Alkuun pääsee helpommin syömällä vähemmän kuin liikkumalla enemmän

Laskuesimerkki:
Kulutukseni lihvana oli 10 000 kJ/vrk ja energiansaantini 20 000 kJ painon kohotessa pikkuhiljaa ja liikunnan ollessa vähäistä.

Korjasin tilanteen pudottamalla energiansaannin alle 10 000:een liikuntaa lisäämättä ja paino alkoi laskea.

Korjatakseni tilanteen liikuntaa lisäämällä, minun olisi pitänyt esim. juosta 4 tuntia päivässä, mikä on käytännössä mahdotonta!

Nyt kun olen reilussa vuodessa sopeutunut syömään vähemmän ja painokin on pudonnut, olen voinut siirtyä syömään terveellisemmin ja liikkumaankin.

Liikuntaa kiihkeästi suosittelevat eivät todennäköisesti ymmärrä miltä se tuntuu ylipainoisesta vuosikymmeniä kuntoilemattomasta ihmisestä. Se tuntuu niin pahalta, että yritys sammuu ensimmäisellä viikolla;-)

4

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sipi.

      sovi kaikille!
      57-vuotias tätini, jolla on reumatismin osittain turmelemat nilkat, alkoi laihduttamaan v. 2005 GI-dieetin avulla ja nyt on painosta pudonnut n. 25 kg. Lähtöpaino taisi hänella olla jossain 110 kg kieppeillä.
      Liikuntaa tätini ei ole voinut harrastaa muuten kuin tepastelemalla rivitaloasunnon pihamaalla ja miehensä kanssa lähikauppaan ostoksille.

      On merkillistä, että kaikilla elämän aloilla on kiihkoilijoita, jotka olettavat, että heidän terveydellinen, taloudellinen ja ties mikä muu tilanteensa on se ainoa todellinen!

      • että..

        Eli.. tuliko mieleen, että tuossa iässä ihmiset laihtuvat muutenkin, koska lihakset surkastuvat??


      • neutraali tarkkailija
        että.. kirjoitti:

        Eli.. tuliko mieleen, että tuossa iässä ihmiset laihtuvat muutenkin, koska lihakset surkastuvat??

        ne about 10 aivosolua pääkallos sisällä, kun tuollaista kirjoitat!
        No älä huoli, kyllä Suomi pitää hyvää huolta myös sinun kaltaisista vähämielisistä.


    • näin on

      no eiköhän tämäkin ole yleisessä tiedossa, että liikunnan vaikutus laihduttamisessa on vain 10-20 %.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7204
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      130
      4959
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      109
      4591
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe