En löydä paikkakunnaltani mitenkään oman alan hommia eikä muuttokaan suju noi vain toiselle paikkakunnalle ja sit viel työkkäri on työntänyt kepin perseeseen pistämällä minut kamalalle kurssille. Antais työkkäri olla mun edes rauhassa mutta ei lisää tuskaa vielä entisestään. Kohta ainut vaihtoehto olla karenssissa.
Olen umpikujassa
perhana!
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun ongelma on siinä, ettei ole alan täitä, tai yleensä mitään töitä, josta saisi elannon hankittua, MOL päättelee että syyn TÄYTYY löytyä työttömästä.
Silloin aletaan aktivoida niin maan perusteellisesti. Kun tämä aktiivisuuden loiste näkyy paikkakunnalla majakan tavoin, se saa työnantajatkin avaamaan uusia palkallisia työpaikkoja pilvin pimein.
Tosiasiassahan toki työnantaja välttelee kenenkään palkkaamista viimeiseen asti ja vielä siitäkin vihoviimeisenä tämä palkkaisi työttömän. Ja miksi muutenkaan PALKKAISI ketään, kun näiltä kursseilta jonne olet itsekin menossa ja joka arvatenkin sisältää palkatonta työharjoitelua, saa ilmaisia tekijöitä.
Työantajathan ne ratkaisevat,
a) onko työpaikkaa
b) kenelle se annetaan...
...mutta koska työnantajaan ei MOLli pääse vaikuttamaan yhtikäs millään tavalla, toimenpiteet kohdistuvat sinuun. Sinänsä täysin järjetön periaate, mutta eihän politiikassa järjenkäytöstä ole kysymyskään, vaan politiikasta.
Säädetään siis monesti paikkaa, jossa ei ole edes ongelmaa. Tapauksesta riippumatta ja pelkästään siksi, että tietty määrä työttömyyttä on takana.
Saat siis sitä yksilöllistä palvelua, kunhan se on samaa kuin muillakin...
Tuo kurssitus on myös hauska ilmiö siltäkin kannalta, että yritetään kouluttaa ihmisiä karenssin uhalla jonnekin minne nämä eivät halua. Itsekin olen insinööri, eikä minusta tule hoitsua paikkaamaan osa-aikaisten pulaa yötunneiksi palkalla jolla ei elä, vaikka aktivoitaisiin ja kurssitettaisiin maailman tappiin asti.
"mutta koska työnantajaan ei MOLli pääse vaikuttamaan yhtikäs millään tavalla, toimenpiteet kohdistuvat sinuun. Sinänsä täysin järjetön periaate, mutta eihän politiikassa järjenkäytöstä ole kysymyskään, vaan politiikasta."
Toki pääsee vaikuttamaan esim. täsmäkurssittamalla yhteistyökursseilla työnantajan tarpeeseen haluttua työvoimaa. Alentamalla palkkaamiskynnystä erilaisin määräaikaisin tukimuodoin. Etsien tarvittaessa motivoituneet työnhakijat ko. työnantajalle valittavaksi työhön.
"Työantajathan ne ratkaisevat,
a) onko työpaikkaa
b) kenelle se annetaan..."
Näin on työnhakija siis hakee, jos hakee ja päättää osaltaan meneekö hän ko. työnantajalle, vai mahdollisesti muualle töihin tai vaikka opiskelemaan ym. vaihtoehtojahan piisaa..
että en oo pariin viikkoon jaksanu niihin mennä mätänemään. Joa tulee karenssi niin tulkoon mutta eivät taida minua erottaa jos on pelkkä rahastuskurssi.