Oletteko nähneet elokuvan 'Tucker - mies ja unelma'? Leffahan on pikkasen romantisoitu, mutta tositapahtumiin perustuva melko tarkkakin henkilökuvaus. Mä oon ite n. 20 vuotta fanittanu ko. tyyppiä ja mun mielestä ihmisillä pitäis olla enemmän sitä Tuckerin asennetta.
Onks mielipiteitä?
Täs jotain tyypistä, jos ei tuu mitään mieleen:
http://en.wikipedia.org/wiki/Preston_Tucker
Minulla on unelma.
4
294
Vastaukset
- regrewfr
positiivista yrittämisen intoa, joskin huonostihan siinä käy kun astuu isojen varpaille. Suomessa se usein johtaa elinikäiseen velkakierteeseen, kun taas USA:ssa voi päästä omaisuuden menetyksellä ja vielä jatkamaan elämistäkin.
Mut, kyllä Suomessakin voi yrittää mahdottomia ilman sitä elinikäistä velkakierrettä, jos vähäkään käyttää järkee.
Terveys se meni tuolta Tuckeriltakin tietty tuossa rumbassa, mut kuitenkin jätkä vaikutti aika paljon autoteollisuuden kehitykseen, vaikka oma projekti menikin perseelleen. Useinhan niille pioneereille noin käy, mut ihan kokonaisuuden kannalta pitäis olla tuollaista kekseliäisyyttä, riskinottoa, uskallusta ja suuruudenhulluutta enemmän.
Voi helvetti mitkä mahdollisuudet siel Kemijärvelläkin nyt olis, ku uskallettais päästää vanhasta irti.
Jos kiinnostaa. Hyvä pätkä.
http://www.youtube.com/watch?v=jDuBRFXRxIg- rusalkaa
Mikä se sun pointti oli? Tämmöisiä innovatiivisia yhden asian ihmisiä on paljon. Pienestä lähtee ja lopputulos on jotain suurta.
Mulla pisti heti silmään, ettei ukko elänyt kuin 53 vuotiaaksi...
Toinen juttu on sitten tämä, että aina nää konemiehet jollain tavalla on yrittäneet sotavarustelua. Tääkin suunnitteli taisteluvaunun, joka oli sitten liian nopea! Mulla ottaa aina aivoon, että amerikkalaisten talous pyörii paljon sillä, että jossain päin maailmaa pitää sotia. Nyt vaan Bussisella ei toimi tää Irakin sota, kun lama uhkaa pahasti.
Näitä unelman kantajia on paljon. Ne vaan tuppaa saamaan elämän mittaisesta työstään kiitoksen vasta sitten, kun ite kuolleet. Silloin on liian myöhäistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131135
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89864Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18679Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat275642- 77608
- 62600
- 104584
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49523- 26522
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet90453
