Olen suunnitellut lopettavani LOPULTAKIN tupakan polton. Tämänpäiväinen iltalehden juttu tupakoinnista ja laihduttamisesta sitten pisti miettimään asiaa lisää, kun olen myös lukenut sellaisenkin tutkimuksen joskus jostain, että väkisinkin paino nousee hiukan tupakoinnin lopettamisen myötä. Laihtuakkin siis tässä pitäisi noin 10 kiloa ja olen kova urheilemaan eli suoritusten parantuminenkin on yksi motivaattori.
Valitettavasti yksi lopettamispäätöstäni lykännyt tekijä on pelko painon noususta (leposyke hidastuu, en siis niinkään pelkää korvaavani tupakkaa syömisellä).
Mitenkäs teillä muilla? Onko kokemuksia...että nousiko paino lopettamisen myötä, pysyikö samana vai mitenkäpäin?
Valitettavasti yksi lopettamispäätöstäni lykännyt tekijä on pelko painon noususta (leposyke hidastuu, en siis niinkään pelkää korvaavani tupakkaa syömisellä).
Mitenkäs teillä muilla? Onko kokemuksia...että nousiko paino lopettamisen myötä, pysyikö samana vai mitenkäpäin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos oot niin kuin normaalit ihmiset niin kyllähän sinulla varmasti paino nousee. Mutta luulen että polton lopetus on siltikin sen arvoista ja voihan eka lopettaa ja sit keskittyä niihin liikakiloihin.
Heips.
Lopetin itse viime vuonna ja nyt melkein vuosi ilman tupakkaa. Aluksi ruokahimo oli ihan käsittämätön. Siis himoitsin kaapeista mitä vaan suuhun kelpaavaa... Ja söinkin... Lihoin parikka kk:ssa 6 kg.
Nyt tahdon laihtua takaisin entisiin mittoihin. Kyllä nuokin kilot näkyy ja tuntuu vaikken olekaan oikeastaan edes ylipainoinen.
Ruoanhimo oli lopettamisessa pahinta. Noin 3-4 kk mietin vain syömistä. Se oli mielessä koko ajan. Vieläkään en suhtaudu ruokaan yhtä mutkattomasti kuin ennen.
Lopettaminen kuitenkin kannattaa. Kaikesta huolimatta. Älä liikaa pelkää lihomista. Mieti niitä myrkkyjä, jotka jäävät nyt pois kun lopetat. Se on sen arvoista.
Tarkkaile syömistä nyt ennenkuin lopetat. Katso määriä. Jatka samoilla määrillä lopettamisen jälkeenkin vaikka ruoanhimo kasvaisi. Näin vältät lihomisen. Nimittäin se nälkä, jonka saatat kokea, ei ole todellista nälkää.
Tsemppiä ja iloista savutonta kevättä sinne.
Mie
Niin kun se leposyke hidastuu niin vaikeaahan sitä on nostaa. Kun tiedät, ettei ainakaan ruoka tule ongelmaksi, niin uskoisin ettet liho kuin pari kiloa. Kieltämättä hankala tilanne...