Työkavereita ei jaksa

Outoko?

Oletteko te kukaan huomanneet sitä, että mitä vähemmän töissä on tekemistä ja mitä kevyempää työ on, sitä enemmän niitäkin vähiä hommia koitetaan sysätä toisten (etenkin alalle vasta tulleiden nuorten) niskaan? Kaikista raskainta mielestäni töissä on se aikataulutettu sitova luonne ja se joutenolo kun kahvihuoneessa äijjät jauhaa paskaa ja puhuu perättömiä.
Ei tulisi mieleenikän lähteä enää vapailla sählyotteluihin ja muihin tilaisuuksiin tuollasiten b-luokan ääliöiden kanssa. Kyllä toimeen tule sen työajan, mutta vapailla ei kiinnosta nähdä vilaustakaan ja etenkään kuulla. On joukossa toki hyviäkin tyyppejä ja heidän kanssaan ollaan vapaillakin tekemisissä.

3

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...saavutettuja etuja...

      ...puolustavaa porukkaa. Asemasta riippumatta.

      Suurin este kaikelle muulle kuin tasaiselle junnaamiselle, koska näiden mielestä kaiken pitää olla tasaisien turvallista ja palkan kopsahtaa säännöllisin väliajoin tilille. Töissä pitää olla lepsun mukavaa ja systeemin tulee palvella heitä.

      Sama sakki on työllistämisenkin suurin este, mukaan huolitaan vain ne, joiden oletetaan olevan hyviä pompoteltavia ja jäävän hierarkiassa itsensä alapuolelle.

      Nämä pelkäävät, inhoavat ja jarruttavat eniten itseään motivoituneempia ja kyvykkäämpiä ja yleensä yrittävät, jos mahdollista, pitää huolen, ettei näitä edes taloon tule. Epämukava kilpailutilanne aiheuttaa liikaa työtä oman arvonsa todistamisessa ja tälläinen vaiva pitää välttää.

      Suurimmaksi osaksi tälläisiä löytyy julkisen sektorin puolelta sekä isojen perinteellisten yritysten konttoreista.

    • Ei vaan normaali

      Vittuako sitä kyräilemään?

    • Karkolainen (Vr)

      Meillä kanssa niitä kieroon kasvaneita ex-kouluhäiriköitä töissä. Ei todellakaan kiinnosta vapailla tavata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7970
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2256
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2170
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1735
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1242
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1232
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1127
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      782
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe