Paras klassinen musiikki ikinä?

mies..

Hei

Kuulin äsken tuosta telkkarista yhden kauniin klassisen biisin!

Mutta en tiedä niistä mitään???

Hei listatkaa tänne kaikki kauniimmat ja parhaimmat klassiset biisit ikinä! Niiden nimet olis tärkeitä!

Ne on tosi kauniita, saa mulla ihon kanan lihalle!

11

5770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enemmän

      Missä ohjelmassa sen kuulit?

    • liskojenyö

      studio ghiblin leffoissa kuulee Joe Hisaishia, valtavaa sellomerta ja nerokaita pianoja. Madness esimerkiksi, porco rosso nimisessä leffassa. Sitten sitä Yann Tierseniä, ei nyt ihan tarkkaan klassista, mut instumenttiloita vallan nerokkaasti, mm. Amelién musiikit on herran tekemiä. En muista leffoista tiedä missä kuulis, mutta mainittavia biisejä olis Dejá loin, comptine d'un autre été (ameliessa) ja sur le fil. Aivan hullua.

    • Donizetti'n

      Lemmenjuomasta kohtaus nimeltä Una Furtiva Lagrima, jonka laulavat useimmat maailmanluokan tenorit, Pavarotti, Carreiras, Lanza, Domingo. Mutta ehkä kaikkien hienoimmin tuon ihanan kaipauslaulun esittävät Nikolai Gedda ja kaikkein suurimpana Enrico Caruso. Sekä Geddan että Caruson laulamana löytyy YouTube'sta. Geddan esitys on taltioitu 50-tai 60-luvulla, mutta Caruson joskus 20-luvuin lopulla. Taltioinnissa kuuluu historian rahina, mutta teorin äänen ihanuus välittyy jäljittelemättömänä
      terv: Risto I.

    • Annemarja

      Mozartin musiikki on kaunista, ihania ovat esim. viulu- ja pianokonsertot. Chopinilla kaunista pianomusiikkia vaikkapa nocturnet. Oopperoissa on mahtavia aarioita ja kuoroja. Tuon em. Una furtiva lacriman (joka kuultiin muuten Rukajärven tie -elokuvassakin)lisäksi kauniita aarioita ovat O mio babbino caro (Puccini), Nessun dorma(Puccini), monet La Traviatan aariat, Laulu kuulle (Dvorak) jne. Youtube on mainio paikka aarioiden kuunteluun. Aloita vaikkapa Karita Mattilan, Soile Isokosken, Pavarottin ym. esityksillä.
      Tässä muutama ehdotus kuuntelulle: Ravelin Bolero, Saint-Saensin Joutsen, Bachin Air, Albinonin Adagio, Beethovenin Kevätsonaatti, Villa-Lobosin Bachianas Brasileiras n:o 5, Mozartin Pieni yösoitto, Debussyn Clair de lune,Beethovenin Kuutamosonaatti,Schubertin Serenadi jne.

    • on paras

      http://youtube.com/watch?v=6wpPk8qk3uQ Pachelbelin Canon in D

      tää on oma lemppari kyll aina ja ikuisesti =D

    • mssk

      Romantiikan ajasta eteenpäin suurinosa säveltäjistä on ihania, katsii kuunnella varsinkin Sibeliusta ja Debussya.

    • jokuvain

      Ehdottomasti paras elokuvamusiikki on The Village -elokuvasta, varsinkin the main theme.

    • okkigaam

      Joutsenlammen alkusoitto.
      Napukossa Heprealaisten orjien kuoro on aina yhtä mukansa tempaava.
      maagikko

    • ryövärintytär

      Piano elokuvanmusiikki

      • xxx

        O mio babbino caro
        voi kuunnrlls rdim youtubests


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9174
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4469
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1956
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1761
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1570
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1281
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      35
      1233
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      897
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      882
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      863
    Aihe