Terve!
Olen ollut Zermatissa skimbaamassa useasti ja Matterhorn on syöpymyt yhä enemmän tajuntaani. Ja ajatus sinne kiipeämisestä erityisesti. Kuntoni ja intoni on kunnossa, mutta pieni ongelma on ettei minulla ole minkäänlaista kiipeilykokemusta.
Olen ottanut hieman selvää asiasta ja ymmärtänyt että vaikka se ei ole mitään pelleilyä niin sen ei pitäisi olla hyväkuntoiselle ja rauhalliselle kaverille mitenkään mahdotonta. Siis oppaan kanssa tietysti.
Kysymys kuuluukin onko kellään asiasta kokemusta? Ja voisiko Suomessa käydä jonkin kalliokiipeilykurssin, että olisi joku dokumentti näyttää. (ilmeisesti oppaat eivät ota täysin kokematonta mukaaan)
Matterhornille
2
2879
Vastaukset
- art222
Ei se mikaan mahdottoman vaikea ole kiiveta - siella on vahan turhankin paljon ensikertalaisia, vaikka se ei ehka ole paras vuori aloittelijalle. Kovin suosittu vain maineensa vuoksi, kun tulee ruuhkaa ja turhaa varaa hitaasti kulkevista aloittelijoista. Parempiakin paikkoja on.
Vuorikiipeily on vahan eri juttu kuin kalliokiipeily. Onhan siita apua, ettei koydet mene heti solmuun ja on vahan varmuutta ilmavimmissa kohdissa, mutta silti suosittelisin menemaan jonnekin vuorikiipeilykurssilla tuon kalliokiipeilyn sijaan - niilla kursseilla yleensa on myos kalliokiipeilyn perusteet ohjelmassa.
Suomessa/Ruotsissa Laskuvarjojaakarikilta jarjestaa jotain aiheeseen liittyvaa koulutusta enimmakseen harrastuspohjalta. ks. http://www.lsvjkilta.fi/sivu.php . On suosittu, mutta ei valttamatta paras. Keskieuroopassa on paljon ihan ammattilaisia, jotka vuosittain vetavat kymmenia kursseja. Esim International School of Mountaineering, kavin itse peruskurssin ja ihan hyva oli vaikka hintava. Toinen mita voisin suositella on http://www.bergsteiger-pontresina.ch/ Missa kavin ns. jatkokurssin.
Paljon enemman saat irti jos et ensimmaisena mene sille kaikkein kuuluisimmalle vuorelle vaan opettelet perusteet kunnolla, niin etta osaat sitten kiiveta sen itse mielenkiintoisempaa reittia. Se etta joku opas vetaa sua perassa lyhyen koyden paassa turistireittia ei ehka ole kaikkein antoisinta kiipeilyssa. Peruskurssillakin alpeilla saa kiipeilla riittavasti ja siella on ihan mukava meininki.- @@@
Kiitos vastauksesta! Oli näkemystä ja infoa hyvässä suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741