Kaikki sellaiset paastot, jotka kestää muutamasta päivästä eteenpäin ovat mielestäni erittäin vaarallisia terveydelle. Elimistö ja keho joutuu säästöliekille, se ei saa tarpeeksi ravinteita. Joiden seurauksena voi alkaa erilaisia ongelmia..
Lisäksi poistuu ainoastaan nestettä - ja kilot saapuvat varmasti takaisin.
Lisäksi poistuu ainoastaan nestettä - ja kilot saapuvat varmasti takaisin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen eri mieltä.
JA minulta lähti 3,5 kg paaston aikana (5 pv) ja ei ole tullut ainuttakaan kiloa takaisin vaikka olen palannut "normaaliin" syömiseen. Päin vastoin, painoni vaan laskee koko ajan. Se riippuu aivan siitä, miten alat syömään paaston jälkeen. Itse päätät haluatko kilosi takaisin vai et.
takia, olen paastonnut kymmenen vuotta keväisin sekä syksyisin, en laihtumisen takia, vaan hyvän olon vuoksi. Mihin perustuu tietämyksesi? Paastoan ihan laittamatta rajaa etukäteen montako päivää, vaan pituus määräytyy tuntemusten mukaan, mikä on hyvä. Pituudet on yleensä 5-14pv. joskus jopa kolmekin vk. Aina on ollut hyvä olo, ei heikotusta, pahaaoloa, tunnen itseni pirteämmäksi ja kepeämmäksi ja olo on mahtava ja pitkään, koska ruokavalio pysyy terveellisenä paaston jälkeen, kilotkaan ei tule takaisin ihan heti. En erityisemmin vahtaa kilojani, kun se ei ole ongelma.
Paaston tarkoitus ei ole LAIHDUTTAA. Ja paasto on SINUN mielestäsi vaarallinen. Oletkos ikinä kokeillut paastoa? tarkoituksena on puhdistaa kehoa ja itselläni on myös kyse mielenhallinnasta. Jos paasto on niin kamalaa ja vaarallista, miksiköhän tietyt ihmiset paastoavat tietyn väliajoin?
Oletkos ajatellut, että elämä on todella vaarallista. Siihen kuolee.
ihmiset ja eläimet ovat aina pakosta joutuneet vuosimiljoonat paastoamaan, milloin mistäkin syystä ja vain vahvat ovat selvinneet. Paasto on siis jokaisella verenperintönä ja se ei ole vaarallista kunhan noudattaa ohjeita.
Vaatii hieman itsehillintää, eipä juuri muuta
helppoa kun sen osaa
aina kun tälle palstalle palaa, näkyy näitä samanlaisia varoitteluviestejä. Yritetään pelotella paastoajia ja ikään kuin syyllistää heitä. Eiköhän tuo paastoaminen ole ihan terveellistä meille kaikille (jos ei ole sairauksia). Ihminen on paastonnut iät ja ajat, ja kyllä se lisää samalla mielenmalttia kun joutuu keksimään muuta tekemistä kuin roikkua jääkaapilla tai kantaa kassikaupalla einestä kaupasta. Rahatkin siinä säästyy!
Oletko paastonnut joskus itse, vai esitätkö mielipiteesi vaan hatusta?
Jos et ole, älä siis puhu asiasta josta et omakohtaisesti tiedä mitään!
paastosta on vain hyviä. Saan energisen ja hyvän olon, huomenna aloitan paaston. :) kannattaa kokeilla.
Itse olin viiden päivän paastolla (plus kolme lasku ja kolme nousupäivää) Olo on mitä mahtavin, koska noudatin ohjeita. Normaalipainoinen tai ylipainoinen terve ihminen (ei raskaana tai imettävä) varmasti kestää tuon.
Oletko jokin esim. lääkäri tms alan ammattilainen vai mihin perustat nämä väitteet? Siinä olet kyllä oikeassa että mikään laihdutuskeino paasto yksinään ei ole, mukaan tarvitaan aina elämäntapamuutos ja liikuntaa. Mutta paasto voi olla hyvä alku elämänmuutokselle, koska saa tukkeutuneen aineenvaihdunnan käyntiin.