Naurettavat "korruptiosyytökset" valtiolla

realitycheck

Ei voi kuin nauraa näille viime päivinäkin tiedotusvälineissä olleille valtion virkamiesten "rikossyytteille".

- Poliisijohtaja käytti pari kertaa virka-autoa omiin ajoihinsa
- Upseeri suuteli alaistaan
- Ministeri lähetti tekstiviestejä
- Virkamies käytti työmatkoihin omaa autoaan eikä paikallisbussia/lähijunaa.
- Jne.

Mitä eroa on sillä, että firma maksaa koko lystin ja se on "normaalia toimintaa"? Tai jos yksityisen firman esimies pikkujouluissa tms. osoittaa kiinnostuksensa vastakkaista sukupuolta olevaan alaiseensa?

Täytyy vaan todeta että on todella tyhmää olla valtion palkkalistoilla jos saa syytteen toiminnasta, joka yksityissektorilla on normaalia. Etenkin kun palkka on vielä ihan perseestä yksityiseen sektoriin verrattuna.

2

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvo

      Hei!
      Sinulla on todella väärä luulo, jos kuvittelet yksityispuolella olevan hyvät liksat. Enää ei hyviä liksoja ole kuin valtion tai kunnan työntekijöillä.
      Yksityispuolella maksetaan yleensä tessin alinta palkkaluokkaa. Ja näin siis pääkaupunkiseudulla.

    • realöitycheck

      Kusetussysteemin perusidea on se että rahanahneet virkamiehet kuppaavat rahaa veronmaksajilta muka "hyväntekeväisyyden" nimessä. Ei siinä ketään auteta, ainoa mitä virkamiehet, virastotätit haluaa on lisää virkoja ja lisää palkkaa tileilleen.


      Solidaarisuus ja auttamispuheet on kusetusta jolla pyritään saamaan lisää virkoja ja palkkaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      313
      4213
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1018
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      135
      980
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      897
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe