Heijsan!Haluaisin vuokrata rivitalo kaksion Torniosta!Asun tällä hetkellä krunnin kerrostalo kaksiossa josta olisi kova kiire pois äänekkäiden aujien vuoksi.Itse hiljaisuutta arvostavana haluaisin rauhalliseen asumis miljööseen.Lukuisten hakupapereiden juoksettamisen,soittojen ja muiden kyselyjen jälkeen se tuntuu olevan mahdotonta.Haluaisin siis vuokra kaksion rivitalosta jossa piha,miksei myös kaksio kerrostalosta jossa piha ja ensimmäisessä kerroksessa.Minulla on koira.Vuokra maksimissaan 500e olisi mukava,käyn töissä ja harrastan korani kanssa kaikenlaista.Miksei myöskin myöhempänä ajankohtana tulisi kysymykseen myöskin asunnon omaksi osto mutta nyt se ei ole ajankohtainen.
kesä 2008
Rauhaan
7959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kriteereillä aika vaikeaa ellei jopa mahdotonta löytää torniosta kämppä. Siis mikäli olit sitä torniosta vailla?
Rivitaloasunnot on yleensä ollu kallimpia ku kerrostaloasunnot ja kaksiosta kerrostalossaki saa jo maksaa sen 500€..
Vuokrat on sitäpaitsi vielä nousussa joten tsemppiä vaan, koirakin saattaa vaikeuttaa asunnon saamista.
Tiedän tuon mut yrittänyttä ei laiteta.Asun tällä hetkellä 61m2 kaksiossa ja maksan en mistään niin sanotusti 500e/kk vuokraa.Hommia ei hoideta ;hiekotus sun muut asuntojen hoidot ihan retuperällä.Remontteja tai muita huolto toimenpiteitä saa odottaa odottamasta päästyäänkin.Eipä ole oikein tullut muita muutoksia mieleen kuin joko jostakin muualta asunto tai muutto muulle paikkakunnalle.Mutta typaikkakin este sillä mistä taas uusi.Koira ei voi eikä saa olla este sillä aika vähän enää koirattomia koteja ja mitä haittaa sehän on perheenjäsen.Rauhallinen ei hakkaa siniin eikä paukauta pattereita tai huuda ja tappele humalaisena!!
se että saa kämppää torniosta, mutta se on ongelma jos puuhaat koran kanssa kaikenlaista... ei varmaan kukaan ota vuokralaiseksi!
Krunnin touhua. Se pulju on kuin jokin Neuvostoliittolainen kolhoosikonttori. Asiakaspalvelu on täysin tuntematon käsite, tai no voihan toki heikäläisten elämään kyllästyneet ilmeet ja yksitavuiset murahtelut laskea jonkinlaiseksi asiakaspalveluksikin... Toimintaa pidetään pystyssä kai vain sen takia, että siinä on jotain, jonka laki määrää. Asiakkaat ovat lähinnä häiriötekijä josta pitää päästä nopeasti eroon.
Toivottavasta pääset niistä Krunnin kerrostaloslummeista pian pois. Eivät ne ole täyspäisen asuinpaikkoja.
Minulla on pari kerrostaloasuntoa vuokralaisilla ja en koskaan ota vuokralaista, jolla on koira, koska kerran otin. Vaikka koirasta nyt ei ehkä sinänsä ollut haittaa, mutta asunnon siivous koiran jälkeen vaati enemmän ja olipa muutamassa seinässä raapimis/puremisjälkiä, samoin ovessa.
En ota koirallista vuokralaista ja todellakaan kaikilla ei ole koiraa. Koira voi olla jollekin perheenjäsen, mutta koirat eivät ole ihmisiä.
Rivitalonpätkää et saa 500 eurolla Torniosta, menee yli 600 euroa, koska kustannukset nousevat.
Eli olen joskus ollut vastaavassa tilanteessa, kannattaa pantata tietoa koirasta mahdollisimman pitkään, varmista kuitenkin, ettei erikseen ole kielletty eläinten pitoa.
Yksityisiltä löytyy lounaislapista ja helmestä joitain ilmoituksia, etuovessa ei ole yhtään asiallista rivaria tuohon hintaan, vain yksi kemin syväkankaan rivari, jossa oli muistaakseni noita vietnamilaisia ja kurdeja ainakin joskus asukkaina.
Jos sinulla on auto, niin Kemistä löytyy asiallinen rivarikaksio, osoite www.etuovi.com/kohde/166716 , on Paattiossa ja vain 400m motarin rampista.
Tuo asunto on nelosessa, itse asuin vuosia sitten kutosessa ja ihan viihtyisiä asuntoja, omistusasuntoja kaikki (kakkonen on kaupungin sosiaalitapausten asuttama vuokratalo). Toki halvalla aikanaan tehtyjä, ei maksa paljon, 54 neliötä alle 50000€. Tarkista kuitenkin tuoksuuko tuossa huoneistossa home, erityisesti saunassa, kutosen eräässä huoneistossa tuoksui.
Tervetuloa ajelemaan aamuisin tornioon, minä teen niin, tehnyt jo useita vuosia. Torniossa on omistusasuntojen hinnat karanneet pätkätyöläisen tavoittamattomiin.
Torniossa on kyllä vuokrattavia rivareita, joissa vuokra on alle 500 euroa, esim. Kokkokankaalla Suvannontiellä. Ellei sitten viime aikoina vuokrat ole niin huimasti nousseet. Asia erikseen, onko asuntoja vapaina. Toinen haittapuoli, on se, että sattuvat olemaan tuon kurjan Tornion vuokra-asuntojen kämppiä, joten niiden saanti voi olla muutenkin melko tiukassa.
Ja sinulle Vuokranantaja: Takuuvuokrahan on sitä varten, että jos kämpän kunnossa on asukkaan jäljiltä moittimista, voit pidättää takuuuvuokrasumman ja käyttää sen vaikka tarvittaviin korjaustöihin. Mutta jokainenhan saa itse päättää ketä haluaa asuntoonsa ottaa.