Jo oli aikakin. Jossei nyt onnistu, niin mailat pussiin ja eläkkeelle.
Niepalle vihdoin valmentaja
hursteeni
3260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomen tenniksen ykköspelaaja Jarkko Nieminen (ATP-26.) on tehnyt valmentajasopimuksen ruotsalaisen takavuosien tähtipelaajan Joakim Nyströmin kanssa.
Nyström on mm. voittanut Davis cupin Ruotsin maajoukkueessa vuosina 1984, -85 ja -87. Parhaimmillaan hän oli tenniksen maailmanlistalla 1986 kaksinpelissä seitsemäntenä ja nelinpelissä neljäntenä. Turnausvoittoja 45-vuotiaan ruotsalaisen tilillä on yhteensä 21, joista 13 kaksinpelissä.
Nykyisin Nyström toimii Ruotsin Davis Cup -joukkueen valmentajana yhdessä Mats Wilanderin kanssa. Henkilökohtaisena valmennettavanaan hänellä on Niemisen lisäksi toinen vasenkätinen ja 27-vuotias tennisammattilainen, Itävallan Jürgen Melzer (ATP-71).
Nieminen koki tammikuussa Melbournessa kauden ensimmäisessä arvoturnauksessa Australian avoimissa, että oli tullut yli kolme vuotta jatkuneen yksinäisen tiensä päähän omien oppiensa hyödyntäjänä ilman valmentajaa. Hän eteni aina kahdeksan parhaan joukkoon ja oli sitä ennen pelannut runsaan kahden kuukauden aikana kahdessa ATP-finaalissa.
- Olin kauden alussa sekä fyysisesti että henkisesti paremmassa kunnossa kuin koskaan aiemmin. Myös peliesitykseni vastasivat tuntojani. Se ei kuitenkaan vienyt Grand Slamissa puolivälierää pidemmällä, jolloin ajattelin, että nyt on oikea aika kokeilla jotain uutta, ettei sitten uran päätyttyä jää harmittamaan, kertasi Nieminen tuoreeseen valmennuspestiin johtaneita tapahtumia.
- Päätin ryhtyä aktiivisemmin etsimään valmennusapua. Kartoitin pari kuukautta eri vaihtoehtoja samaan aikaan, kun painin mystisen virustaudin heikentämänä huonojen peliesityksieni kanssa.
- Päädyin viime kuun puolivälissä ennalta suunnittelemattomaan Sunrisen ATP-kisaan Floridaan, kun putosin kauden ensimmäisessä Masters-sarjan turnauksessa Indian Wellsissä Kaliforniassa jatkosta alkuvaiheessa. Sunrisen nelinpelissä parikseni osui Itävallan Jürgen Melzer, jonka valmentajana toimii Joakim Nyström.
- Olin jo etukäteen kuullut pelkkää positiivista Nyströmistä ja Jürgenin kehut vain vahvistivat käsityksiäni, joten päätin ottaa härkää sarvista ja soitin ruotsalaiselle. Neuvottelut etenivät nopeasti myönteisessä ilmapiirissä ja yhteistyöni Nyströmin kanssa käynnistyy vapun alla Barcelonan ATP-turnauksessa, paljasti Nieminen tyytyväisenä.
"Alustavasti olemme sopineet, että hän on mukanani ja tukenani Barcelonasta alkaen vähintään puolissa loppukauden turnauksista. Espanjan jälkeen Nyström toimii valmentajanani toukokuussa Hampurin masters-kisassa Saksassa ja Ranskan avoimissa Pariisissa."
"Valmentajaratkaisu tuntuu nyt erityisen mieluisalta, kun viime aikojen peliesitykseni ovat olleet vaisuja. Lääketieteellisesti olen toipunut virusrtaudista jo aikaa sitten, mutta fyysisyyteen perustuva pelini ei ole vielä palannut ennalleen. Toivottavasti tavoitan tasoni viimeistään tulevana viikonloppuna, kun kohtaamme Helsingissä kovakuntoisen Etelä-Afrikan joukkueen Davis Cupissa."
"Henkilökohtaisesti kauden päätavoitteenani on ja pysyy mitalin saavuttaminen Pekingin olympiakisoissa elokuussa. Ranking-listan osalta en ole myöskään tinkinyt päämääristäni. Top teniin eli kärkikymmenikköön nousu on yhä mielessä, vaikka homma vaikeutuukin päivä päivältä, kun koko ajan huipulle ilmaantuu uusia nuoria kykyjä", Nieminen huomauttaa.
Nieminen on ollut parhaimmillaan kaksinpelin rankingissa 13. sijalla kesällä 2006 ja pysytellyt taukoamatta hämmästyttävät kaksi ja puoli vuotta maailman 30 parhaan pelaajan joukossa. Tammikuussa hän oli toistamiseen urallaan kahden ottelun päässä kärkikymmeniköstä. Nelinpelissä paras ranking-sijoitus on kuluvalta kaudelta 42. tila tammi-helmikuun vaihteessa.
Nieminen saavutti ilman valmentajaa US Openin, Wimbledonin ja Australian avointen puolivälieräpaikat. ATP-turnausvoiton ja lukuisia finaaleita. Ranking ollut putkeen kohta 3 vuotta sijoilla 13-29. Aika valmentajavelho saa olla jos saa Niemisen kovempaan iskuun kuin edellä mainitut meriitit Jarkko sai aikaan ilman valmentajaa.
Ei silti mikään helppo homma, virheitä ei saa tehdä mutta onhan sitä kokemusta valmentajalla. Jos molemmat on samaa mieltä mitä kehitetään niin ok sitten.
Se vaan, että ei ole enää varaa kokeilla mitään se mitä tehdään pitää toimia muuten alkaa aika loppumaan.