Pitkän matkan

Elikkäs kysymys kuuluu näin, olen ajatellut ens kesänä heittää yhtenä päivänä 300-400 km:n lenkin.
Mitä tulee ottaa huomioon?
Ja miten kannattaisi treenata siihen?
Minkälaisia eväitä ottaa matkaan niin pitkälle matkalle?
Ja paljonko kilometrejä ajattelisitte tarvitsevan pohjalle, että olisi realististä lähteä moiseen matkaan?


Olen aikoinaan tehnyt 250 Km:n yhden päivän lenkin.

Viime vuonna tuli joku reilu 2000km ajettua, tänä vuonna on kertynyt muutama sata kilsaa mittariin.

Kiitos vastauksista jo etukäteen.
6929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yli 180 km:n päivämatkoja aivan tavallisella vaihteettomalla perusfillarilla. Ei siihen treeniä tarvittu.

Äänestä

eihän siinä muuta kuin jaloille kestovoimaa ja kuormaa,elikä pitkiä lenkkejä 3-5h ainakin yksi viikossa.itse ajoin 2003v neljässä päivässä 1200km pyörään kannattaa ainakin laitta leposarvet,niiv voi vaihdella ajoasentoa usein.

Äänestä

Sinulta kuluu yli kymmenen tuntia tuohon "lenkkiin" joten väsyminen tulee eteen, ei lihasten vaan aivojen. Toisekseen jossain vaiheessa tympii varmasti, ´kenen idea tämä oli`-tyyliin.

Jos nestehukka iskee olet heikoilla.

Harjoitusta tarvitset runsaasti, ainakin kaksi - kolme yli 200 km lenkkiä samalla vauhdilla jolla aiot tuon 400 mennä.

Tarkista jostain glykogeeni tankkauksen ohjeet, kokeile kuukautta aikaisemmin sopii se sinulle ja koetko siitä olevan hyötyä. esim: www.pajulahti.com/tiedostot/1139484486.pdf

Saatko mukaan alkumatkalle kaverin ja sitten loppumatkalle jonkun toisen ettei tarvitse yksin ajaa?

Matkalle ruokaa: vettä ja urheilujuomaa, mitä tahansa syötävää mistä pidät. Itselläni banaani, omena ja muutama itse leivottu juustosämpylä.

Ettei kenenkään tarvitse rääpiä kokemustani ja vastaustani: pisin yhtäjaksoinen ajomatkani on yli 550 km jonka lopulla jaksoin vielä hymyillä kun tulin perille. Toipuminen sitten kesti yli kuukauden, mutta sitähän et kysynyt.

Itselläni on vielä noin 850 treenipäivää jäljellä omaa tempaustani varten: pyöräilen ensin Utsjoelta Helsinkiin (hitaasti, kuusi päivää) ja sitten parin päivän tauon jälkeen -syntymä- ja hääpäivän juhlinta Vaasasta Värtsilään kolmessa päivässä.

Äänestä

... vastauksista, varsinkin näistä kahdesta viimeisestä vastauksesta on minulle hyötyä, kiitos.

Äänestä
  • Itselläni siintää Vätternrundan ensi vuonna, joten ajattelin ajaa tänä vuonna pari noin satakilometristä kuntoajoa pohjalle. Vaihtoehtoja on Pirkanpyöräily, TdH ja Myllynpyöräily. Tuollainenkuntoajo on siinä mielessä hyvä pohjaksi, että siellä on huolto paikalla, jos jokin alkaa tökkiä pahasti.

    Oletko lukenut Readme.fi:n julkaiseman Pyöräilijän käsikirjan?

    http://www.readme.fi/product.php?isbn=9789525592771

    Äänestä

  • Vätternrundan siintää kirjoitti:

    Itselläni siintää Vätternrundan ensi vuonna, joten ajattelin ajaa tänä vuonna pari noin satakilometristä kuntoajoa pohjalle. Vaihtoehtoja on Pirkanpyöräily, TdH ja Myllynpyöräily. Tuollainenkuntoajo on siinä mielessä hyvä pohjaksi, että siellä on huolto paikalla, jos jokin alkaa tökkiä pahasti.

    Oletko lukenut Readme.fi:n julkaiseman Pyöräilijän käsikirjan?

    http://www.readme.fi/product.php?isbn=9789525592771

    ...myös sinulle, kiinnostuin tuosta kirjasta ja meinaan sen ensiksi ainakin lainata kirjastosta, siinä on kiinnostavia aiheita juuri tätä esittämääni kysymystä ajatellen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


treenaus kirjoitti:

Elikkäs kysymys kuuluu näin, olen ajatellut ens kesänä heittää yhtenä päivänä 300-400 km:n lenkin.
Mitä tulee ottaa huomioon?
Ja miten kannattaisi treenata siihen?
Minkälaisia eväitä ottaa matkaan niin pitkälle matkalle?
Ja paljonko kilometrejä ajattelisitte tarvitsevan pohjalle, että olisi realististä lähteä moiseen matkaan?


Olen aikoinaan tehnyt 250 Km:n yhden päivän lenkin.

Viime vuonna tuli joku reilu 2000km ajettua, tänä vuonna on kertynyt muutama sata kilsaa mittariin.

Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu