Pyörän takakumi tuossa paukahti ja kävin ostamassa paikkoja sisäkumiin. Kestokaas kuinka kumin paikkaus suoritetaan. Onko siis jotain tärkeitä juttuja mitä pitäisi ottaa huomioon ettei paikka sitten vuoda tai irtoa?
Kumin vaihto
Prsn968
31105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vinkki miksi ostaa paikkausvälineet kun sisäkumien hinta on noin alle 5euroo. Lisäksi kumipaikat on mitä on. Eli tuskin kestää vuotta kauempaa. Osta siis uusi sisäkumi ja vaihda se.
Hyvinpaikattu kumi kestää, mutta ei todellakaan ole juuri halvempaa kuin uuden kumin osto.
Jos tosiaan haluat paikata kumin, varmistu että paikattava kohta on rasvaton ja puhdas.
Kevyt karhennus, purut pois ja liimaa.
Kämmenselällä tai sormella tutkien, milloin liima ei enää ole liian märkää (vähintään muutama minuutti), paikka paikalleen.
Huolellinen paikan tiivistys, ettei alle jää ilmakuplia. Lopuksi suojakalvo pois ja vielä paikan painelua.
Ja avot, kyllä taas kestää. Jos homma kunnolla tehty, ei vuoda eikä puhkea ainakaan samasta paikasta toista kertaa...
Venttiilin juuri muuten vähän hankala saada pitämään. Jos vuotaa siitä, melkein hakisin uuden kumin ;)