kysyt ja edellytät, niin mitää oikeaa vastausta et saa.

        Etkö osaa avata linkkiä vai mikä on ongelma? Tuolta linkin takaa se vastaus kysymykseesi käy ilmi.


      • tuohan se vastaus kirjoitti:

        kysymykseen oliki. copy pastata toisen vastaus, joka ei suinkaan ollut Saarakkalan vastaus. Tätä tämä aina on. Kun persulta jotain kysyt ja edellytät, niin mitää oikeaa vastausta et saa.

        Näyttysi olevan työvoimapula, kun suomessa ei ymmärretään kouluttaa ihmisiä kerjäämiseen on
        seuraus että olaan tuontityövoiman varassa.
        Kyseestä ammatti ei vaadi juuri kielitaitto, joten ihan tilaus alan työvoimapoliittiselle koulutukselle.
        Kurssi sopisi sekä kielitaidottomille maahanmuuttajille että vähäpuheisille suomalaisille.


      • taaskaan tullut
        lkhp kirjoitti:

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000033616735

        Vastausta. Vain näsäviisastelua "kerjäämisen kriminalisoinnista". Mistä vähenevillä poliisien resursseilla voimat asian valvontaan? Systeemi ei pelannut muutama vuosi sittenkään, vaikka vastaava laki oli voimassa. Juuri siksi kerjäämisen kieltävä laki poistettiin (Perussuomalaisetkin olivat sitä poistamassa!) kun se ei käytännössä toiminut. Et siis pystynyt vastaamaan. Hehkutus tyhjästä on mukavan imelää, mutta mitään käytännön merkitystä sillä ei valitettavasti ole. Kiitos siis tyhjästä, jälleen kerran!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      222
      5377
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      56
      4740
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      1
      3541
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      287
      3291
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3265
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3179
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      73
      2830
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2037
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      1996
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1979
    Aihe