Minkälaista on työvoimatoimistojen koulutuksessa/kursseilla.
Onko opiskelun yhtä vaativaa kuin normaali koulussa.
Entä onko kontrolli paikalla olosta tiukkaa.
Työvoimatoimiston 3kk koulutus
10
1611
Vastaukset
- kikki
Ootko kiinnostunu työn teosta?
- Dilbert
No oho
Että kehtaatkin täällä kalastella ikävässä elämäntilanteessa olevia ihmisiä mukaan huijarihommiis.
Tee värväystyötä jossain missä ihmisillä on varaa ostaa huuhaatuotteita aloituspaketin verran.
Ei ihmisten ahdinkoa saa käyttää hyväkseen markkinoimalla heille saippuakauppiaan hommia lupaamalla muka tulosta. Haluatko että ihmiset menettävät jo muutenkin vaikeassa tilanteessa kaikki sosiaaliset kontaktit. Vai lasketko sen varaan, että kun värväät jonkun työttömän niin ko. värvätyn kaverit ja sukulaiset ei kehtaa olla ostamatta tuotteitasi. Jolloin sinä itse tietysti saat provikat myös. - kikki
Dilbert kirjoitti:
No oho
Että kehtaatkin täällä kalastella ikävässä elämäntilanteessa olevia ihmisiä mukaan huijarihommiis.
Tee värväystyötä jossain missä ihmisillä on varaa ostaa huuhaatuotteita aloituspaketin verran.
Ei ihmisten ahdinkoa saa käyttää hyväkseen markkinoimalla heille saippuakauppiaan hommia lupaamalla muka tulosta. Haluatko että ihmiset menettävät jo muutenkin vaikeassa tilanteessa kaikki sosiaaliset kontaktit. Vai lasketko sen varaan, että kun värväät jonkun työttömän niin ko. värvätyn kaverit ja sukulaiset ei kehtaa olla ostamatta tuotteitasi. Jolloin sinä itse tietysti saat provikat myös.Sanoisinko että aika rumasti sanottu mutta ehkä olet niitä jotka haluu vain nauttia sosial.eduista etkä tehdä töitä ja myös jaksat aina kaikesta sanoo negat.toivottavasti oot eläämääsi tyytyväinen!!Olin itsekin ennen työtön mutta en tyytyny siihen koska siihen ei voi vaikuttaa kuin itte,haluun elämältä enemmän kuin kiukkusia päiviä ja valitusta.Onnea tiellesi ja ehkä teet sen lottorivin jos joskus ehkä voisit vaikka saada lottovoiton!!
- Avustajana kursseilla aikanaan
Paikallaolojen seuranta yleensä pilkuntarkkaa. Rinnastetaan ikäänkuin työntekoon ja aika pian ruvetaan katsomaan jos ei ole paikalla että ei ole työhaluinenkaan ja pukkaa karenssin.
Hyödyllisyys on aina aivan kurssikohtaista mutta HYVIN harvassa ovat sellaiset joista todellisuudessa kenellekään hyötyä on jos nyt sitten ei ole kyse tarkalleen oman alan jostakin jatkokurssituspätkästä. Työnhakuvalmennus vai mikä sen "alimman" kurssituksen nimi on niin aloitetaan ensimmäiset päivät sillä että heitellään tennispalloa ringissä toisille ja kun saat pallon käteesi pitää sinun kertoa jotain itsestäsi:)
(joskus tuntuu että tämä kurssi juuri valtion varojen säästämiseksi on suunniteltukin meinaan itse olen ollut avustajana tällaisilla kursseilla ja yleensä vähintään kaksi joka kurssilla on viskannut pallon ikkunasta pihalle, yhdellä kertaa vielä ei ollut edes lasi auki:) ja todennut että ihmisiä ei kohdella näin, että antakaa karenssi sitten, hän lähtee.)
Eli noin tiivistettynä. Kuulemma joitakin fiksujakin kursseja on mutta itse en ole mitä niillä töissä aikanaan olen ollut niin yhteenkään ketään hyödyttävään törmännyt vielä. Pelkkiä kortistojen kaunistelua varten tehtyjä monet kehitetty. varsinkin innokkain pakkokurssitusaika on silloin kun tehdään laskelmia paljonko on työttömiä. Joissakin laskelmissa kun kurssilla olevat ovat "koululaisia" jotka eivät ole työttömiä. Keinot on monet.
Mutta yritä nyt pärjäillä. Toivottavasti oma kurssisi ei ole mikään työnhakuvalmennus tai sen tapainen, sulle koittaa mahtavat 3 kk jos näin on:) Noilta kun on vaan vähän paha kieltäytyäkään, ainakaan jos ei rahojen eväämistä ole valmis ottamaan vastaan...- kkkh
ilmeisesti sen tarkoitus on pitää huolta ettei kukaan enää hae töitä
Työnhakuvalmennus vai mikä sen "alimman" kurssituksen nimi on niin aloitetaan ensimmäiset päivät sillä että heitellään tennispalloa ringissä toisille ja kun saat pallon käteesi pitää sinun kertoa jotain itsestäsi:)
---
kolmesti jo on käyty. ei vielä ole tennispalloa ollut. kaikenlaista idioottimaista kouluttajaa on ollut muttei tennispalloa. paremmin se aika kuluisikin vaikka tenniskentällä.
kerran vuodessa iskee tuo työnhakukoulutus vaikka mitään koulutusta ei ole (eikä työtön saa kouluja käydä tai menee tuet, enkä saa opintotukea kelalta)
- tat
mitään ei opi suurin osa ainakaan koska ainakin niillä kursseilla joissa minä olen joutunut pakolla olemaan, opettajat olivat vähempi tietoisia asioista kuin oppilaat. yllättävän moni jaksoi nuoleskella opettajaa hyvien arvostelujen (ja täten työpaikan) toivossa.
- Mikko K. - KooMikko
Jokaisesta itsestään riippuvainen, että viihtyykö vai ei. Meillä on hieman tulkintavaikeutta näiden kouluttautumisien suhteen. Aluksi laittavat pääkoppatutkimuksiin ja lähettävät lanttupölvästin työkkäriin seuraamaan miten kahdeksankulmaista palikkaa pyritään työkkärin toimesta sovittamaan pyöreään reikään.
Nim: Torsti Työkkäri Monivamma. - kimmo
Riippuu varmaan kurssista ja kiinnostaako aihe vai ei.Itse kävin tietokoneajokorttikurssit A ja AB. Olivat tosi hyödyllisiä ja melko perinpohjaisia. Tottakai paikalla pitää olla jos ei ole sairaana tms. Noista työhönhakukursseista olen kuullut monelta, että ovat ihan hölynpölyä.
- dfdfrtrt6767yuyy
bbbbbbbbb
- up
up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847