Terve!
Olen ollut Zermatissa skimbaamassa useasti ja Matterhorn on syöpymyt yhä enemmän tajuntaani. Ja ajatus sinne kiipeämisestä erityisesti. Kuntoni ja intoni on kunnossa, mutta pieni ongelma on ettei minulla ole minkäänlaista kiipeilykokemusta.
Olen ottanut hieman selvää asiasta ja ymmärtänyt että vaikka se ei ole mitään pelleilyä niin sen ei pitäisi olla hyväkuntoiselle ja rauhalliselle kaverille mitenkään mahdotonta. Siis oppaan kanssa tietysti.
Kysymys kuuluukin onko kellään asiasta kokemusta? Ja voisiko Suomessa käydä jonkin kalliokiipeilykurssin, että olisi joku dokumentti näyttää. (ilmeisesti oppaat eivät ota täysin kokematonta mukaaan)
Matterhornille
2
2923
Vastaukset
- art222
Ei se mikaan mahdottoman vaikea ole kiiveta - siella on vahan turhankin paljon ensikertalaisia, vaikka se ei ehka ole paras vuori aloittelijalle. Kovin suosittu vain maineensa vuoksi, kun tulee ruuhkaa ja turhaa varaa hitaasti kulkevista aloittelijoista. Parempiakin paikkoja on.
Vuorikiipeily on vahan eri juttu kuin kalliokiipeily. Onhan siita apua, ettei koydet mene heti solmuun ja on vahan varmuutta ilmavimmissa kohdissa, mutta silti suosittelisin menemaan jonnekin vuorikiipeilykurssilla tuon kalliokiipeilyn sijaan - niilla kursseilla yleensa on myos kalliokiipeilyn perusteet ohjelmassa.
Suomessa/Ruotsissa Laskuvarjojaakarikilta jarjestaa jotain aiheeseen liittyvaa koulutusta enimmakseen harrastuspohjalta. ks. http://www.lsvjkilta.fi/sivu.php . On suosittu, mutta ei valttamatta paras. Keskieuroopassa on paljon ihan ammattilaisia, jotka vuosittain vetavat kymmenia kursseja. Esim International School of Mountaineering, kavin itse peruskurssin ja ihan hyva oli vaikka hintava. Toinen mita voisin suositella on http://www.bergsteiger-pontresina.ch/ Missa kavin ns. jatkokurssin.
Paljon enemman saat irti jos et ensimmaisena mene sille kaikkein kuuluisimmalle vuorelle vaan opettelet perusteet kunnolla, niin etta osaat sitten kiiveta sen itse mielenkiintoisempaa reittia. Se etta joku opas vetaa sua perassa lyhyen koyden paassa turistireittia ei ehka ole kaikkein antoisinta kiipeilyssa. Peruskurssillakin alpeilla saa kiipeilla riittavasti ja siella on ihan mukava meininki.- @@@
Kiitos vastauksesta! Oli näkemystä ja infoa hyvässä suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924