Mihin liittoon kuulumaton voi ilmoittaa epäillystä YT-neuvottelurikkomuksesta apua saadakseen?
YT-neuvottelu rikkomus
Help!
52226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Liittoon kuulumattomillakin tulisi olla valittuna oma luottamushenkilö, joka valvoo oikeuksia.
Jollei työpaikalla tällaista henkilöä ole valittu, apuja voi saada työttömyyskassan kautta eli kannattaa kysyä sieltä. Tietenkin edellyttäen, että kuulut työttömyyskassaan.
Pahimmassa tapauksessa, jos sinut laittoman/virheellisen yt-menettelyn lopputuloksena irtisanotaan, voit haastaa työnantajan työoikeuteen. Tällöin voit hakea maksutonta oikeusapua kunnan oikeusaputoimistosta.
EI MITENKÄÄ!!! OLET LAINSUOJATON; LIITY LIITTOON NIIN EI TARVI TÄÄLLÄ ITKEE ETUJEN PERÄÄN. IDIOOTTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olisit voinut ilmaista asiasi asiallisesti. Kaikenlaisia öykkäreitä niitä onkin.
meillä raha automaattiyhdistyksessä heitetään kaikki liittolaiset ulos ei auttanut paljoa kuulua mihinkään
...mahdollisista rikkomuksista,koska liitto ja työnantajahan ne YT-neuvottelut käyvät.