tai vastaavasti Suomalaisessa yhteiskunnassa mättää kun täällä ei käy koskaan näin??
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Nokia maksaa Bochumin työntekijöille 100 000 per nuppi/1135235415795
Vai onks jollain parempaa tietoa Perloksen ja metsäyhtiöiden Suomessa maksamista tukipaketeista fudut saaneille työntekijöille, jotenkin vaan veikkaan että ei varmasti oo tullu 100 000 egee per nuppi. Ja Suomessahan politiikka on se että ihan sama kuinka paska duuni sulle tarjotaan tilalle niin se on otettava ja melkein koko muun tukipaketin kuin jonkun sääli kahden kuun liksan kertakorvauksen menettää.
Ja silti EK itkee jatkuvasti siitä kuinka kallista ja muutenkin vaikeaa porukkaa Suomi-duunarit on. Eletäänks me edelleenkin jossain omituisessa sotakorvaus-mentaliteetissa ja talkoohengessä jota työnantajat vain häikäilemättä käyttävät hyväksi.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Nokia maksaa Bochumin työntekijöille 100 000 per nuppi/1135235415795
Vai onks jollain parempaa tietoa Perloksen ja metsäyhtiöiden Suomessa maksamista tukipaketeista fudut saaneille työntekijöille, jotenkin vaan veikkaan että ei varmasti oo tullu 100 000 egee per nuppi. Ja Suomessahan politiikka on se että ihan sama kuinka paska duuni sulle tarjotaan tilalle niin se on otettava ja melkein koko muun tukipaketin kuin jonkun sääli kahden kuun liksan kertakorvauksen menettää.
Ja silti EK itkee jatkuvasti siitä kuinka kallista ja muutenkin vaikeaa porukkaa Suomi-duunarit on. Eletäänks me edelleenkin jossain omituisessa sotakorvaus-mentaliteetissa ja talkoohengessä jota työnantajat vain häikäilemättä käyttävät hyväksi.
Vastaukset 28
Vanhimmat
jos ajatellaan isoja maailmanlaajuisia yrityksiä, niin Suomessa ja suomalaisissa on ainakin se vika, että meitä on liian vähän. Pieni markkina-alue aiheuttaa sen, että yrityksiä ei kiinnosta mitä täällä ajatellaan.
Myös nöyristely ja armopalojen syöminen kuuluu suomalaiseen mentaliteettiin yllättävän vahvasti, yhä edelleen.
"Eletäänks me edelleenkin jossain omituisessa sotakorvaus-mentaliteetissa ja talkoohengessä jota työnantajat vain häikäilemättä käyttävät hyväksi."
Liian monet elää. Silloin muutkaan ei uskalla alkaa ryttyilemään.
Asia on mielestäni varsin yksinkertainen. Saksa on yli 80 miljoonan potentiaalisen asiakkaan kotimaa. Siellä nostettiin sellainen mekkala Bochumin tehtaan lakkauttamisesta että se alkoi vaikuttaa Nokian markkinaosuuksiin noilla tärkeillä markkinoilla.
Yhdellekään (ulikansalliselle) firmalle eivät meidän markkinamme ole niin tärkeät, etteikö voisi tehtaita täällä lakkauttaa. Lisäksi Perlos esimerkiksi ei tehnyt tuotteita loppukäyttäjille, vaan alihankijana toisille firmoille. Tällöin Perlosta vastaan boikotointi ei ole yhtä helppoa. En siksi pitäisi tietää kenelle Perlos valmistaa ja sitten uhata näitä firmoja.
Eikä Suomen 5 miljoonan väestöpohja riitä paljoa pelottamaan isoja firmoja.
Joukkovoima puhuu, ylikansalliset boikotit olisivat meidän etumme, mutta meidän etumme ei taida olla kaikkien muiden etu.
loogikalla 80 miljoonan ihmisen maassa 2000 ihmisen älämölön pitäis mennä suurimmalta osalta ohi eikä mitään 'huonoa mainetta' koskaan tuliskaan.
Kieltämäti jonkun sortin ylikansallinen ay-liike vois olla pojua, eiks siitä oo jo jotain puhetta ollukkin. Tosin sekin kilpistyy todennäköisesti siihen että muutaman hullun suomalaisen vuoksi muita ei kiinnosta riskeerata duunipaikkojaan.
Ja milloin saksalaisyritykset on maksaneet suomelle kun ovat lähteneet. Meitä verotetaan kalliisti ja laitetaan tekemään älyttömästi töitä, jotta Euroopassa voitaisiin tukea esim espanjalaisia ja heidän fiesta taukojaan.
