Vinkkejä miten pömppömasu pois?

Joku vaan...

Eli olen nuori nainen, ja ongelmana pömppömasu, ei siis mikään läskirulla, vaan pömppö. :D Nojoo mutta kuitenki... Sanotaan että vatsalihaksia pitäis ruveta tekeen, rupesin vaan sitä miettiin, että onko siihenkin jotain eri tekniikoita vai vaan se 1 ja sama tyyli; makuulleen, kädet niskan taakse ja pyritään päästä polviin?

Jos jollain mielessä jotain hyviä vatsan litistys ideoita niin kirjoitelkaahan, ja jos jotain nettisivuja löytyy mis vinkkejä niin otetaan myös vastaan.

4

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • carnac

      tehdä vaikka jumppapallon päällä. Varsin tehokas ja kehittää samalla tasapainoa.

      Tuolle selinmakuu-vatsapunnerrukselle on vaikeampiakin versioita.
      1) Ei nouse loppuun asti ylös vaan puoliväliin
      2) sormet ristiin ja niskan taakse. Itse pidin käsiä joskus vain korvien kohdalla ja vatsalihakset olivat siksi yllättävän helppoja tehdä.
      3) kädet niskan takana, nousee puoliväliin ja kun palaa takaisin niin selkä ei kosketakaan lattiaan.

      Nuo voi kaikki tehdä sekä suorille että vinoille vatsoille. Sitten kun alkaa tuntua helpolta niin voi ottaa niskan taakse muutaman kilon käsipainon.

      Pömppömasua saa myös pienemmäksi kun vähentää hiilihydraatteja ja suolaa ruokavaliostaan koska ne aiheuttavat turvotusta. Annokset myös pienemmiksi.
      Pömppömasua ei välttämättä edes saa kokonaan pois, rakenteellinen seikka.

    • Terve.

      Huomasin "ongelmasi" pömpön kanssa. Aika yleinen ongelma naisilla ja nykyään yhä enemmän miehilläkin. Tavallinen istumaannousu(jota kuvailit) on tehokas vatsalihasten kiinteytysliike mutta ottaa enemmänkin ylävatsaan kuin alavatsaan. Suosittelen kokeilemaan seuraavaa liikettä: Käy lattialle selällesi makaamaan ja laita kämmenet takapuolesi alle jotta saat alaselälle mahdollisimman pienen, haitallisen rasituksen liikkeen aikana. Pidä jalat hieman koukussa ja nilkat ojennettuina, nosta jalat noin 10cm lattiasta ja tee pientä(noin 20cm)ylös - alas liikettä jaloillasi. Liike alkaa hyvin pian polttamaan jalan ojentajissa ja alavatsassa. Kun polte alkaa tuntumaan niin muutat liikkettä hieman: nosta jalat suorina pystyasentoon ja laske takaisin alas lähtöasentoon(10cm lattiasta). Näin saat rasitettua vieläkin enemmän alavatsaa. Jalannostojen tehokkain puoli on monipuolisuus; voit muuttaa liikettä kesken treenin ja liikkeitä on loputtomasti.=)

      Toivottavasti saat selostuksesta edes jotain selvää ja treeni tehoaa.

      Yst.terv. PT Sotku

    • carnac

      syville vatsalihaksille.
      Mene lattialle makaamaan varpaiden ja kyynärpäiden varassa (melkein kuin punnerrusasento mutta kämmenien sijasta kyynärpäiden varassa) ja yritä pysyä siinä niin kauan kuin jaksat, kellosta aikaa.

    • ...

      Katoin täs just vähä aikaa sit ohjelman missä neuvottiin treenaa pelkki vatsa lihaksii. Toi pää polviin tekniikka ei vatsalihaksiin niinkään käy vaan treenaa lonkan koukistajii. Siinä samassa ohjelmassa neuvottiin että laittaa jalat esim tuolin päälle tai sohvalle ja sit nostaa vähä ylä vartaloo nii ettei lonkka taivu yhtää. Jos oot tota toista tekniikkaa käyttäny niin kannattaa kokeilla, toi nimittäin tuntuu vatsalihaksis paljo enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2158
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      138
      1796
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      744
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      619
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      550
    Aihe