Auttakaa, hyvät ihmiset. Miten Writerissä voi vaihtaa latinalaisista kyrillisiin aakkosiin ja toisin päin? Eli siis suomeksi sanottuna kirjoittaa venäjää? Sain kyllä ladattua venäjän kielen oikoluvun mutta se tärkein, ne aakkoset, puuttuu, tai sitten en vaan niitä löydä. Minua viisaampi vastatkoon, pliis.
kyrilliset kirjaimet writeriin?
rusisti
133664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 68 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
venäjä kielipalkkiin, niin johan pitäis alkaa pelittää.:)
Mä en muita kieliasetuksia löydä kuin työka lut-asetukset-kieliasetukset ja kun laitan siinä oletuskieleksi venäjän, ei niitä kyrillisiä kirjaimia edelleenkään ilmesty. Ei pelitä, ei.
venäjän kielen paketti
http://www.pori.fi/russian/kyrilohje.html
http://www.pori.fi/russian/kyrilohje.html
Wordissa nuo Windowsin kieliasetukset kyllä toimivat, mutta mistä saat tuen OpenOfficen writerille? Suomenkielisellä web-sivulla oli kyllä tarjolla mm. valkovenäjä, mutta (iso)venäjää ei ollut. En löytänyt sitä englanninkielisiltä sivuiltakaan.
А для русских-то вся программа есть, по-русски...
Katsopa löytyisikö jotain apua osoitteesta ru.openoffice.org.
Kiitos linkistä. Olin löytänyt sen itsekin.
Kysymys oli venäjän kielen kielipaketin saamisesta suomenkieliseen OpenOfficeen, ei kokonaan venäjänkielisen OpenOfficen lataamisesta.
MS Word-ohjelmassa kyrilliikka toimii ilman, että täytyisi hankkia/asentaa täysin venäjänkielinen MS Office.
Minulla toimi WIN2000 seuraavasti. Paketit myös muille versiolle.
Windowsissa pitää olla asennettuna Kyrillistä merkistöä käyttävien kielten tuki. Joissin Widowseissa voi tarvita asennuslevyn tai etsiä MS sivuilta. Alasvetovalikoista Ohjauspaneeli >”näpäimistön kuva” pitäisi löytyä Venäjä>
Alla olevasta nettiosoittesta löytyy.
Fontboard Cyrillic Keyboard for Windows
=======================================
Näppiksenä olen käyttänyt tätä Russian ASDF.
Version 2.2
USE THIS PACKAGE AT YOUR OWN RISK.
(c) 2000-2002 Gyula Zsigri.
http://www.geocities.com/fontboard/
http://zsigri.tripod.com/fontboard/
Siten Seuraavaksi. USE THIS PACKAGE AT YOUR OWN RISK.
OpenOffise Kielityökalut:
Tiedosto>Ohjatut toiminnot>Asenna uusia sanakirjoja>Avautuu ranskankielinen asiakirja DicOOo>Nappi Lancier DicOOo>Nappi traduire DicOOo en:>Valitse oletuskieleksi sellainen, jota ymmärrät "English">NEXT>RETRIEVE THE LIST>valitse RUSSIAN (Russia),yo ja ye.>Hyphenation samoin(RU.)NEXT Thessarus ohitetaan, koska ei löytynyt Venäjän sanastoa. NEXT. Voit poistaa do not... Jos haluat korvata aiemmat sanakirjat. Asennus kestää netistä. Sitten vain Finish ja käynnistä OOo. Sammuta myös pikakäynnistys oikealla alhaalla. Valtse vielä asetuksista tarkista kaikilla kielillä.
Minulla toimi WIN2000 seuraavasti. Paketit myös muille versiolle.
Windowsissa pitää olla asennettuna Kyrillistä merkistöä käyttävien kielten tuki. Alasvetovalikoista Ohjauspaneeli >”näpäimistön kuva” pitäisi löytyä Venäjä>
Fontboard Cyrillic Keyboard for Windows
=======================================
Näppiksenä olen käyttämyt tätä Russian ASDF.
Tämä paketti asentuu ”next>next...end” periaateella.
Version 2.2
USE THIS PACKAGE AT YOUR OWN RISK.
(c) 2000-2002 Gyula Zsigri.
http://www.geocities.com/fontboard/
http://zsigri.tripod.com/fontboard/
Siten Seuraavaksi.
OpenOffise Writer Kielityökalut: KÄYTÄ OMALLA VASTUULLASI. MAKROJA.
Tiedosto>Ohjatut toiminnot>Asenna uusia sanakirjoja>Avautuu ranskankielinen asiakirja DicOOo>Nappi Lancer DicOOo>Nappi traduire DicOOo en:>Valitse oletuskieleksi se, jota ymmärrät "English">NEXT>RETRIEVE THE LIST>valitse RUSSIAN (Russia),yo ja ye.>Hyphenation samoin(RU.)NEXT Thessarus ohitetaan, koska ei löytynyt Venäjän sanastoa. NEXT. Voit poistaa ruksin ”do not...”. Jos haluat korvata aiemmat sanakirjat. Asennus kestää netistä jonkun aikaa. Sitten vain Finish, Sammuta OOo myös pikakäynnistys oikealla alhaalla. Valtse vielä asetuksista tarkista kaikilla kielillä.
Jos olet Linuxin (Ubuntu tms.) käyttäjä, niin saat kyrilliikan käyttöösi, kun menet tätä reittiä: Valitse Sovellukset - Muut - Näppäimistön järjestys. Valitse sieltä Russia ja lisää se kaksoisnapautuksella tauluun "Käytössä olevat asettelut". Tämän jälkeen paina "Käytä" ja "OK". Jos taulussa ei ole valittuna suomenkielistä näppäimistöä, lisää sekin, että saat kirjoitettua myös Ä:t ja Ö:t oikein.
Näin saat näytön yläriville käyttäjätunnuksesi viereen vaihtokytkimen, josta voit vaihtaa "ru", jolloin voit välittömästi aloittaa venäjänkielisen tekstin kirjoittamisen: Мы пишем по-русски.
Jos taas käytät OpenOfficea Windowsissa, niin siihen en voi antaa muuta neuvoa kuin sen että olisi ehkä helpompaa siirtyä käyttämään Windowsin Word -tekstinkäsittelyohjelmaa. Siellä kyrilliikka toimii erittäin hyvin. Windowsin kieliasetukset eivät tue OpenOfficea, - ainakaan minä en löytänyt siihen ratkaisua.
Muuten, Linuxissa toimii myös venäjän oikeinkirjoituksen tarkastus; vaikuttaa siltä, että toimii jopa hyvin. Niin kuin suomen kieliasun tarkastus Wordissä.
Tuolta löytyy apu helposti ja nopeasti: http://www.slav.helsinki.fi/atk/kyrilliikka/ruslav.htm#ruslav
Voin vain kompata tätä linkkiä. Upeata tässä kyrilliikassa on se, että kirjaimet vastaavat meidän näppistämme niin paljon kuin mahdollista. Eli д=d jne. Suosittelen, käytän tätä itsekin. :)