Niin, Suomihan on tunnetusti EU:n ainoa nettomaksaja. Tai jossei ainoa, niin ainakin suurin.
onhan se vähän synkkää että Portugali ja Suomi ovat samoissa ostovoiman suhteen jos asiaa katotaan keskiverto palkansaajan kannalta. Mut hei, onhan meillä sit tää hieno ilmainen terveydenhuolto, ilmaiset tiet, opiskelu jne....jne... Tosin niin taitaa kyllä olla Portugalissakin.
arvaappa investoiko nokia tai mikään muukaan yritys sellaiseen maahan jossa tälläinen menettely on? lämmittää se kusi housuissakin hetken aikaa.
Nokialla ties että tuollainen on Saksassa mahdollista, tuskin Nokia nyt eka firma oli siellä joka joutu noin 'kaltoinkohdelluksi'.
ja varmasti tuon kokoinen yritys osaa laskea. varmaan tuli pitkällä tähtäimellä halvemmaksi maksaa kertakorvaus ja siirtää tuotanto muualle, kuin pitää kallista tehdasta väkisin pystyssä.
kituutetaan tasasesti ku et on sillon tällön helvetin ankeeta
"Suomalainen" on sana, mikä kirjoitetaan pienellä.
Valitan, mutta ajatteluni pysähtyi tohon.
kiitos tästä sivistämisestäni. Ota pari nappii lisää niin josko se ajatus lähtis sillä taas rullaamaan.
'sana, joka', ei 'sana, mikä'.
Mul on liikaa sun napin tyrkytykset mielessä.
Ei lähe rullaamaan.
"pysähtyi: 8.4.2008 klo 22.13
'sana, joka', ei 'sana, mikä'."
..kysyä:
'sana mikä', ei 'sana joka'?
"Pysähtyi". (Zgyrvolla ei osaa asiaan)
täällä palstalla on itkenyt asiallisen keskustelun perään? Ei nyt näytä toi oma toimintasi kovinkaan asialliselta jos kommentointisi keskittyy enemmän kielioppivirheisiin kuin toisten kirjoitusten asiasisältöihin.
Aika tekopyhää.
Ottiko ex-wastaajan aiheellinen huomautus noin koville, että piti jostain napeista vittuilla?
Ei minussakaan herätä hirveästi arvostusta ihminen joka ei edes tiedä että sana "suomalainen" kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
"Aika tekopyhää."
Kenties. Voi kuitenkin olla aika tekopyhää sekin, että et noita nappien tyrkytyspuheita kommentoinut mitenkään, mutta mun kommenttini arvostelet.
Toi kaveri on laukonut tällä keskustelupalstalla mulle sellasta tekstiä, että hänellä ei ole jakoa kommentoida mulle ainakaan asiallisuudesta tai asiattomuudesta yhtään mitään. En ole oikeastan koskaan nähnyt hänen kommentoivan kirjoittamiani tekstejä, vaan lähestulkoon aina& ainoastaan persoonaani (kielteisessä valossa).:)
"Ajatteluni
pysähtyi: 8.4.2008 klo 22.13
'sana, joka', ei 'sana, mikä'."
Jees.
Tää...
"Suomalainen" on sana, mikä kirjoitetaan pienellä."
...menee oikeaoppisesti:
"Suomalainen" on sana, joka kirjoitetaan pienellä.
se vitutti ja vituttaa edelleen. Eikä mussakaan ei välttämättä herätä arvostusta ihminen jota kiinnostaa nettipalstan kielioppi ja jolla on jonkun sortin omituinen tarve päteä sillä muille.
kun sattuu sulle mutta veret pysäyttävää jos muu sortuun siihen, niin siis kielioppivirheeseen.
Lähdeppäs wastaaja mun kanssa joku päivä kaljalle (vai pystyykö mielialalääkkeiden kanssa ottaan alkoholia, jos ei niin ota kahvi), mä haluan oikeesti nähdä minkälainen tapaus tuon sun persoonan taakse oikeesti kätkeytyy. Jos sussa on tippaakaan samaa livessä niin sulla ei voi olla yhtään ainutta kaveria tai tuttua enkä usko että pärjäät edes minkään näköisessä työyhteisössä, niissäkin kun tarvitaan edes jonkun sortin sosiaalisia taitoja ja ihmisten kanssa toimeentulemista.
Ensiksikin: kiitos! Nauroin jutuillesi makeasti.
