en tiedä onko oikee palsta tälle stoorille...mut kuitenki.Poikaystäväni on todella mustasukkainen.On jo mennyt yli rajojen.Minun ei kestä olla toista poikaa 2 metriä lähempänä,saatikaan puhua toiselle pojalle.Rakastan mun poikakamua tosi paljon ja se rakastaa mua.Se on sanonut että pelkää menettävän mut jollekki toiselle jätkälle,sen takia on mustis.Kertokaa mielipiteenne!!!
mustis poikakamu...
7
669
Vastaukset
- C.S
Tuntuu siltä, että hän ei luota sinuun tai yksinkertaisesti ei vain kestäisi menettää sinua. Kun toinen on noin riippuvainen, se on pelottavaa. Tuntuisi kuin sen toisen elämä olisin toisen osapuolen käsissä.
Yritä selittää hänelle miltä Sinusta tuntuu ja jos hän ei ymmärrä.... Tee silloin niin kuin parhaaksi näet.- i.c
Poikaystäväsi rakastaa sinua erittäin paljon. Ei tule olla huolissaan, se on erittäin normaalia ja yleistä. Olisit onnellinen, kun omistat välittävän ja omistushaluisen poikaystävän. Nykyään jätkät pettävät niin usein eikä mustasukkaisuudesta pelkoakaan.
- Zeta20
i.c kirjoitti:
Poikaystäväsi rakastaa sinua erittäin paljon. Ei tule olla huolissaan, se on erittäin normaalia ja yleistä. Olisit onnellinen, kun omistat välittävän ja omistushaluisen poikaystävän. Nykyään jätkät pettävät niin usein eikä mustasukkaisuudesta pelkoakaan.
Voit toki olla onnellinen et sua rakastetaan ja susta ollan huolissaan mut jos mustasukkasuus menee sairaanloiseksi se ei ole enää oikein. Joskus voi käydä jopa niin et poikakaveri alkaa syyttään sua pettämisestä ja silloin hän pettää itse, vaik et oliskaan pettäny sitä. Sitä on hankala selittää mut niin siin sit käy monelle loppujen lopuksi. Paras lääke on kyl puhua asia selväksi tuli siitä riita tai ei mut puhukaa.
- Normaali
i.c kirjoitti:
Poikaystäväsi rakastaa sinua erittäin paljon. Ei tule olla huolissaan, se on erittäin normaalia ja yleistä. Olisit onnellinen, kun omistat välittävän ja omistushaluisen poikaystävän. Nykyään jätkät pettävät niin usein eikä mustasukkaisuudesta pelkoakaan.
Ei sairaalloinen mustasukkaisuus ole normaalia. Kyllä normaali ihminen joutuu väkisinkin tekemisiin myös vastakkaisen sukupuolen edustajien kanssa melkein joka päivä. Esim. koulussa, töissä ja harrastuksissa. Olisiko sitten mukavaa, kun äijä olisi aina suu mutrulla, kun vaihdat muutaman sanan jonkun miehen kanssa.
Kannattaa puhua asiasta miehesi kanssa. Teet selväksi, että rakastat häntä, mutta et aio eristäytyä muista miehistä vain hänen mustasukkaisuutensa takia.
Minä olen muutaman naisen joutunut pistämään vaihtoon, kun en jaksanut sitä kyttäämistä ja epäluuloisuutta. - Olli
i.c kirjoitti:
Poikaystäväsi rakastaa sinua erittäin paljon. Ei tule olla huolissaan, se on erittäin normaalia ja yleistä. Olisit onnellinen, kun omistat välittävän ja omistushaluisen poikaystävän. Nykyään jätkät pettävät niin usein eikä mustasukkaisuudesta pelkoakaan.
..ole normaalia mustasukkaisuutta tuo kertomasi. Toisesta pitää välittää ja terve mustasukkaisuus kuuluu toimivaan suhteeseen, mutta tuo menee kyllä vahvasti sairaalloiseksi. Jos ei pysty luottamaan toiseen osapuoleen niin jotain on pahasti pielessä...
Ystäväni kärsi samasta ongelmasta kauan ja vaikka keskustelivat asiasta useasti poikaystävänsä kanssa niin ei mennyt jakeluun. Seurauksena vihdoin ja viimein ero, nainen koki itsensä aivan liikaa kahlituksi kun ei saanut tehdä suurinpiirtein mitään. Nyt eron jälkeen loistaa kuin Naantalin aurinko!
Terapeutit/muut ammattiauttajat on yks vaihtoehto, menette yhdessä niin saatte ammatikseen näitä asioita hoitavan ihmisen näkemyksen asiaan, josko se auttaisi poikaystävääsi tajuamaan tilanteen.
- Pupu
Eihän tuollainen käytös ole enää millään lailla hyväksyttävää. Kuvittelehan loppuelämääsi poikaystäväsi rinnalla. Näyttääkö hyvältä? Jos joudut ikuisesti välttelemään vastakkaista sukupuolta, niin elämäsi tulee olemaan melkoisen vaikeata...
Kannattaisi selvittää asiat (lue:käyttäytymissäännöt!) poikaystävän kanssa. Usein keskustelu jo auttaa liiallisen mustasukkaista henkilöä, ja saa hänet tiedostamaan ongelmansa. Silloin tietoinen parannukseen pyrkiminenkin on mahdollista. Lievemmissä tapauksissa ei muuta apua tarvitakaan.
Jos taas poikaystäväsi ei ole kykeneväinen käyttämään järkeään saadessaan mustasukkaisuuskohtauksiaan, niin sitten hänen täytyisi hakea ammattiapua.
Mustasukkaisuus on pahimmillaan tappava tauti. Se saattaa aiheuttaa jopa sen kohteen/viattoman(?) sivullisen kuoleman, ja aivan takuulla se hiljalleen jäytää vaalijansa hengiltä... Kannattaa siis tehdä jotain, ennen kuin niin käy!
Ja muista:
"Mustasukkainen ei ole se, joka rakastaa,
vaan se joka haluaa että häntä rakastetaan."
Eli sairaalloinen mustasukkaisuus ja omistushalu ei todellakaan ole mikään rakkauden mitta! - Missu
Poikaystäväsi on avun tarpeessa. Ilmeisesti hänelle on varhaislapsuudessa tapahtunut jotain, jonka vuoksi hän käyttäytyy tuolla tavalla. Selvästikin hänen itsetuntoaan ja perusluottamustaan on kolautettu jossain vaiheessa oikein kunnolla. Vielä on toivoa, jos nuoren miehen saa ammattiauttajan puheille. Kun ikää tulee lisää, niin tilanne vain pahenee. Mustasukkainen ei selvästikään itse tiedosta omaa sairauttaan, vaikka hänellä onkin tosi paha olla vuorokaudet ympriinsä. Tuollaisista sairaalloisen mustasukkaisista puolisoista saamme jatkuvasti kuulla...sitten on jo liian myöhäistä, kun toinen on vainaa.
Jos olisin sinun asemassa, niin en jatkaisi suhdetta. Oletan, että olette nuoria. Ei sinun kannata nuoruutta haaskata moisen kyttääjän kanssa. Siinä menee lopulta omakin itsetunto pohjalukemiin ja alkaa itekin uskoa omaan syyllisyyteen. Asia on tietenkin eri, jos keskustelujen jälkeen ystäväsi myöntää sairautensa ja on valmis hakemaan apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507987Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662270Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332186- 1471759
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251250Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511236Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101153Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65843Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58798Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7747