"Lähdeppäs wastaaja mun kanssa joku päivä kaljalle (vai pystyykö mielialalääkkeiden kanssa ottaan alkoholia, jos ei niin ota kahvi), mä haluan oikeesti nähdä minkälainen tapaus tuon sun persoonan taakse oikeesti kätkeytyy."
Toisekseen: yritä jo takoa päähäsi, että minä en käytä mielialalääkkeitä...Susta voisin kyllä jo vähän huolissanikin, että ne sua kiinnostavat noinkin paljon.
Kolmanneksi: sun pitäis ainakin ensin yrittää kammata tukkasi, jotta sun kanssas kehtaisi esiintyä. Neljänneksi: en suosi kulmabaareja, missä soitetaan Popedaa, paitsi korkeintaan kultivoituneessa seurassa.:(
"Jos sussa on tippaakaan samaa livessä niin sulla ei voi olla yhtään ainutta kaveria tai tuttua enkä usko että pärjäät edes minkään näköisessä työyhteisössä, niissäkin kun tarvitaan edes jonkun sortin sosiaalisia taitoja ja ihmisten kanssa toimeentulemista."
Sun käsityksesi sosiaalisista taidoista on mm. mielialalääkityksistä höpöttäminen tuntemattomille ja muu edeltä ilmi käyvän kaltainen kevyt "jubailu"?;D
Otan osaa (mielikuvitukseesikin...).
Ps. Tsekkaas. Vastasin sentään aloitukseesikin.
ne jumalattomat voitot viime vuonna. Onhan se kiva kun joku edes niistäkin hyötyy.
=D
mielummin sen 200 miljoonaa Saksalaisille duunareille suo kuin ulko-eurooppalaisille sijoittajille.
alla ja tuloksen teko on sallittua. Sosialismi ei jyllää, kilpailu on kansainvälistä ja savimajoissa asutaan vain Koivukylässä. Tuotanto on pakko viedä halvantyövoiman maihin ja suurien markkina-alueiden läheisyyteen. Ihan varmasti kaikki päättäjät tekisvät ihan samalla tavalla, kun ei oikeasti ole vaihtoehtoja. Aatteellisen yhdistyksen voivat kaikki niin halutessaan perustaa ja jakaa sieltä sitten kaikille tasapuolisesti yhteistä hyvää ja maalataa taivaanrantaa siniseks ja punaseks.
Etkö tiedä että "suomalainen" kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella...?
Ketä kiinnostaa Pietarin kokosen, mutta laajalle levittäytyneen kansakunnan asiat? Ei ketään.
Lisääntykää, ja täyttäkää maa.
Hyvät on kyllä korvaukset joo... Kuitenkin, sanotaan lainaamassasi artikkelissa aika selkeästi tääkin:
"Summa sisältää paitsi suorat rahalliset korvaukset työntekijöille myös kustannukset, jotka syntyvät vuoden siirtymäajaksi perustettavasta koulutuskeskuksesta."
Koulutuskeskus nielee ison osan kokonaissummasta(= n.200 milj. eur., suuntaansa mitä nyt olikaan...).
Vaikea sanoa, että mikä suomalaisessa yhteiskunnassa "mättää"....Saksalainen yhteiskunta on monessa ehkä vielä hierarkkisempi, kuin suomalainen. Perinteisesti AY-liikkeellä on ollut paljon vaikutusvaltaa (johtuen monista syistä).
Suomessa VM:n 1990-luvun loppupuolella laatimassa ns. vakausohjelmassa tän maan yl. ns. vaikeimmiksi ongelmiksi listattiin kireä verotus ja valtion velka, joiden em. ongelmien mukaista politiikkaa tässä landiassa on sitten sen jälkeen pyritty noudattamaan...
On siis niin sanotusti pyritty uudistamaan verotusta ja sosiaaliturvajärjestelmää omatoimisuutta ja työllisyyttä kannustavaan suuntaan... Voi siitä tietysti montaakin mieltä olla, että miten tuloksellista em. politiikka on ollut ottaen huomioon suuryritysten nykyisen paon työnantajan kannalta pienempien tuontantokustannusten maihin.
Ongelma itsessään on kuitenkin globaali, eikä pelkästään Suomea koskeva. Bochumissa tehdas oli alueen kansantaloudelle erittäin merkittävä ja irisanottujen määrä suuri ( Jos kyllä melkein samoin vois tilanteen suhteessa sanoa olleen esim. Voikkaallakin...).